ЛукОйл-Нефохимик се класира за волейболния финал

Шампионите от ЛукОйл-Нефохимик се класираха на финала на Националната волейболна лига за 4-та поредна година. Бургазлии победиха Марек Юнион Ивкони с 3:1 гейма в 5-ата решителна полуфинална плейофна среща, която се игра в Спортната зала в Дупница.

Така ЛукОйл-Нефтохимик се класира за финала с 3-2 победи в полуфиналната серия.

Шампионите от ЛукОйл-Нефтохимик ще спорят за титлата с ЦСКА, който отстрани Левски-Сиконко в полуфиналната серия с 3:1 победи.

Срещата започна равностойно, като голямото напрежение сковаваше играта и на двата отбора. Равенството се запази до 8:8. После шампионите от Бургас успяха да поведат с 4 точки при 16:12. Силният начален удар, който изпълняваха гостите им даде сериозно предимство и те стигнаха до успах в първата част с 25:17.

Втората част бе доста по-равностойна. Гостите поведоха с 8:7, но на свой ред домакините дръпнаха напред с 16:14. волейболистите на Марек съумяха да запазят преднината си от няколко точки благодарение на 40-годишния ветеран Найден Найденов и младия талант Цветан Соколов. Найден донесе успеха в гейма с 25:22 с мощна атака. Така Марек изравни резултата до 1:1 гейма.

В третата част гостите от Бургас имаха смазващо преимущество. Възпитаниците на Северин Димитров успяха да поведат с 8:4 след ас и мощни атаки на Петър Христов. Разликата нарасна до 18:10. Наказателната акция на Мартин Пенев и Петър Христов продължи като бе умело дирижирана от национала Иван Станев. Шампионите стигнаха до успех в гейма с категоричното 25:17, а с това поведоха с 2:1 гейма.

Четвъртият гейм започна много равностойно. Домакините от Марек не искаха да се предадат без бой и успяха да поведат с 8:7 и 10:9. Последва силна игра на волейболистите на ЛукОйл-Нефтохимик, които записаха 5 поредни точки и поведоха с 14:10. Наставникът на Марек Виктор Карагьозов предприе смяна на отчаянието и замени Цветан Соколов с Младен Младенов, а освен това пусна разпределителят Стефан Стоянов на мястото на Владимир Лобутов. Въпреки това гостите успяха да задържат аванса от 4 точки при 18:14 и 20:16. Домакините намалиха на 3 точки при 18:21 и 19:22. В крайна сметка логично шампионите стигнаха до победата в тази част с 25:21 след атака на Мартин Пенев. Така ЛукОйл-Нефтохимик спечели мача с 3:1 гейма и стигна до пълен обрат в полуфиналната серия от 0-2 до 3-2 победи и се класира за финала.

МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ – ЛУКОЙЛ-НЕФТОХИМИК 1:3 (17:25, 25:22, 17:25, 21:25)