Балкан отмъсти за Купата

Балкан (Ботевград) победи инфарктно като домакин с 94:93 след продължение Черно море Еврохолд и по този начин си върна за загубата на четвъртфиналите за Купата на България. Кош на 20-годишното крило Янко Янков в последната секунда на продължението, донесе успеха за състава на Георги Младенов.

Бобан Билбия бе най-резултатен за Балкан с 22 точки и 8 борби, Дуейн Мортън добави 21, Иван Лилов се отличи с 16 точки и 7 асистенции, а Павел Болковац завърши с 14 точки и 8 асистенции за успеха.

Аугустинас Витас и Симо Ценов нанизаха по 25 точки, а Брайс Шелдън се отличи с 18 при загубата на Черно море.

Състезателите на Балкан бяха амбицирани да спечелят срещата на всяка цена и така да си върнат за отстраняването от Черно море на четвъртфиналите за Купата на България. Както е известно възпитаниците на Спас Натов преодоляха Балкан и играха на Финалната четворка в Самоков, където на полуфинала отстраниха след продължение Левски със 76:72. Впоследствие Черно море изгуби финала от Лукойл Академик.

Двубоят започна много силно за домакините, които дръпнаха с 23:11 след 10 минути игра. Шест минути преди края на втората четвърт Балкан увеличи разликата с 16 точки за 32:16. Черно море обаче направи серия от 8-0, в която дейно участие взеха Симо Ценов, Аугустинас Витас и Левен Белберов. В крайна сметка на полувремето "зелените" водеха с 8 точки за 34:26.

През третата четвърт Балкан правеше всичко възможно да задържи разликата и момчетата на Георги Младенов се справяха успешно до средата на частта за 52:44, а след 30 минути пък бяха напред за 64:53.

В последната четвърт се разигра истинска драма по подобие на третия четвъртфинал за Купата. Черно море напълно изравни играта, след като губеше с 11 точки за 79:68, 3 минути преди края. Тогава се разигра Брайс Шелдън, който реализира серия от 9-3 за Черно море, която доведе резултата до 82:79, по-малко от минута преди края. В следващата атака на Балкан Болковац изпусна от тройката и в следващата атака Симо Ценов изравни с тройка за 82:82, 20 секунди преди финалната сирена. Играчите от морската столица задържаха резултата и пратиха мача в продължение.

В него мачът вървеше кош за кош, като минута преди края Черно море водеше с 1 точка за 89:88. Два наказателни удари на Дуейн Мортън и кош на Билбия изведоха домакините напред с 3 точки за 92:89. Два точни изстрела от фауллинията на Аугустинас Витас доведоха нещата до 92:91. Георги Младенов взе таймаут, след което Иван Лилов сгреши при пас и Болковац извърши нарушение срещу Брайс Шелдън. Американецът вкара 2 наказателни удари 5 секунди преди края за 93:92, но кош в последната секунда на Янко Янков донесе успеха за Балкан.