ЛукОйл-Нефтохимик бие ЦСКА с 3:2 в драма, шампионите запазиха шанс за титлата

Шампионите от ЛукОйл-Нефтохимик победиха ЦСКА с 3:2 гейма след невероятна драма продължила повече от 2,15 часа игра в третата финална среща от Националната волейболна лига, която се игра в бургаската зала ”Младост”.

Така бургазлии намалиха резултата във финалната серия на 1-2 победи и запазиха шанс да защитят титлата си от 2007 година.

Срещата започна добре за гостите от ЦСКА, които поведоха с 9:6. Бургазлии изравниха при 10:10 след отлична игра на Николай Николов и Мартин Пенев. Блокада на Иван Колев изведе ЦСКА напред с 12:10. Стоян Самунев намали до 11:12 след бърза атака през центъра. Два поредни аса на Петър Христов даде преднина от 13:12 за ЛукОйл-Нефтохимик. ЦСКА успя да изравни при 13:13 и да поведе с 16:15. Равенството се запази до 18:18, след което домакините записаха 5 поредни точки – 23:18. Грешка на Иван Колев при изпълнение на начален удар оформи крайния резултат в гейма – 25:20 за ЛукОйл-Нефтохимик.

Втората част започна по подобен начин като първия – с предимство за ЦСКА. Възпитаниците на Александър Попов поведоха с 8:5  и 13:11 след силни изяви на Филип Мейо. Мощна атака на Мартин Пенев и грешка в атака на Мейо доведе резултата до равенство 13:13. Тук наставникът на ЦСКА Сашо Попов потърси промяна в играта на своя отбор, като пусна 41-годишния разпределител Иван Тасев на мястото на Иван Зарев. Благодарение на него ЦСКА отново излезе напред с 16:14 и 20:18. Грешка на Мейо в атака изравни резултата 20:20. ЦСКА отново поведе с 21:20, но ЛукОйл-Нефтохимик не се предаде и записа две поредни точки 22:21. При последното разиграване домакините дадоха сериозна жертва, след като либерото им Добромир Иванов контузи сериозно коляното си и принудително напусна играта. Мощна атака на Филип Мейо изведе ЦСКА до гейм-бол при 24:23. Грешка на Бойко Бонев от начален удар и атака на Петър Христов изведоха ЛукОйл-Нефтохимик до първи геймбол 25:24. ЦСКА изравни при 25:25 и 26:26. Стоян Самунев и отново Петър Христов донесоха победата на домакините във втората част с 28:26.

Волейболистите на ЦСКА поеха инициативата в играта още от началото на 3-ия гейм благодарение на разпределителя Иван Тасев. ”Червените” поведоха с 8:6 и 11:7 след единична блокада на Стойко Ненчев. ЛукОйл-Нефтохимик намали до 9:11, но силите на бургазлии явно свършиха в този момент. ”Червените” волейболисти започнаха да ”целят” влезлия на мястото на Добромир Иванов – Калин Василев. Гостите натрупаха солидна преднина до 16:9. Тук Северин Димитров извади част от титулярите си. Без проблеми ”червените” затвориха гейма с 25:16 и намалиха резултата до 1:2 гейма.

Четвъртата част отново започна с превес на гостите от ЦСКА, които водеха с 2/3 точки. Домакините намалиха до 1 точка при 18:19. Водени от Иван Тасев и Теодор Салпаров ”червените” съумяха да запишат 4 поредни точки и безпроблемно стигнаха до успех в гейма с 25:20, а с това и да изравнят резултата до 2:2 гейма.
В решителният тайбрек се играеше точка за точка до 7:7. Филип Мейо даде аванс на ЦСКА от точки за 8:7. На свой ред домакините поведоха с 11:10 след отлична блокада на Ники Николов и Мартин Пенев срещу Филип Мейо. Играта продължи точка за точка до 13:13. ЦСКА първи стигна до мачбол при 14:13 след мощна атака на Иван Колев. Петър Христов възстанови равенството при следващата атака на бургазлии. Атака в аут на Мейо доведе мача до мачбол за домакините при 15:14. Стоян Самунев се възползва на 100% от него и с единична блокада постигна победната точка за ЛукОйл-Нефтохимик в този гейм за 16:14 и този мач за 3:2 гейма.

Така шампионите намалиха финалната серия на 1-2 победи и утре от 17,30 часа, ще се опитат да спечелят и 4-ата финална среща отново в бургаската зала ”Младост”.

ЛУКОЙЛ-НЕФТОХИМИК – ЦСКА 3:2 (25:20, 28:26, 16:25, 20:25q 16:14)
ЛУКОЙЛ-НЕФТОХИМИК:
Иван Станев 2, Петър Христов 19, Андрей Николов 5, Мартин Пенев 23, Стоян Самунев 8, Николай Николов 17 – Добромир Иванов-либеро (Калин Василев, Георги Петров 1, Христо Енков, Венелин Кадънков)
Старши-треньор: Северин Димитров
ЦСКА: Иван Зарев 4, Филип Мейо 24, Иван Колев 14, Бойко Бонев 5, Стойко Ненчев 10, Светозар Иванов 11 – Теодор Салпаров-либеро (Иван Тасев 6, Даниел Пеев)
Старши-треньор: Александър Попов

Бургас, зала "Младост": 1000 зрители
Съдии: Константин Тюфекчиев, Игнат Митев

СНИМКИ: МАРИН МАРИНОВ, SPORTAL.BG

ФОТОГАЛЕРИЯ от победата на ЦСКА над ЛукОй-Нефтохимик с 3:0 може да видите ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ от победата на ЦСКА над ЛукОйл-Нефтохимик с 3:2 може да видите ТУК!!!