БФ Волейбол официално представя Джанлоренцо Бленджини като национален селекционер

Сан Антонио възкръсна след две продължения

Настоящият шампион на НБА Сан Антонио Спърс постигна изключително трудна победа като домакин над Финикс Сънс със 117:115, в среща от първия кръг на плейофите на Западната конференция, преминала през две продължения. По този начин Спърс поведоха в серията с 1-0 победи, като следващият двубой е в понеделник отново в "AT&T Center" в Сан Антонио, Тексас.

Тим Дънкан направи поредния си забележителен двубой в своята кариерата, регистрирайки 40 точки, 15 борби, 5 асистенции и 3 блока. Тони Паркър наниза 26 точки и направи 5 асистенции, а Ману Джинобили добави 24 точки и 4 борби. Амари Студамайър се отличи за Сънс с 33 точки и 7 борби. Стив Неш реализира 25 точки и направи 13 асистенции, докато Раджа Бел завърши с 14 точки и 5 борби.

Срещата започна изключително равностойно и оспорвано, но в края на първата част гостите от Финикс имаха леко предимство, повеждайки с 24:20. През втората четвърт обаче, баскетболистите на Сънс окончателно поеха инициативата и достигнаха до разлика от 16 точки, при 43:27. До края на полувремето, благодарение на константната игра на Тим Дънкън и отличните пробиви на Тони Паркър, Спърс намалиха до 48:40.

През третите 12 минути на двубоя двата отбора показаха равностойна игра, а резултатът се движеше между 5 и 7 точки в полза на гостите. Финалната сирена за третата част дойде при 71:65. Разликата между двата отбора се запази и в началото на заключителната част, което принуди старши треньора на Спърс Грег Попович да вземе мерки, при 79:75 и 6:50 минути преди края. На Фабрисио Оберто бе наредено да извърши две последователни нарушения срещу Шакил О’Нийл, които пратиха известния със слабата си успеваемост при фауловете център на линията за наказателни удари.

Решенията на Попович дадоха резултат и 3:50 минути преди края на двубоя Сан Антонио изравни до 84:84. Амари Студамайър даде минимална преднина на Финикс, при 91:90, 1:35 минути преди края, а Леонардо Барбоса направи 93:90, 1:10 минути до финалната сирена. След разменени неуспешни атаки, резултатът се запази непромен с оставащи 20,5 секунди и притежание на топката за Сан Антонио. В последвалата атака Майкъл Финли реализира изключително важна тройка за 93:93, 15,1 секунди преди края. Баскетболистите на Финикс не успяха да реализират в последното си нападение и срещата бе пратена в продължение.

Благодарение на добрите изяви на Студамайър и Неш "Слънцата" поведоха със 102:97, 1:42 преди края на допълнителното време. Тим Дънкан намали до 104:101 с оставащи 30 секунди и владение на топката за Финикс, но в последвалата атака Студамайър извърши нарушение в нападение. В следващата атака центърът на Спърс Тим Дънкан наниза невероятна тройка за 104:104, 3 секунди преди сирената. По този начин двубоят влезе във второ продължение.

В началото на второто допълнително време Стив Неш и Ману Джинобили отбелязоха по 2 точки, за 108:108. Впоследствие Тони Паркър даде минимална преднина от 2 точки на своя тим, но Неш отново изравни за 110:110. Брет Бери направи 115:112 от линията за наказателни удари, 19,5 преди сирената. Стив Неш изравни за 115:115 с невероятна тройка от ъгъла на игрището. В последвалата атака Ману Джинобили направи изключителен пробив в подкошието на "Слънцата", с което донесе крайния успех за шампионите със 117:115.