Лукойл на 1/8-финал в УЛЕБ! Идва ред на Динамо (Москва)

Българският шампион Лукойл Академик се класира за 1/8-финалите на турнира за Купата на УЛЕБ. Успехът е исторически за клуба, който за първи път се класира за втората фаза на елиминациите. "Студентите" победиха и в реванша латвийския Вентспилс, този път с 73:55 и продължават напред.

В следващата фаза тимът на Желко Лукаич ще се изправи срещу един от фаворитите - Динамо (Москва).

Уили Дийн бе най-резултатен за победата на българския тим с 23 точки. Американецът игра фантастично и добави 6 борби, 5 асистенции и 5 отнети топки към актива си. Изключително силно игра босненският ветеран Харис Муязимович, добавил 18. Македонската звезда Перо Антич завърши с "дабъл-дабъл" - 12 точки и 11 борби. За Вентспилс единствен Джими Бакстър показа класа и се отличи с 29 точки.

Срещата започна равностойно, като Лукойл имаше минално предимство през първите 10 минути. Още в първия период Уили Дийн показа, че заедно с Перо Антич са лидерите на Лукойл и играта му бе коренно различна от тази в София, когато вкара само 4 точки. Това позволи на българският тим да води с 1 точки след първия период - 22:21. През втората част "студентите" имаха игрово предимство, като благодарение на разнообразната им игра в нападание и куп грешки на Вентспилс, нашите дръпнаха в резултата в средата на периода. Това стана след важна тройка на Ристе Стефанов 4:25 минути преди почивката, когато Лукойл поведе с 5 точки - 33:28. В следващата атака Лари О`Банън открадна една топка и сам завърши атака за нашите, след която разликата бе вече 7 точки. До края на частта Харис Муязимович показа класата си и в защита и в нападение и така Лукойл се оттегли на почивка с 11 точки аванс - 41:30. Най-резултатен през първото полувреме за тима на Желко Лукаич бе Уили Дийн с 14 точки. Ристе Стефанов добави 10.

След почивката домакините се опитаха да се върнат в мача. Въпреки това, българският тим игра много правилно и не позволи това да се случи. В края на третия период Джими Бакстър вкара безответни две тройки и стрелба от средно разстояние, с което латвийците се доближиха само на 9 точки преди последната четвърт. В нейното начало Харис Муязимович изнесе лекция на своя пазач и завърши две поредни атаки на Лукойл. Това успокои нашите, които до края на изпуснаха инициативата. В крайна сметка българският отбор показа, че е по-класният и разсея съмнения останали след първия двубой.

ВЕНТСПИЛС - ЛУКОЙЛ 55:73  (21:22, 9:19, 17:15, 8:17)

ВЕНТСПИЛС: Габранс, Витолс 1, Хелманис 6, Бакстър 29, Акингбала 2 (Скирманис 4, Лав 3, Макнамара 1, Вайрогс 1, Веселовс 7). Тр. Окорн