Лейкърс не прости на Бостън и стигна до мач номер 6

Лос Анджелис Лейкърс победи Бостън Селтикс със 103:98 и по този начин намали дефицита във финалната серия на НБА на 2-3 победи. Така "Езерняците" докараха нещата до шести мач, който ще се играе във вторник срещу сряда българско време в "TD Banknorth Garden" в Бостън. Пред препълнените трибуни в "Staples Center" играчите на Фил Джексън успяха да зарадват своите фенове с успех в последния си мач за сезона в Лос Анджелис. Не на последно място Лейкърс не позволи на своя вечен съперник да стигне до рекордна 17-а титла в историята и напълно върна интригата ввъв финала, който е първи между двата тима от 1987 година насам.

Коби Брайънт бе най-резултатен за Лейкърс с 25 точки, 7 борби и 4 асистенции, Ламар Одъм завърши с 20 точки и 11 борби, Пау Гасол наниза 19 точки и овладя 13 борби, а Дерек Фишър завърши с 15 точки за успеха на домакините.

Пол Пиърс бе най-резултатен за Бостън Селтикс с 38 точки, 6 борби и 8 асистенции, Рей Алън добави 16 точки, а Кевин Гарнет се отличи с 13 точки и 14 борби при поражението на тима на Док Ривърс, който все още води с 3-2 победи в серията и има домакинско предимство.

До голяма степен срещата се разви по подобие на мач номер 3, в който Лейкърс успя да натрупа разлика в края и по този начин да спечели. От друга страна обаче не бяха малко приликите и с петия двубой, в който Бостън обърна развоя на събитията на терена, след като губеше с 24 точки през втората част и с 20 в третата. Много добра игра в защита на Коби Брайънт, 37 секунди преди финалната сирена бе с основен принос за крайния успех на домакините. Лейкърс водеше само с 2 точки за 97:95 и пропусна при играта в нападение, Пол Пиърс овладя за Бостън и тръгна да изнася топката, която обаче му бе отнета от Коби Брайънт.

Впоследствие топката попадна у Ламар Одъм, който с дълъг пас изведе Коби сам срещу коша и MVP на сезона бе безпощаден, като заби с две ръце за 99:95. В оставащото време Дерек Фишър и Коби отбелязаха по един от двата си наказателни удари, отсъдени за непозволена игра срещу тях, а Еди Хаус намали резултата на 98:101 след тройка 12 секунди преди края. Два точни изстрела от фауллинията отново на Фишър оформиха крайното 103:98 за Лейкърс.

Подобно на мач номер 4 двубоят започна с тотално надмощие на Лейкърс. "Езерняците" поведоха в първата четвърт първо с 5:0, а след това имаха преднина от 10 точки за 15:5, 7 минути преди края. Впоследствие две поредни тройки на Коби Брайънт направиха резултата 21:7, 05:32 преди края на частта. Еди Хаус върна три точки за Селтикс за 10:21, но малко по-късно след кош на Ламар Одъм домакините вече имаха преднина от 16 точки за 31:15. До края на частта Лейкърс нямаше никакви проблеми и независимо от усилията на Пол Пиърс, който се опитваше да промени нещо за Бостън, натрупа преднина от 17 точки след първите 12 минути за 39:22.

Във втората четвърт обаче "Келтите" се събудиха и заличиха преднината на играчите на Фил Джексън по подобие на мач номер 4. В началото на частта Лейкърс поддържаше аванса, но кош на Пол Пиърс, 09:23 преди края на полувремето даде начало на силна серия за гостите. Селтикс заздрави защитата, докато състезателите на Лейкърс се надпреварваха да пропускат и в крайна сметка на няколко пъти се пропукаха сериозно в отбрана, което доведе до намаляване разликата сано на 4 точки за 43:39 след кош отново на Пиърс, 6:39 минути преди края. Атаките на Лейкърс вървяха трудно, но независимо от това калифорнийците успяха да дръпнат с 8 точки напред за 47:39 след точен изстрел на Ламар Одъм. Тони Алън и Рей Алън отбелязаха по една тройка в следващите минути, но след точна стрелба на Джордан Фармър от зоната за три точки, 2 минути преди почивката Лейкърс отново водеше с 8 за 53:45. Пи Джей Браун намали на 49:55 37 секунди преди края, а 5 секунди преди сирената "The Truth" вкара страхотна тройка за финалното 55:52 в полза на Лейкърс след първите две части.

След почивката Селтикс обърна развоя на събитията и получи сериозно психологическо предимство, което обаче пропусна да използва. 16-кратните шампиони първо изравниха резултата за 57:57, 10 минути преди края на частта, а след кош на Тони Алън, 08:19 минути  вече водеха с 62:60. "Езерняците" обаче се мобилизираха максимално и въпреки не особено сигурната си игра в атака успяха отново да поведат в резултата. С основен принос за изправянето на тима "на крака" беше опитният Дерек Фишър. Гардът вкара уникална стрелба отдясно на коша за 67:64 за Лейкърс, 05:17 минути преди края и бе фаулиран, след което реализира и наказателния удар. В следващото нападение Бостън отново пропусна и Владе Радманович наниза тройка за 71:64, 5 минути преди края на третата част. До края на частта Ламар Одъм и Пау Гасол бяха неудържими в подкошието и Лейкърс стигна до аванс от 9 точки преди решителните 12 минути от срещата.

В началото на последната четвърт Лейкърс дръпна с цели 14 точки за 88:74, след кош на Люк Уолтън, 09:13 минути преди края. Вместо да задържат преднината обаче домакините отново профукаха всичко и скъсаха нервите на своите фенове не само в залата, но със сигурност и пред телевизионните екрани. Тимът на Лейкърс бе тотално надигран от опитните Сам Касел и Джеймс Поуси, подпомагани дейно от Пол Пиърс и Кевин Гарнет. Именно "The Big Ticket" изравни за 90:90, 04:30 минути преди края, като сложи мача "на кантар". В тези минути по-скоро изглеждаше, че Селтикс ще успеят да вземат мача по подобие на двубои номер 1 и 4, но "Коби и компания" не бяха казали последната си дума. Ламар Одъм и Дерек Фишър поведоха домакините и 3 минути преди финалната сирена Лейкърс отново имаше преднина, макар и само от 4 точки за 95:91. Пол Пиърс вкара два наказателни удари за 93:95, а след това и Брайънт бе точен на два пъти от фауллинията за 97:93. В следващото нападение за Бостън Пол Пиърс бе фаулиран и вкара и двата си изстрела от наказателната линия за 95:97.

И тъкмо когато героят за Селтикс, в трите успешни мача за тима във финалната серия, можеше да се окичи окончателно със слава, дойде моментът, в който Коби Брайънт показа защо е MVP за сезона. Коби издебна дриблиращия Пиърс, изби топката, която попадна у Одъм, който с прехвърлящ пас намери Брайънт и след забивка на гарда резултатът вече беше 99:95 за Лейкърс, 37 секунди преди края. С това положение "Езерняците" успяха да пречупят психологически съперника, който въпреки опитите в оставащото време, си тръгна победен от "Staples Center".

снимки: Reuters, AP