Италия смаза Австралия с 3:0, Златанов №1

Националният волейболен отбор на Италия постигна трета поредна победа на олимпийския квалификационен турнир в Япония. “Скуадра адзура” смаза Австралия с 3:0 (25:17, 25:9, 25:16) за 59 минути игра.

Италианците започнаха отлично мача и поведоха с 8:4 в първия гейм благодарение на прострелните атаки и ефективния блок на българина с италиански паспорт Христо Златанов. Разликата се запази до 10:5, след което съотборникът на Матей Казийски в Тренто - Емануеле Бирарели бе непробиваем на мрежата, а Матео Мартино се разигра и направи 15:8 за Италия. Това притесни “кенгурата”, те започнаха да бъркат повече и разликата стана 10 точки – 23:13. Италианците затвориха гейма на 25:17.

Златанов и Алесандро Фей доминираха в началото на втория гейм и Италия бързо поведе с 7:3. Италианският блок продължаваше да спира всяка атака на австралийците, а грешките на “кенгурата” продължаваха – 14:5 за “адзурите”. Грешките на Австралия следваха една след една, а италианците продължаваха да смазват съперника си. Италианците спечелиха гейма със смазваща разлика – 25:9.

Италианската блокада продължи безпогрешната си игра и в началото на третия гейм и Италия бързо дръпна с 8:4. С отличната игра на Алесандро Фей и Матео Мартино до второто техническо прекъсване Италия направи разликата разгромяваща отново – 16:7. Австралия се опита да се върне в мача, но си личеше, че няма вяра и надежда в отбора. Италия затвори гейма на 25:16.

Христо Златанов показа, че е много трудно да се играе срещу него и бе избран за волейболист №1 в мача. ”Еър Златанов” завърши мача със 17 точки (3 блока), докато Алесандро Фей приключи с 15 точки. За Австралия най-резултатни бяха Нейтън Робъртс, Игор Юдин и Пол Керъл с по 4 точки.

С тази победа Италия излезе еднолично начело във временното класиране на турнира с 3 победи от 3 мача и увеличи максимално шансовете си да играе на Олимпиадата в Пекин 2008, а Австралия е втора с 2 победи и 1 загуба колкото имат и Алжир и Аржентина. Утре Италия играе с Алжир, а Австралия среща Република Корея.

АВСТРАЛИЯ – ИТАЛИЯ 0:3 (16:25, 9:25, 17:25)