България разгроми Испания с 3:0 на старта на Световната лига

Волейболистите от националния отбор на България разгромиха европейския шампион Испания с 3:0 гейма в първата среща от Световната лига, която се игра в зала ”Конгресна” на Двореца на културата и спорта във Варна.

Срещата започна добре за гостите от Испания. Европейските шампиони поведоха с 4:0 и това принуди Мартин Стоев да вземе прекъсване. След него резултата нарасна до 5:0 за ”Ла Фурия Еспаньола”. Постепенно българските волейболисти успяха на налучкат верния ритъм и намалиха до 4:6 след ас на Матей Казийски. Ас на Красимир Гайдарски сведе разликата само до 1 точка при 6:7. След силна игра в атака и на начален удар на Матей Казийски и Боян Йорданов България изравни при 12:12. Испанците успяха да вземат нова преднина от 2 точки при 15:13. Ас на Боян Йорданов изравни резултата при 15:15. Гостите отново взеха минимално предимство с точка аванс, което бе стопено при 18:18. Матей Казийски даде преднина от 2 точки на България при 21:19. Тук в игра се появи Тодор Алексиев на мястото на Мартин Пенев. Испанците рискуваха началния удар и успяха първи да стигнат до геймбол при 24:22. България спаси 2 от тях, а Краси Гайдарски успя да изравни при 24:24. Испания още на два пъти имаше шанс да затвори гейма, но момчетата на Мартин Стоев съумяваха да изравнят до 26:26 и дори да поведат при 27:26. Европейските шампиони на свой ред стигнаха до геймбол при 28:27. Мощна атака на Казийски изравни резултата при 30:30. След още няколко драматични минути, изравнявания и драматизъм бърза атака през центъра на Краси Гайдарски сложи край на спора в първия гейм – 33:31 и 1:0 гейма.

Мартин Стоев остави в игра Тодор Алексиев и в началото на втората част. Той се включи много добре и заедно с Матей Казийски започнаха да тормозят посрещането на испанците. Резултатът не закъсня и България поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване. Българските волейболисти започнаха все повече да демонстрират високата си класа и лесно авансът нарасна на 6 точки – 16:10. В игра се появи и любимецът на варненската публика Данаил Милушев. Испания успя да намали разликата само до 1 точка - 19:20. Последва наказателна акция на невероятният в този мач Матей Казийски и Дани Милушев. България затвори безпроблемно втората част с 25:19 и поведе с 2:0 гейма.

В третата част на игрището останаха Тодор Алексиев и Дани Милушев. Силният начален удар на българските волейболисти им даде сериозно преимущество и те поведоха набързо с 8:4 при първото техническо прекъсване. С много спокойна и класна игра те успяха да запазят аванса си от 4 точки до 15:11. Мартин Стоев пусна в игра и младия Теодор Богданов, а на игрището се завърна и Мартин Пенев. Андрей Жеков насочваше всяка втора топка към мощния Дани Милушев, който се опитваше да направи колкото се може повече дупки в игрището на Испания. Роденият във Варна волейболист реализира и победната точка в гейма и мача 25:17 и 3:0.

Така България стартира с категорична победа от 3:0 тазгодишното си участие в Световната лига с авторитетен успех над европейския шампион Испания. Утре (15 юни) е втората среща между България и Испания, която ще се играе отново от 17,30 часа в зала ”Конгресна” на ДКС във Варна.

БЪЛГАРИЯ – ИСПАНИЯ 3:0 (33:31, 25:19, 25:17)