Супер Маса с категорична победа в Бахрейн, двоен успех за Ферари

Пилотът на Ферари Фелипе Маса спечели състезанието на пистата "Сахир" за Гран при на Бахрейн, трети кръг от световния шампионат във Формула 1. Бразилецът бе безупречен днес край Манама, и след двете си отпадания в Австралия и Малайзия, отговори по красноречив начин на критиките отправени към него през последния месец. Втори днес остана световният шампион Кими Райконен (Ферари) и така италианците записаха двоен успех. Трети и четвърти финишираха съответно пилотите на БМВ-Заубер Роберт Кубица и Ник Хайдфелд. Баварците поведоха за първи път с във временното класиране при конструкторите от както се състезават самостоятелно във Формула с 130 точки. Пети завърши Хейки Ковалайнен (Макларън-Мерцедес), а шести Ярно Трули (Тойота). Десетката на финала допълниха още: 7.Марк Уебър (Ред Бул), 8.Нико Розберг (Уилямс-Тойота), 9.Тимо Глок (Тойота) и 10-ти Фернандо Алонсо с Рено.

Звездата на Макларън Люис Хамилтън финишира едва 13-ти, на обиколка от победителя. Британецът потегли ужасно на старта, а във втората обиколка се сблъска с бившия си съотборник Фернандо Алонсо (Рено) и трябваше да влезе допълнително в бокса за ново предно крило.

Във временното класиране при пилотите Райконен поведе с 19 точки, пред Хайдфелд с 16 точки, Хамилтън, Ковалайнен, Кубица с 14 точки, Маса с 10 точки и др. При конструкторите БМВ е начело с 30 точки, пред Ферари с 29 точки, Макларън с 28 точки, Уилямс с 10 точки и др.

Състезанието започна изключително драматично. Веднага след изгасването на светофарите втория на старта Маса потегли отлично и дръпна пред спечелилия пол-позишън Кубица. Колата на стартиралия трети Хамилтън тръгна много бавно и британецът изостана още на първия завой чак 10-ти, плътно зад 9-ия Алонсо. Маса поведе убедително следван от 2.Кубица, 3.Райконен, 4.Ковалайнен, 5.Хайдфелд, 6.Трули, 7.Розберг, 8.Уебър, 9.Алонсо, 10.Хамилтън и др.

Още в първата обиколка на "Сахир", се заформи дългоочакваната битка между бишите съотборници в Макларън-Мерцедес - Алонсо и Хамилтън. Във втория тур, Хамилтън атакува Алонсо на първия завой. Испанецът успя да задържи зад себе си Люис и избра по-удобната състезателна линия в завой номер 2. На следващата права преди завой 3, Хамилтън се заби в задницата на Алонсо. Болидът на Макларън остана без предно крило, а в колата на Рено нямаше видими поражения. Изключително странен инцидент, който ще даде повод за множество нови полемики между двамата. Още в същата обиколка Хамилтън излезе на няколко пъти извън трасето. Без предно крило, колата му нямаше никакво притискане към прашната писта. Люис влезе в бокса, сложи нов нос и се върна на трасето едва 18-ти. Алонсо пък продължи без да влиза в пита.

Хейки притискаше "Айсмен", но Кими успя да се откъсне малко напред. На втората обиколка Райконен се доближи плътно до втория Кубица и го изпревари без-проблеми на старт-финалната права. Така от Ферари поведоха в състезанието, а Кубица не можеше да поддържа скоростта на "Черните кончета". В 3-та обиколка Хайдфелд изпревари Ковалайнен и се придвижи на 4-то място. Бътън, Сутил, Култард трябваше да минат през бокса, заради различни повреди. Себастиян Фетел с Торо Росо отпадна след счупено окачване, а Пикет имаше проблеми със скоростната си кутия и в крайна сметка отпадна в средата на надпреварата.

Маса водеше спокойно напред с 5 секунди на Райконен и общо 10 секунди на Кубица. Полякът влезе в бокса в 17-та обиколка за нови гуми първи от лидерите, но мина през една от зоните за сигурност и изостана още по-назад. Кими мина през пита три тура по-късно. Финландецът направи няколко рекордни обиколки, но след спирането си в бокса, Маса отново поведе убедително.

Хайдфелд също поведе за кратко и с малко по-различна стратегия с два стопа, успя да се задържи пред Ковалайнен. Трули се представи отлично шести за Тойота. Италианецът отвори разлика на Уебър, който при първите спирания успя да мине пред Розберг и си спечели седмата позиция.

В средата на състезанието Глок се озова пред Алонсо. Фернандо опита няколко атаки срещу германеца и дори недоволстваше в кокпита. Тимо не му остави шанс, а в последните обиколки Алонсо беше притискан и от Рубенс Барикело. Съотборникът му Дженсън Бътън направи голяма глупост с необмислената си маневра и се блъсна в Култард, като двамата изостанаха много назад в колоната.

Хамилтън успя да изпревари няколко автомобила и се продвижи 15-ти, преди да мине и пред Джанкарло Фисикела (Форс Индия) и Каузки Накаджима с Уилямс в заключителната фаза. Люис нямаше ден и след като изостана още 18-ти след първата обиколка беше изпреварен с един тур от Маса и Райконен. За известно време, изостаналия с една обиколка Хамилтън бе зад Маса и пред Райконен, но показа джентълменско поведение и се отстрани от пътя им.

ВРЕМЕННО КЛАСИРАНЕ ПРИ ПИЛОТИТЕ

До финала Маса и Райконен нямаха никакви проблеми и постигнаха за Скудерията двойна победа за първи път този сезон. Следващият старт е за Гран при на Испания на 27 април.

14:30 часа - Състезание

Последните актуални снимки от уикенда в Бахрейн (тренировки, квалификация, състезание) можете да видите в нашата Фотогалерия ТУК!