Волейболистите на Полша с виза за Пекин 2008

Полша спечели олимпийска виза за Игрите в Пекин през август. “Дружина полска” напълно надигра Португалия с 3:0 (25:21, 25:19, 26:24) в пряк сблъсък за спечелване на квота на олимпийския волейболен квалификационен турнир в Ешпиньо.

Поляците започнаха добре мача и поведоха с 8:5. Постепенно те увеличиха разликата и при второто техническо прекъсване тя беше 6 точки – 16:10. Преднината на Полша се запази до 20:15, когато настъпи отпускане в отбора и Португалия намали разликата на 21:20 за поляците. Полша си върна ритъма на игра благодарение на отличната игра на Себастиан Швидерски и успешно затвори гейма на 25:21.

Вторият гейм бе изцяло контролиран от полските волейболисти. Те поведоха от самото му начало с 2-3 точки и не изпуснаха инициативата до края. Полша спечели гейма с 25:19. В последната част на мача “Дружина полска” поведе с 8:4 благодарение на доминиращия в атака Мариуш Влазли. Разликата се запази до самия край на мача. При 24:20 за Полша Португалия направи 4 последователни точки и изравни 24:24. Доброто посрещане на поляците позволи успешно да затворят гейма на 26:24 и да спечелят мача с 3:0.

Най-резултатни за Полша отново бяха Мариуш Влазли и Себастиан Швидерски с по 13 точки. За Португалия капитанът Жоао Жозе и Флавио Круз завършиха с по 9 точки.

С тази победа  Полша спечели квалификационния турнир в Ешпиньо и доби право да участва на Олимпиадата след два месеца. По този начин полският отбор стана десетия отбор, който се класира за Игрите в Пекин.

Последните две олимпийски визи ще се дадат на провеждащия се в момента квалификационен турнир в Япония. От там олимпийски квоти ще получат победителя в турнира и най-добрия азиатски отбор.

ПОРТУГАЛИЯ – ПОЛША 0:3 (21:25, 19:25, 24:26)