Волейболистките на Евро 2009 с 6 победи от 6 мача

Волейболистките от националния отбор на България се класираха на Евро 2009 в Полша. Възпитаничките на Драган Нешич победиха Хърватия с 3:0 (25:16, 27:25, 26:24) в последната среща от 3-ия кръг от втория квалификационен турнир в Габрово.

Първият гейм започна много добре за нашите и те поведоха с 3:0, но хърватките веднага изравниха на 3:3. Тогава на линия за изпълнение на сервис застана Ева Янева, която изпълни 8 поредни сервиса и затрудни максимално хърватското посрещане, което позволи на България да поведе с 10:3. Хърватките върнаха 1-2 точки, но българските волейболистки успяха да задържат преднина от 5 точки до второто техническо прекъсване - 16:11. С отличните отигравания на Страшимира Филипова и Радостина Цитигой България успя да увеличи отново разликата - 22:15. "Трикольорките" затвориха гейма на 25:16.

Втората част на мача започна точка за точка, но първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за България. Ас на Ева Янева и две грешки от страна на Хърватия направи разликата 5 точки - 11:6. Нашите успяха да запазят преднината си до 13:8, след което хърватките заиграха по-добре от българките и изравниха при 15:15. Геймът отново тръгна да се води точка за точка до 20:19 за Хърватия, когато хърватките организираха няколко добри атаки, поведоха с 24:20 и бяха на точка от спечелване на гейма. Две грешки от страна на Хърватия, блок на Страши Филипова и успешна атака на Ева Янева изравниха резултата на 24:24. Блокада на влязлата като резерва 18-годишна Елица Василева даде възможност на нашите да затворят гейма. Нашите бяха на път да успеят, но Нели Маринова-Нешич сгреши. Последва успешна атака на Страшимира Филипова и нова възможност нашите да затворят гейма в своя полза. Това стана след като съдията даде бъркана топка на Хърватия.

Последният гейм отново започна добре за нашите и те поведоха с 7:4, но две грешки на България и ас на Илияна Дуганджич изравниха резултата на 7:7. Последваха няколко силни минути за хърватските волейболистки и те поведоха с 13:9. Преднината на Хърватия се запази до 19:13, когато с два блока на Страшимира Филипова и три грешки от страна на хърватките нашите намалиха резултата на 19:18. Резултата почна да се движи точка за точка до 24:23 за Хърватия, но с две успешни блокади на Илияна Петкова и Страшимира Филипова успяхме да обърнем резултата до 25:24 в наша полза. Хърватия сбърка атаката си и ние спечелихме гейма с 26:24.

Така българските волейболистки записаха 6 поредни победи в 6-ти си квалификационни мача с 2 загубени гейма и заеха първото място в Група Е, с което се класираха директно за Евро 2009.

БЪЛГАРИЯ - ХЪРВАТИЯ 3:0 (25:16, 27:25, 26:24)