Лейкърс тресна Сан Антонио в ключовия мач номер 4

Лос Анджелис Лейкърс върви уверено към първа титла на Западната конференция и финал в НБА от 2004 година насам, след като рано тази сутрин българско време победи с 93:91 шампиона Сан Антонио Спърс в мач номер 4 от финалите на Запад. Така тимът на Фил Джексън вече води с 3-1 победи и има възможност да затвори серията  четвъртък срещу петък когато е петата среща в "Стейпълс Сентър" в Лос Анджелис. MVP на сезона Коби Брайънт отново бе над всички в срещата, отбелязвайки 28 точки и добавяйки 10 борби за успеха. Ламар Одъм наниза 16 точки, 8 от които в последната четвърт, в която крилото успя да се пребори със защитата на Спърс на няколко пъти в много важни ситуации.

Поражението пък е първо за Сан Антонио като домакин в тазгодишните елиминации. Тим Дънкан бе най-резултатен за шампионите с 29 точки и 17 борби, а резервата Брент Бари добави 23 точки, но пропусна при последния опит за стрелба от зоната за три точки, който можеше да донесе успеха на домакините. Бари претендираше за фаул, извършен от пазещия го Дерек Фишър, но така и не последва сигнал от страна на главния рефер.

Лейкърс водеше от самото началото на срещата и така и не предостави инициативата на "Шпорите", след като взе първата четвърт с 28:23. В последната четвърт играчите на Грег Попович "настъпиха педалите" и така се доближиха на 2 точки от съперника за 79:81, но в следващите 3 атаки Лейкърс вкара 7 поредни точки, благодарение на пробив на Ламар Одъм и две точни стрелби от далечно разстояние на Коби Брайънт и Дерек Фишър.

"Езерняците" водеха с 93:86, 50 секунди преди края, но Пау Гасол пропусна два наказателни удари, а в следващото нападение за Спърс Ману Джинобили вкара тройка, намалявайки резултата. След пропуск на Брайънт Тони Паркър направи реализира за 91:93, 28 секунди преди финалната сирена. В последната атака за Лейкърс Дерек Фишър пропусна, но топката излезе в аут, така че отново остана във владение на гостите, 2 секунди преди края. В крайна сметка Коби Брайънт не успя да се разпише при последната си стрелба, а Брент Бари направи отчаян опит да обърне окончателно развоя на срещата в полза на шампионите, но неуспешно.

По пътя си към финала през 2004 година Лейкърс преодоля Сан Антонио Спърс, който отново защитаваше титлата си от 2003 година. "Езерняците" тогава отстраниха на полуфинал тима на Грег Попович с 4-2 победи. Впоследствие със същия резултат Лейкърс победи на финала на Запад Минесота Тимбъруулвс, воден тогава от Кевин Гарнет.

снимки: Reuters, AP