Хюстън с драматичен успех в Юта

След двете поредни загуби у дома, отборът на Хюстън Рокетс опроверга очакванията да загуби срещу най-добрия домакин в Лигата и изненадващо се наложи с 94:92 над Юта Джаз, пред близо 20 000 зрители в “Energy Solutions Arena” в Солт Лейк Сити, Юта. “Джазмените” допуснаха едва 4 загуби от 41 двубоя в своята зала през сезона, но силно критикуваният Трейси Макгрейди изведе своя тим до успех в негостоприемния Солт Лейк Сити. Следващият двубой между двата тима е в идната събота отново в Юта.

Трейси Макгрейди регистрира 27 точки, 5 борби и 7 асистенции за успеха на Рокетс, завърналият се от контузия Рафър Алстън наниза 20 точки и направи 5 асистенции, а Луис Скола добави 16 точки, 10 борби и 4 асистенции. Дерон Уилиамс се отличи за домакините с 28 точки и 12 асистенции, Карлос Буузър реализира 15 точки и овладя 13 борби, докато Рони Брюър и Мехмет Окур завършиха с по 12 точки.

Срещата се развиваше изключително равностойно, като за целия двубой нито един от двата отбора не успя да поведе с повече от 8 точки. Гостите от Хюстън имаха минимално предимство през първите 12 минути и съумяха да натрупат аванс от 4 точки, за 27:23, но до края на полувремето баскетболистите на Юта изравниха за 44:44.

Домакините бяха по-активни след почивката и достигнаха до преднина от 6 точки, при 76:70, след точни стрелби на Рони Прайс и  Мат Харпринг в края на третата четвърт, но в началото на заключителните 12 минути Луис Скола и Шейн Батиър изравниха за 86:86. Новобранецът на Рокетс Карл Ландри получи много тежък удар от Карлос Буузър в единоборство под коша на Юта, при което му бе избит един от предните зъби, но продълбжи двубоя и направи изключително важен блок срещу Дерон Уилиамс, 37 секунди преди сирената, при резултат 93:92 за Рокетс. Младият Ландри показа завиден атлетизъм и успя да върне в игра избитата от него топка, като я подаде на Луис Скола, който от линията за наказателни удари оформи крайното 94:92.

снимка: Associated Press