Оптимистите, които все още са на мнение, че голяма част от избраниците на Пини Гершон за квалификациите за Евробаскет 2009 вече са по плажовете и си почиват активно след тежкия сезон, въобще не са в час. Причината е, че от тази седмица нататък любителите на баскетбола в столицата могат да наблюдават нещо доста "нетипично" за нашите стандарти. Всъщност то не е ново и никой досега не го е структурирал организационно. Просто се е случвало. Става въпрос за импровизираните тренировъчни мачове в София на по-голямата част от водещите български баскетболисти, които всяка година стават факт през лятото. Инициативата е по-популярна най-вече сред нейните участници като "Лятна лига", макар да няма нищо общо с подобните такива по света. Отгоре на всичко протича в "класически" вид баскетболни зали, като тази на стадион "Българска армия" и съоръжението на стадион "Раковски".
Независимо от условията обаче "Лигата" може да се похвали с изявени организатори и участници като братята Васил и Илиян Евтимови, Людмил Хаджисотиров - Удо, Симо Найденов, Георги Давидов, Христо Николов - Гларуса, Димитър Ангелов, Филип Виденов, Йордан Бозов, Веселин Веселинов, Златин Георгиев, Бойко Младенов, Симо Ценов, Петрослав Зафиров, Чавдар Костов. Със сигурност пропускаме някой, но това надали е толкова важно. По-същественото е, че играчите поддържат форма със завиден ентусиазъм и правят завързани мачове, които със сигурност са с пъти по-качествени от повече от половината продукция в българския шампионат. Всъщност така и би трябвало да бъде, като се има предвид, че повечето от посочените имена от години носят екипа на националния отбор. Към тях не трябва да се забравя и гордостта на българския баскетбол в чужбина - Васил Евтимов, както и един от тримата най-проспериращи български играчи в Европа за сезона - Илиян Евтимов. Останалите двама са добре познати - поредните таланти на варненската школа Божидар Аврамов и Деян Иванов. По различни причини Божидар и Деян не са тук, но ако изявят желание без съмнение ще бъдат посрещнати с отворени обятия.
"Лятна лига. Просто така си го наричаме", признава с усмивка бившият гард на ЦСКА, Левски и Спартак МВР Людмил Хаджисотиров – Удо. "По-скоро през тази година се шегуваме, че е Summer League Open. Гледаме да се съберем колкото се може повече хора, за да стават хубави двубои. При нас всичко е на добра воля, но важното е, че се получават доста завързани мачове."
Възпитаникът на Boston College и University of Maine е един от най-активните, но по нищо не му отстъпва в това отношение и най-успешният български баскетболист зад граница Васил Евтимов. Васко бе най-редовен през седмицата, като не крие, че престоят му от месец и половина в САЩ е изострил глада му за баскетбол. Не само това. Безспорният хъс на Васил може да се усети във всяко кътче на зала "Българска армия", докато той води уверено своя отбор в мачовете.
"Стават много приятни срещи. Тренираме активно с момчетата и е весело. Важното е, че има настроение", казва Васил, който е основният "конструктор" на Лигата, но не в ролята на плеймейкър, а просто на човек, който му се играе при нормални условия.
"Всеки ден оправям мрежичката на единия от кошовете. Жалко за състоянието на залата, като се има предвид, че преди години тук се играха евротурнири и е идвал УНИКС (Казан)", споделя с горчивина Васко, тъй като тази тема далеч не му е чужда. Той е подготвил специална изненада за всички, които играят по един или друг случай баскетбол в залата на стадион "Раковски". През август Евтимов има намерение да дари на "съоръжението" два нови ринга, които лично е закупил от САЩ. "Старите са от годините, в които направих първите си стъпки в баскетбола", пояснява Васко, който е юноша на Левски.
Баскетболистите могат да се похвалят и с една друга придобивка. Мачовете им започват и завършват с официалната топка на NIKE на най-доброто първенство в Европа – това на испанската Liga ACB. Тук отново заслугата е на Евтимов, който до края на този сезон игра за Валядолид, но като цяло е с доста добра визитка от кариерата си в Испания и Италия.
Самоинициативно, но доста дисциплинирано, както подобава за истински професионалисти, момчетата се събират всеки ден в различни зали на столицата "или където е свободно", както обясняват повечето от тях. Засега обаче са се спрели на залата на стадион „Българска армия”, където са много добре приети, а често мачовете им са наблюдавани и от треньорското дуо между бившия държавен селекционер Росен Барчовски и скаут номер 1 в България Тони Дечев. С всеки изминал ден инициативата събира все повече от известните български състезатели. И докато във вторник например едвам се събраха две петици, то в четвъртък вече се присъединиха Веско Веселинов, Филип Виденов, Петрослав Зафиров и Чавдар Костов. Днес пък от Германия пристига един от най-силните играчи на Дойче Банк Скайлайнерс (Франкфурт) Илиян Евтимов, които в събота също ще е на линия за "култовите" сблъсъци. От другата седмица се очаква появата на възстановения от контузия гард на Левски Златин Георгиев – Голди, центърът на хърватския вицешампион БК Сплит Бойко Младенов, както и гардът на испанския Бургос Йордан Бозов.
Доста приятно е да се гледат на едно място подвизаващите се в чужбина Васил Евтимов, Митко Ангелов, Филип Виденов, но и играчите от българския шампионат не отстъпват по качества и издръжливост на своите партньори на терена. Досегашният капитан на ЦСКА Георги Давидов например се изправя в невероятен двубой в подкошието срещу Васил Евтимов, а експлозивността и желанието, демонстрирано от страна на Христо Николов – Гларуса и Людмил Хаджисотиров - Удо привнасят нужната атракция в мачовете. Във вчерашния ден предимно "колежанския" тим на Филип Виденов, Гларуса, Удо, Петрослав Зафиров и Георги Давидов победи със 101:96 "селекцията" на Васил Евтимов, включваща още имена като Веселин Веселинов, Симеон Найденов и Чавдар Костов. "О, много ми е трудно срещу Васко. И ръстово и физически, но все пак успяхме да се справим с тях", заяви усмихнат Давидов, който се слави като един от най-класните български играчи на позиции 4-5 и е бивш най-добър шести играч на сезона в нашенската А1. Със своята борбеност и стръв към победата батковците дават добър пример и на децата от школата на "Овергаз", които тренират в същата зала. Те пък вчера им се отблагодариха, като пуснаха електронното табло в залата, което да отчита резултата.
Вчерашният тренировъчен ден пък бе първият за крилото на Левски Веселин Веселинов. Веско, който си бе дал 2 седмици почивка след тежкия сезон с екипа на "сините", също се включи с огромен ентусиазъм. "Супермач направихме. Всички играха с изключително настроение и определено не си загубихме взаимно времето", призна също доволен от сблъсъка в зала "Българска армия" Веселинов, който е бивш възпитаник на West Virginia.
Организаторите обаче признават, че кулминацията предстои в събота, 14 юни. Тогава отново към 16,00 часа в залата на стадион "Българска армия" се очаква да се събере внушителен брой играчи, което ще изостри допълнително конкуренцията. Очаква се "дебют" за тази година да направи Илиян Евтимов и освен това..."може да има чакащи, не е възможно всички да сме титуляри", приключва темата Удо, но убедени сме, само засега.
ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ "ИНИЦИАТИВАТА" МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!
снимки: Марин МАРИНОВ/Sportal.bg





