ЦСКА с първа титла от 13 години насам

Волейболистите на ЦСКА спечелиха първата титла на България от 13 години насам. ”Червените” спечелиха шампионата след като победиха досегашния първенец ЛукОйл-Нефтохимик с 3:0 (25:23, 25:17, 25:16) в четвъртата финална среща, която се игра в бургаската зала ”Младост”.
Така ЦСКА спечели финалната серия с 3-1 победи и завоюва 27-ата си шампионска титла в своята история. Последната титла "червените" спечелиха в далечната 1995 година.

Волейболистите на ЦСКА успяха да поведат с няколко точки още в началото на срещата – 9:6 и 13:10. Силната игра в атака на Мартин Пенев помогна на ЛукОйл-Нефтохимик да изравни резултата при 13:13. Мощни атаки на Филип Мейо, обаче върнаха преднината на ”червените” – 18:16. Домакините успяха да изравнят при 21:21. Последваха 3 поредни точки за ЦСКА и ”червените” стигнаха първи до геймбол при 24:21. Бойко Бонев записа победната точка в гейма за гостите – 25:23 и ЦСКА поведе с 1:0 гейма.

Втората част започна добре за домакините, които поведоха с 8:6. Блокада и атака на Петър Христов даде преднина от 4 точки за ЛукОйл-Нефтохимик – 11:7. Тук Сашо Попов взе прекъсване за ЦСКА, след което ”червените” изравниха играта и резултата при 13:13. Гостите поведоха с 2 точки при 16:14 и не изпуснаха преднината до 20:17. Последваха 5 безответни наказателни точки за ЦСКА и гостите спечелиха втората част с разгромното 25:17 и поведоха с 2:0 гейма.

Третият гейм бе равностоен само до 5:5. Последваха 3 поредни точки за ЦСКА благодарение на Филип Мейо – 8:5. Гостите се развихриха напълно след ас на Светозар Иванов и блокада на ЦСКА – 13:6. Наставникът на домакините Северин Димитров се опита да спаси мача, като пусна в игра младока Венелин Кадънков на мястото на Петър Христов. Донякъде смяната бе успешна, но преднината на ЦСКА бе изключително голяма и тя позволи на ЦСКА да спечели лесно гейма с 25:16, а с това да спечели и мача с 3:0 и титлата с 3-1 победи.

Титлата е първа за ЦСКА от 1995 година насам и рекордна 27-ма в България.

ЛУКОЙЛ-НЕФТОХИМИК – ЦСКА 0:3 (23:25, 17:25, 16:25)