Драма в Чикаго! Бием трудно САЩ с 3:2

Националният ни отбор по волейбол записа изключително трудна и ценна победа при гостуването си на САЩ. България победи драматично американците с 3:2 (12:25, 25:16, 25:20, 12:25, 15:13) във втория си мач помежду си за Световната Лига в зала “Сиърс Сентър” в чикагското предградие Хофман Естейтс.

Новозеландският треньор на САЩ Хю МакКъчън започна с три промени в титулярната си шестица в сравнение с вчерашния мач. Той бе оставил на резервната скамейка звездите на отбора Лой Бол, Уилям Приди и Клейтън Стенли. Мартин Стоев бе направил само една промяна от вчера. Той пусна като титуляр Мартин Пенев на мястото на Методи Ананиев.

Първият гейм започна изключително добре за американците и те поведоха с 5:0 благодарение на отличната игра на Шон Рууни. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:3 за САЩ. След прекъсването американските волейболисти продължиха да играят много добре и разликата нарасна на 12:3, докато две грешки в атака на Данаил Милушев принуди Мартин Стоев да пусне Боян Йорданов. Играта тръгна да се води точка за точка до второто техническо прекъсване – 16:7. Преднината на САЩ се запази до 21:12, когато новозеландския треньор на САЩ Хю МакКъчън пусна на сервиса Клейтън Стенли. Той изпълни 4 мощни сервиса, които затрудниха българското посрещане и 25:12 за янките.
Независимо от това над 4000 български фенове в залата не спряха да подкрепят българските волейболисти с мощни скандирания “Българи юнаци” и “Победа и пак победа”. Организаторите отново бяха се погрижили за българите в залата и бяха поканили ансамбъла за български народни танци “Български игри”, който игра в почивките между геймовете.

Вторият гейм започна много добре за българските волейболисти и те поведоха с 8:4 благодарение на няколко добри блокади и успешни атаки на  Тодор Алексиев. “Трикольорите” запазиха разликата до 12:8 след две отлични атака на Мартин Пенев и блокада на Андрей Жеков, което принуди Хю МакКъчън да вземе таймаут. Българската блокада продължаваше да работи безупречно, а атаките на Боян Йорданов и Тошко Алексиев се получаваха и разликата набъбна до 7 точки – 16:9 за България. Момчетата на Мартин Стоев заиграха по-спокойно, запазиха предимството си и спечелиха гейма с 25:16. Последната точка в гейма дойде след ас на Дани Милушев.

Третата част на мача започна отново много добре за българските волейболисти и те поведоха с 6:3 благодарение на успешните атаки на Боян Йорданов и Мартин Пенев. САЩ успя да изравни при 7:7, но нова атака на Боян Йорданов даде предимство на България на първото техническо прекъсване – 8:7. Последва ново равенство при 9:9, след което гейма тръгна точка за точка. Подарена точка за САЩ от съдиите и мощна атака на Шон Рууни даде предимство от 2 точка при второто техническо прекъсване – 16:14 за САЩ. България бързо изравни при 16:16 след две мощни атаки на Мартин Пенев. Българските волейболисти поведоха с 19:17 след грешка на американците и атака на влезлия като резерва Методи Ананиев. “Трикольорите” запазиха разликата до 22:20, след което последваха три отлични прояви на нашите, което доведе до 25:20 и 2:1 гейма за България.

В началото на четвъртия гейм треньорът на САЩ Хю МакКъчън пусна в игра титулярния разпределител Лой Бол. Това явно повлия на играта на американците и те поведоха с 8:4. След прекъсването лошото посрещане на България и грешките в атака позволиха на САЩ да увеличи разликата на 10 точки – 16:6. Американците продължиха да играят все така силно и направиха разликата убийствена – 23:8. България успя да върне 4 точки благодарение на 2 блокади на Краси Гайдарски и мощни атаки на Боян Йорданов и Мартин Пенев, но все пак САЩ спечели с 25:12 и 2:2 гейма.

Тайбрекът започна много добре за американците и те поведоха с 3:0 след три отигравания на Гейбриъл Гарднър. Българските волейболисти успяха да изравнят при 6:6 след 2 успешни блокади на Христо Цветанов и Красимир Гайдарски. Резултата започна да се движи точка за точка до 11:11, когато САЩ поведе с 13:11 след атаки на Рууни и Райли Селмън. Последва грешка на Селмън, две успешни атаки на Боян Йорданов и 14:13 за България. Мартин Пенев сервира мощно, американците организираха атака, но я изкараха в аут – 15:13 и 3:2 гейма за България.

Много силен мач за България направиха Боян Йорданов и Мартин Пенев. Те завършиха съответно с 19 точки (3 блока) и 10 точки (1 блок). За отбора на САЩ най-резултатен бе Шон Рууни с 20 точки (4 блока и 1 ас).

След като си размениха по една победа в Чикаго САЩ и България заемат съответно първо и второ място в Група “C” на лигата с по 3 победи и 1 загуба. Следващата седмица България гостува на Испания, а САЩ приема Финландия.

САЩ – БЪЛГАРИЯ 2:3 (25:12, 16:25, 20:25, 25:12, 13:15)
САЩ: Шон Рууни 20, Дейвид Лий 10, Райън Милър 9, Райли Селмън 12, Кевин Хансен 4, Гейбриъл Гарднър 16 – Ричърд Ламбърн – либеро 1 (Уилям Приди 1, Клейтън Стенли 2, Лой Бол 1)
Старши-треньор: Хю МакКъчън (Нова Зеландия)
БЪЛГАРИЯ: Христо Цветанов 8, Андрей Жеков 2, Красимир Гайдарски 7, Данаил Милушев 3, Тодор Алексиев 9, Мартин Пенев 10 – Теодор Салпаров – либеро (Боян Йорданов 19, Иван Станев 1, Методи Ананиев 5, Цветан Соколов 1)
Старши-треньор: Мартин Стоев.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ТУК

ФОТОГАЛЕРИЯ от мощната подкрепа на българските фенове на мача САЩ - България 2:3 може да видите ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ от подкрепата на българските фенове на мача САЩ България 3:0 може да видите ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача САЩ - България 3:0 може да видите ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ от посрещането на волейболните ни национали в Чикаго може да видите ТУК!!!