Коби донесе титлата на Лейкърс на Запад

Съставът на Лос Анджелис Лейкърс е новият шампион на Западната конференция на НБА, след като рано тази сутрин българско време победи досегашния шампион Сан Антонио Спърс със 100:92 и изхвърли тима на Грег Попович от плейофите след 4-1 победи във финалната серия на Запад. По този начин "Езерняците" се класираха за финала в НБА за първи път от 2004 година когато отстъпиха на Детройт Пистънс с 1-4 успеха. Суперзвездата на Лейкърс и MVP на сезона Коби Брайънт бе безпощаден през второто полувреме и бе с основен принос за успеха, а през последната четвърт на двубоя публиката в "Стейпълс Сентър" в Лос Анджелис не спря да крещи "MVP, MVP" по адрес на най-добрият баскетболист в света в момента. Коби, който действително е актуалният MVP в Лигата, наниза 39 точки, 17 от които през втората половина на двубоя, Пау Гасол добави 12 точки и рекордните за своята кариера в плейофите 19 борби, а Ламар Одъм завърши с 13 точки за успеха.

Тони Паркър бе най-резултатен за Сан Антонио с 23 точки, Тим Дънкан добави 19 точки, 15 борби и 10 асистенции, приключвайки мача с "трипъл-дабъл", а Майкъл Финли добави 13 точки при поражението на шампионите.

Така Лейкърс вече очаква своя съперник на финала, който трябва да бъде излъчен от двубоя между Бостън Селтикс и Детройт Пистънс. Дотук "Келтите" водят с 3-2 победи, като мач номер 6 от серията е тази вечер в "Palace of Auburn Hills" в Детройт. В случай, че Бостън се класира, това ще бъде първо участие на 16-кратните шампиони на финал от 1987 година насам. Тогава тимът бе воден от легендите Лари Бърд, Кевин Макхейл и Робърт Периш. Не на последно място след повече от 20 години ще бъде възстановен титаничният сблъсък между Лейкърс и Селтикс, който е едно от украшенията в историята на НБА. Именно през тази прословута 1987-а година "Келтите" и "Езерняците" се впускат в последната до момента титанична битка за шампионските пръстени. Меджик Джонсън, Карийм Абдул-Джабар, Джеймс Уорти и Ей Си Грийн излизат победители в серия от 6 мача, а Меджик е определен за MVP на финалите.

При положение, че Детройт все пак обърне серията в следващите дни, пък ще бъдем свидетели на повторение на финала от 2004 година. Преди 4 години Пистънс успя да се наложи и то категорично над тима на Фил Джексън с 4-1 победи в серията, след като бе считан за абсолютен аутсайдер. На кормилото на "Буталата" тогава беше Лари Браун, но ядрото на тима бе почти същото и включваше Ричард Хамилтън, Чонси Билъпс, Тейшон Принс, Рашид Уолъс и преминалия впоследствие през Чикаго и сега играещ за Кливланд Бен Уолъс. На фона на Детройт Лейкърс в момента изглежда не само по-различно, но е и далеч по-силен състав от този през 2004-а, в който личаха имена като Шакил О`Нийл, Карл Малоун и Гари Пейтън, но обстановката в тима бе под всякаква критика.

Двубоят до голяма степен бе повторение на мач номер 1, след като Спърс започна много силно, като в определен момент от мача дори водеше със 17 точки. На полувремето момчетата на Грег Попович имаха аванс от 6 точки за 48:42, но в края на третата четвърт много силна игра на Коби Брайънт и силно включане на Джордан Фармър обърнаха развоя на събитията на терена в полза на домакините от Лейкърс. "Езерняците" успяха да задържат преднина между 5 и 7 точки през по-голямата част от последната четвърт, независимо че 3 минути преди финалната сирена Спърс намалиха дефицита само на 2 точки за 81:83. В този момент неточна стрелба от тройката на Ману Джинобили и лошо отиграване от страна на Тим Дънкан в нападение бяха причината Лейкърс да увеличат преднината си отново на 6 точки за 87:82, а впоследствие на 89:82 след много силна игра на Коби Брайънт и Пау Гасол. Оттук до края шампионите от Спърс гледаха предимно да фаулират състезателите в златисто жълто, като последователно на фауллинията се изредиха Коби Брайънт, Саша Вуячич и Пау Гасол. Това обаче не помогна особено на играчите на "Шпорите", които в края на двубоя изглеждаха изключително безидейни в атака и това до голяма степен им костваше оставането в борбата за титлата. Тройка в последната секунда на Вуячич фиксира крайния резултат в срещата за 100:92.

"Това, че спечелихме титлата на Запад е огромно признание за нас. Мисля, че Западната конференция е много силна в момента и от тази гледна точка сме много горди и въодушевени от постигнатото. Настъпи часът да докажем дали имаме сили да приключим кампанията по възможно най-успешния начин", заяви щастливият Коби Брайънт след двубоя.

Така Лейкърс вече имат 12 победи и само 3 загуби от старта на тазгодишните плейофи, като са 8-0 в мачовете в "Стейпълс Сентър". Калифорнийците имат 14 поредни победи като домакини и 21 победи в последните си 24 мача от плеойофите, в превърналата се в легендарна зала в Лос Анджелис.

снимки: AP, Reuters