Маса триумфира във Франция, двойна победа за Ферари

Пилотът на Ферари Фелипе Маса спечели състезанието на пистата "Маникур" за Голямата награда на Франция, 8-ми кръг от световния шампионат във Формула 1. Бразилецът се възползва от проблемите на своя съотборник Кими Райконен и с успеха си днес, който е негов трети за сезона поведе във временното класиране. Втори със сериозни проблеми в своята машина, завърши световният шампион Райконен. В средата на състезанието, една от изпускателните тръби на неговия двигател се счупи и темпото на финландеца значително падна. "Айсмен" водеше стабилно, но заради техническите си проблеми бе принуден да пусне Маса пред себе си. Няколко обиколки преди финала заваля лек дъжд, но той не обърка стратегиите на екипите. Кими успя да задържи втората си позиция, заради огромната си преднина пред останалите пилоти.

Трети във Франция след мъжка битка до последните метри с Ковалайнен финишира Ярно Трули с Тойота. Това е първи подиум за японците от надпреварата в Австралия през 2006 година. Хейки, който стартира 10-ти след наказание остана четвърти, а пети завърши Роберт Кубица  с БМВ-Заубер. Шести финишира Марк Уебър с Ред Бул, а седми и осми съответно Нелсън Пикет-младши и Фернандо Алонсо с Рено.

Ковалайнен използва по-късното си второ спиране, за да се придвижи до четвърта позиция, след като по-рано мина пред Уебър на завоя "Аделаида", а в бокса изпревари Кубица. До финала Хейки опита няколко атаки на Трули, но италианецът се защитаваше много добре. При един от опитите си, Ковалайнен мина напряко през шикана "Имола" и за малко да се блъсне в Ярно с висока скорост.

Звездата на Макларън-Мерцедес Люис Хамилтън остана едва 10-ти днес и отново не взе точки, след като започна много агресивно надпреварата. Той бе за пореден път наказан от съдиите с преминаване през пита, заради нерегламентирано изпреварване на Себастиан Фетел (Торо Росо) на шикана "Нюрбургринг". Британецът започна едва от 13-та позиция, заради наказанието от Канада. След като изпълни нареждането на комисарите, Люис се върна на пистата на цели 40 секунди от тогавашния лидер Райконен.

След финала телевизионните камери ясно показаха полуразрушения двигател на Кими, който наистина можеше и да не завърши. Като че ли част от корпуса на болида на Райконен бе изгорял от вътре, а в дупката ясно се виждаха разрушените части от неговия мотор. В средата на състезанието, ясно се видя, че неговата изпускателна тръба едвам се държи към колата му, а няколко обиколка преди финала тя се откъсна и излята във въздуха с висока много висока скорост.

Надпреварата започна отлично за Ферари, като Кими поведе колоната, а Маса бе плътно зад него втори. Алонсо стартира трети, но още на първия завой бе изпреварен от Трули и Кубица. Само няколко секунди по-късно на 5-ия завой, Фернандо си върна една позиция и изпревари Кубица за четвъртото място, а Трули продължи трети. Хамилтън тръгна от 13-та позиция заради наказанието си и се залепи зад Фетел. Малко по-напред пред тях бе и Ковалайнен. Люис започна състезанието с много агресивна стратегия с по-меките гуми на Бриджстоун. Хамилтън натисна газта и успя да изпревари Фетел по много спорен начин, като мина напряко през един от завоите. Така британецът се залепи зад съотборника си, а класирането след 1 об. изглеждаше така: 1.Райконен, 2.Маса, 3.Трули, 4.Алонсо, 5.Кубица, 6.Глок, 7.Уебър, 8.Пикет, 9.Ковалайнен, 10.Хамилтън, 11.Фетел и др.

Агресията на Хамилтън за малко да изхвърли неговия съотборник Ковалайнен от състезанието, след като на един от завоите британецът се удари в задната част на машината на Хейки. Борбата между тях бе за 9-та позиция, а шефът на Макларън Рон Денис правеше гримаси в бокса. Люис натискаше рязко своите спирачки почти на весеки завой. Напред Кими и Маса увеличаваха преднината си пред Трули и напълно доминираха. Темпото на Ферари не можеше да бъде достигнато. В 4-та обиколка Хейки не издържа и пропусна пред себе си Хамилтън, който погна новака Пикет. Само няколко тура по-късно обаче, съдиите наказаха Люис с преминаване през бокса, заради спорното си изпреварване на Фетел в първата обиколка.

Нещата на пистата се поуспокоиха, а прогнозите за дъжд така и не се оправдаваха. Първи в бокса от лидерите влезе Алонсо 16-та обиколка. Фернандо се оплака по радиото от нестабилност в някои от завоите е темпото му не бе добро. Двукратният шампион се върна на трасето 12-ти, точно пред 13-ия Хамилтън. В средата на надпреварата след първите спирания, грешка на Уебър на старт-финалната права позволи на Алонсо да се придвижи малко по-напред. Испанецът на два пъти излизаше от бокса зад Ник Хайдфелд с БМВ и пред бившия си съотборник Хамилтън. Люис пък на два пъти минаваше без проблеми пред по-бавния Алонсо. Хамилтън се движеше в средата на колоната и нямаше никакъв шанс за точки.

Всички водещи пилоти имаха стратегия с 2 спирания, а след вторите смени Маса водеше пред Райконен, Трули, Ковалайнен, Кубица, Уебър, Алонсо и Пикет. Около 10 обиколки преди финала заваля лек дъжд, който не затрудни пилотите. Маса настигна и изпревари Хамилтън с една обиколка, като нервно ръкомахаше в кокпита си и недоволстваше от маневрите на Люис.

Две обиколки преди финала, в опита да изпревари Уебър за втори път, Алонсо бе изпреварен от съотборника си Нелсън Пикет. По-рано в надпреварата, бразилецът се бори много успешно последователно с Хамилтън и Ковалайнен.

Маса записа трети успех за сезона и поведе с 48 точки в класирането. Втори е Кубица с 46, а трети Райконен с 43 точки. Следващият старт е за Гран при на Великобритания на 6 юли.

Последните актуални снимки от уикенда във Франция (тренировки, квалификация, състезание) можете да видите в нашата Фотогалерия ТУК!