Национална Лига Футзал: ЦСКА - Черно море

Кими печели в Испания, Ковалайнен на косъм от смъртта след тежка катастрофа

Световният шампион Кими Райконен с Ферари спечели убедително състезанието за Голямата награда на Испания, 4-ти кръг от шампионата на Формула 1. Втори остана съотборникът му Фелипе Маса, а трети финишира Люис Хамилтън (Макларън-Мерцедес). Хейки Ковалайнен (Макларън-Мерцедес) претърпя изключително тежка катастрофа в 23-та обиколка на надпреварата. С повече от 230 км/ч,  финландецът се заби челно в предпазните гуми на пистата "Каталуния", след като неговата гума се спука. Добрата новина е, че той е в съзнание и в стабилно състояние. Хейки беше транспортиран с хеликоптер до болница в Барселона, но още в медицинския център на пистата не са установили никакви наранявания. Новините за стабилното му състояние бяха потвърдени и от изпълнителният директор на Макларън Мартин Уитмарш.

Четвърти днес край Барселона завърши Роберт Кубица с БМВ, а пети остана Марк Уебър с Ред Бул. Шести се класира Дженсън Бътън с Хонда. По време на катастрофата си Хейки най-вероятно е бил ударен силно в главата от гума. Уитмарш бе категоричен, че гумата, предизвикала инцидента, е била спукана не заради фабричен дефект, а от останали по пистата отломки.

Последните актуални снимки от уикенда в Испания (тренировки, квалификация, състезание) можете да видите в нашата Фотогалерия ТУК!

По-рано на старта Райконен потегли отлично и поведе колоната. Маса също бе перфектен и се залепи зад съотборника си втори. Алонсо и Кубица стартираха от по-мръсната част на пистата и това си оказа влияние. В първите метри Маса мина пред Алонсо, а Хамилтън изпревари Кубица. Люис дори засече съотборника си Ковалайнен и двамата за малко щяха да се сблъскат. Кими и Маса дръпнаха напред още след първите няколко завоя, а Хамилтън се залепи зад бившия си съотборник Алонсо, но нямаше как да го атакува. Назад в колоната Сутил (Форс Индия) и Фетел (Торо Росо) се сблъскаха тежко на 3-ия завой, по трасето се рахвърчаха части и съдиите пуснаха Кола за сигурност. Така след 2-та обиколка временното класиране имаше следния вид: 1.Райконен, 2.Маса, 3.Алонсо, 4.Хамилтън, 5.Кубица, 6.Ковалайнен, 7.Хайдфелд, 8.Уебър и др. "Куик" Ник също стартира добре и от 9-ти на старта, вече се бе придвижил до седма позиция.

Райконен поведе с лекота колоната и дори отвори разлика с около 2 секунди на Маса. Бразилецът се откъсна от Алонсо, който от своя страна държеше Хамилтън на комфортна дистанция. Както се очакваше Алонсо спря първи в бокса още в 16-та обиколка. Маса и Райконен сипаха бензин съответно в 19-та и 20-та обиколка и отново останаха начело.      Хамилтън и Кубица пък сложиха нови гуми в 21-ия тур. След първите спирания в бокса лидерите запазиха позициите си, а Алонсо бе седми зад Барикело. Ковалайнен поведе в класирането, защото не беше спирал в пита. Финландецът летеше на трасето, но на 9-ия завой се заби челно в предпазните огради и катастрофира изключително тежко. Колата за сигурност се появи на пистата за втори път, а на трасето се появи и медицински автомобил.

След като Колата за сигурност бе на пистата 5 обиколи, тя се прибра обратно в пита и състезанието беше подновено за втори път. Райконен водеше убедително, пред Маса, Хамилтън и Кубица. Междувременно Хайдфелд беше наказан с 10 секунди, след като спря в бокса по време на "Сейфти кара".

В 33-та обиколка Фернандо Алонсо (Рено) получи повреда в своя двигател и отпадна безславно пред родните си фенове. Алонсо се бореше за място на подиума, но техниката на французите не издържа. Въпреки, че първите трима - Райконен, Маса и Хамилтън се движехе с подбно темпо, нито един от тях не успя да атакува другия. Като цяло Ферари държаха пълен контрол над състезанието.

Бътън се възползва от дългия период на втората за деня Колата за сигурност и направи по-късен втори стоп. Бриатнецът успя да задържи до финала шестата позиция и записа първите точки за Хонда този сезон. Нико Розберг с Уилямс трябваше да се бори с Бътън за това място, но няколко тура преди финала неговият двигател не издържа. Фисикела можеше да запише първите точки за Форс Индия, но индийците имаха по-различна стратегия със спирания в пита и италианецът изостана. В началото на състезанието след серия от излизания извън пистата, Нелсън Пикет - младши трябваше да се откаже и отпадна. Отломки от болида на Рено и Пикет пък сучпиха радиатора на Антъни Дейвидсън и болида на Супер Агури също напусна надпреварата.

Рубенс Барикело с Хонда изравни днес рекорда на Рикардио Патрезе от 256 участия във Формула 1, но бразилецът отпадна, след като счупи по много странен начин предното си крило в бокса. Глок и Култи завършиха съответно 11-ти и 12-ти, но двамата се сблъскаха и инцидентът е разледван от комисарите в Испания.

До финала Райконен, Маса и Хамилтън бяха на по-малко от 5 секунди разлика един от друг, но темпото им беше идентично и никой не можеше да настигне другия. С двойната си победа днес, Ферари поведе в класирането с 47 точки, пред БМВ с 35 точки и Макларън с 34 точки. При пилотитте "Айсмен" вече води с 29 точки, пред Хамилтън с 20 точки и Кубица с 19 точки. Следващият пети кръг е на 11 май в Турция.