Нова драма! Бием трудно Испания с 3:2

Българските волейболисти сътвориха нова драма в Световната лига. България се наложи трудно и драматично над Испания с 3:2 (17:25, 29:27, 15:25, 25:23, 15:10) пред малко повече от 3000 зрители в зала “Принсипес де Астуриас” в Мадрид, сред които над 2000 български фенове.

Първият гейм започна много добре за испанците и те поведоха с 3:0, което принуди Мартин Стоев да поиска таймаут. Това явно оказа влияние и след две атаки на Костадин Стойков България намали разликата на 3:2. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:4 за Испания след две грешки на българите. Разликата се запази до 10:6, когато грешка в подреждането даде допълнителна точка за Испания. Нови две грешки на България увеличиха предимството на Испания на 6 точки – 13:7, което принуди Мартин Стоев да поиска второто си прекъсване. Второто техническо прекъсване дойде при още по-голяма разлика – 16:7 за “Ла Фурия”. Испанските волейболисти заиграха спокойно, поддържаха разликата и спечелиха първия гейм с 25:17.

Българските фенове в залата не спираха да подкрепят своите любимци независимо загубения първи гейм и продължаваха да скандират “Българи юнаци” и “Победа, победа”.

Българите започнаха добре втория гейм и поведоха с 4:1 благодарение на добрата игра на Данаил Милушев. Испанците изравниха при 6:6, но първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за България след атака на Мартин Пенев и ас на Дани Милушев. Испанците бързо изравниха на 8:8. При 9:9 нова грешка в подреждането даде предимство на испанците. Испанските волейболисти поведоха с 13:10, Мартин Стоев поиска прекъсване и това оказа влияние на играта на България. С две успешни атаки на Костадин Стойков и две блокади “трикольорите” обърнаха до 14:13 в своя полза, което принуди аржентинският треньор на Испания Марсело Мендес да поиска таймаут. Второто техническо прекъсване дойде при предимство за България – 16:14. Иберийците изравниха при 16:16 и играта тръгна да се води точка за точка. При 19:19 две грешки на България дадоха предимство за Испания – 21:19. Испанските волейболисти бяха на път да спечелят гейма, но при 24:23 влезлия на сервис Боян Йорданов направи ас и 24:24.  Резултатът отново почна да се движи точка за точка, но при 27:26 за Испания и техен мачбол Андрей Жеков направи две блокади и обърна резултата на 28:27 за България. Българските волейболисти спечелиха гейма с 29:27 след успешна блокада на Христо Цветанов.

Третият гейм започна добре за испанците и те поведоха с 8:5 благодарение на отличната игра на блокада на Хосе Луис Молто. “Ла Фурия”  продължи да играе отлично на блокада и увеличи разликата на 8 точки – 16:8. Преднината на Испания нарастна на 10 точки и това успокои испанските волейболисти напълно. Те заиграха без напрежение и спечелиха гейма убедително с 25:15 и поведоха с 2:1 гейма.

Четвъртата част започна много добре за българските “лъвове” и те поведоха с 5:2 след атака по правата на Боян Йорданов и две успешни блокади. Това принуди Марсело Мендес да поиска прекъсване, след което тимът му направи 3 блокади и изравни 5:5. Първото техническо прекъсване дойде при точка преднина за България – 8:7.  Испания обърна резултата и поведе с 11:9 след блокада на Хулиан Гарсия-Торес и атака в аут на Костадин Стойков. Мартин Стоев взе прекъсване, но след това разликата се запази до второто техническо прекъсване – 16:14 за Испания. Българските волейболисти веднага изравниха при 16:16 след две атаки на Костадин Стойков. Резултатът започна да се движи точка за точка до 20:20, когато Испания поведе с 22:20 след атака на Исраел Родригес и контраатака на Хосе Луис Молто. България успя да изравни веднага на 22:22 след атака на Методи Ананиев и ас на Боян Йорданов. При 23:23 българите организираха контраатака и чрез блок-аут Боян Йорданов даде преднина на България – 24:23. Испанците организираха атака, но Родригес изкара топката в аут – 25:23 за “трикольори” и 2:2 гейма.

Тайбрейкът започна с точка преднина за България след като главния съдия Гжежош даде жълт картон на Исраел Родригес за нервната му реакция в края на четвъртия гейм. Българите увеличиха преднината си на 3:1 след атаки на Методи Ананиев и Боян Йорданов. Размяната на игралните полета дойде при резултат 8:5 за България. Българските волейболисти запазиха преднината си до 12:9, когато мощна атака по правата на Методи Ананиев последвана от негов ас доближиха България до крайната победа в мача. България се наложи с 15:10 в тайбрейка след успешен двоен блок на Христо Цветанов и Костадин Стойков и спечели мача с 3:2 гейма.

Много силен мач за българския отбор направиха Костадин Стойков и влезлият като резерва Боян Йорданов. Те завършиха мача с по 16 точки. За “Ла Фурия Еспаньола” най-резултатни бяха Ибан Перес и Исраел Родригес. Те приключиха двубоя съответно с 21 и 17 точки. Във временното класиране в Група “C” България е на второ място с 4 победи и 2 загуби веднага след отбора на САЩ, който е с 5 победи и 1 загуба. Испанците са трети с 3 победи и 3 загуби. Следващата седмица момчетата на Мартин Стоев гостуват на Финландия в Тампере, а Испания приема САЩ.

ИСПАНИЯ – БЪЛГАРИЯ 2:3 (25:17, 27:29, 25:15, 23:25, 10:15)
ИСПАНИЯ:
Ибан Перес 21, Мануел Севиляно 15, Мигел Анхел Фаласка 4, Хосе Луис Молто 12, Хулиан Гарсия-Торес 7, Исраел Родригес 17 – Алексис Валидо – либеро (Хуан Карлос Баркала, Франсиско Хосе Родригес, Енрике Де Ла Фуенте)
Старши-треньор: Марсело Мендес (Аржентина)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 5, Красимир Гайдарски 2, Данаил Милушев 9, Теодор Богданов 4, Костадин Стойков 16, Тодор Алексиев 1  - Теодор Салпаров – либеро (Мартин Пенев 5, Христо Цветанов 4, Боян Йорданов 16, Методи Ананиев 7, Иван Станев)
Старши-треньор: Мартин Стоев.

ФОТОГАЛЕРИЯ от победата на България над Испания с 3:2 може да видите ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ от Лудоста на българските фенове при победата над Испания с 3:2 може да видите ТУК!!!