ЦСКА стигна до финала! "Червените" биха Левски-Сиконко с 3:1

Волейболистите на ЦСКА се класираха на финала на Националната волейболна лига, след като ”червените” победиха Левски-Сиконко с 3:1 гейма в 4-ата полуфинална среща от плейофите, която се игра в столичната зала ”Сиконко”.

Така ЦСКА се класира на финала, след като спечели полуфиналната серия с 3-1 победи и ще участва на финал за първи път след 1996 година. Отборът на Левски-Сиконко, пък за първи път от 9 години няма да играе на финала на шампионата на България.

Двамата наставници направиха някои промени в стартовите състави. Мартин Стоев заложи на разпределителя Георги Братоев и централния блокировач Иван Ковачев, а Александър Попов пусна като титуляр Богомил Аначков.

Срещата започна равностойно с лек превес на волейболистите на ЦСКА, които поведоха с 8:6 и 16:14. Силното изпълнение на началния удар доведе до 4 точки преднина за ”червените” 20:16. Момчетата на Александър Попов успяха да спечелят безпроблемно първата част с 25:19.
Мартин Стоев пусна в игра още в началото на втората част опитния разпределител Николай Найденов, на мястото на Георги Братоев. Играта на ”сините” бе раздвижена веднага и Левски-Сиконко поведе с 3 точки – 8:5. ”Сините” засилиха силата на изпълнение на началния удар и даде резултати веднага – 16:12. Сашо Попов се опита да промени развоя на събитията и също заложи на опитен разпределител – 41-годишният Иван Тасев, който замени национала Иван Зарев. Великолепни изяви в атака на Валентин Братоев и Методи Ананиев доведоха аванса на Левски-Сиконко до 20:14. Тодор Алексиев и Валентин Братоев продължиха със силната си игра и ”сините” затвориха гейма с 25:18, с което изравниха резултата в мача до 1:1 гейма.

Третият гейм отново бе равностоен, но с превес на ЦСКА, който поведе с 8:6 и 16:13. Силната игра на Филип Мейо в атака и на Теодор Салпаров в защита наклониха везните изцяло в полза на ”червените”, които поведоха с 24:20. Последваха 3 поредни точки за Левски-Сиконко – 23:24. Следващото разиграване бе изключително дълго и след доза късмет ЦСКА постигна 25-ата точка за 25:23 и преднина от 2:1 гейма.

В четвъртата част ЦСКА поведе с 16:10 и възпитаниците на Александър Попов предвкусваха успеха в мача. При 18:11 за ЦСКА, Мартин Стоев, се ядоса на Тодор Алексиев и го замени с младока Симеон Александров. ЦСКА почти спечели мача след като стигна до мач-бол при 24:19. Мощна атака на Симеон Александров, ”синя блокада” и ас на Александров доведоха нещата до 22:24. до чудо не се стигна и кениецът Филип Мейо записа 25-ата точка в този гейм, с което ЦСКА спечели гейма с 25:22, мача с 3:1 гейма и полуфиналната серия с 3-1 победи.

На финала ”червените” ще срещнат победителят от другата полуфинална двойка Марек Юнион Ивкони – ЛукОйл-Нефтохимик.

ЛЕВСКИ-СИКОНКО -  ЦСКА 1:3 (19:25, 25:18, 23:25, 22:25)