Националите разочароваха 2500 българи в Мадрид

Българските волейболисти загубиха първото си гостуване на Испания от 3-ия кръг на Световната лига в Група “C”. Момчетата на Мартин Стоев отстъпиха на Испания с 1:3 (16:25, 25:18, 21:25, 16:25) пред около 4000 зрители в зала “Паласио Виста Алегре” в Мадрид, от които повече от половината българи.

Първият гейм започна много равностойно, но все пак Испания взе леко предимство при първото техническо прекъсване – 8:6. Испанските волейболисти увеличиха разликата на 4 точки – 11:7 след две грешки на Мартин Пенев и успешна блокада на Ибан Перес срещу Тодор Алексиев. Домакините продължаваха да ни затрудняват със силния и точен сервис и второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:11. Лошото посрещане на българите позволи на “Ла Фурия Еспаньола” да увеличи разликата до разгромното 23:12. Все пак България спечели няколко точки в края на гейма благодарение на играта на Боян Йорданов и влезлият като резерва Иван Станев, но геймът бе загубен с 16:25.

Независимо от лошото начало множеството български фенове в залата продължаваха да подкрепят българските волейболисти с мощни скандирания. Близо 2500 наши сънародници викаха с пълно гърло “Българи юнаци” и “Победа и пак победа”, с което “трикольорите” се чувстваха почти като у дома си.

Вторият гейм на мача започна много добре за нашите и те поведоха с 3:0 благодарение на добрата игра на Тодор Алексиев. Испанците намалиха на 4:3 за България, но след няколко грешки от страна на домакините първото техническо прекъсване дойде при 8:3. Аржентинският треньор на Испания Марсело Мендес поиска прекъсване при 12:5, но това не помогна и второто техническо прекъсване дойде при 16:7 за България след отлична игра на блокадата. Българските волейболисти запазиха разликата до 23:14, след което на сервиса за Испания застана капитанът Мигел Анхел Фаласка. Неговият силен и точен сервис позволи на испанците да намалят на 23:17, но все пак България спечели с 25:18 и 1:1 гейма.

Третата част на мача започна равностойно, но Испания дръпна с 8:6 на първото техническо прекъсване. Грешка на Красимир Гайдарски в атака принуди Мартин Стоев да вземе прекъсване при 10:7 за Испания. България намали разликата на 14:12 след две успешни атаки на Боян Йорданов, което накара Марсело Мендес да поиска таймаут. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за Испания. България намали разликата на 19:18 след грешка на испанците от сервис и блокада на Боян Йорданов, но две грешки върнаха предимството от 3 точки за Испания – 22:19. Домакините запазиха разликата до края и спечелиха гейма с 25:21.

Испанците започнаха добре четвъртия гейм и поведоха с 4:2 след две успешни блокади на Хосе Луис Молто и Мигел Анхел Фаласка. Първото техническо предимство дойде при резултат 8:4 за тях след две атаки в аут на Данаил Милушев. “Ла Фурия” поддържаше разликата от 4-5 точки независимо от опитите на България да изравни. При 21:15 за Испания на сервис линията застана Ибан Перес, той направи два аса и това явно пречупи тотално българската съпротива в този мач. Испания спечели с 25:16 и 3:1 гейма.

Много силен мач за България направи Боян Йорданов. Той завърши двубоя с 12 точки (2 блока). За Испания най-резултатни бяха Ибан Перес и завърналия се след лека контузия Исраел Родригес. Те приключиха мача съответно с 16 точки (1 блок и 5 аса) и 17 точки (1 блок).

Загубата е втора за България в тазгодишното издание на турнира, след поражението от САЩ в Чикаго миналата седмица.

Българският състав беше без няколко от най-важните си фигури в лицето на капитана Пламен Константинов, Матей Казийски, Владимир Николов и Евгени Иванов, които получиха почивка с оглед натоварената програма и предстоящата Олимпиада.

Вторият мач между двата отбора е в неделя от 13:30 часа българско време и ще бъде предаван  отново пряко по Канал 1 на БНТ.

ИСПАНИЯ – БЪЛГАРИЯ 3:1 (25:16, 18:25, 25:21, 25:16)

ИСПАНИЯ: Ибан Перес 16, Мануел Севиляно 3, Мигел Анхел Фаласка 6, Хосе Луис Молто 10, Хулиан Гарсия-Торес 11, Исраел Родригес 17 – Алексис Валидо – либеро (Хосе Родригес 1, Енрике Де Ла Фуенте 6, Гилермо Ернан)

Старши-треньор: Марсело Мендес (Аржентина)

БЪЛГАРИЯ: Христо Цветанов 6, Андрей Жеков 5, Боян Йорданов 12, Красимир Гайдарски 9, Тодор Алексиев 6, Мартин Пенев 1 – Теодор Салпаров – либеро (Иван Станев 1, Методи Ананиев 1, Костадин Стойков 3, Данаил Милушев 3, Теодор Богданов 1)

Старши-треньор: Мартин Стоев

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ИСПАНИЯ - БЪЛГАРИЯ ВИЖТЕ ТУК!!!

Снимка 1: БГНЕC/EPA