Лукойл победи Вентспилс само с 3 точки

Шампионът на България Лукойл победи латвийския Вентспилс с 67:64 в първия двубой от 1/16-финалите на турнира за Купата на УЛЕБ. "Студентите" не показаха най-доброто, на което са способни и стигнаха до успеха едва в края на двубоя. Плеймейкърът на Лукойл Уили Дийн бе безличен, като причина за това, освен липсата на късмет бе, и доброто противодействие на гостите. Перо Антич бе най-резултатен за Лукойл със 17 точки. Македонската звезда добави и 11 борби в своя актив. Много силно през последния период се включи и Харис Муязимович, завършил с  10 точки, от които 9 в последната част.

Лукойл започна отлично мача и след 4:00 минути водеше с 11:3. Преднината дойде благодарение най-вече на центровете на Лукойл. До края на периода гостите се разиграха и успяха да обърнат развоя. Наставникът на гостите Окорн използва отлична пресираща зонова защита, която смути нашите.

Вторият период започна зле за Луколй и гостите вкараха 7 поредни точки, с които поведоха за 24:16. Въпреки това Лукойл се вдигна бързо и след зверска забивка на Перо Антич разликата стана само 4 точки - 22:26. До края "студентите" отново поведоха и в крайна сметка полувремето приключи при резултат 34:33 в полза на Лукойл.

Третия период започна кош за кош. Това позволи на отбора на Желко Лукаич да има точка преднина в средата на частта - 44:43. Секунди по-късно Джими Бакстър вкара тройка и резултатът бе изравнен за 46:46. В следващите минути след нова тройка за латвийците - този път на Витолс те поведоха с 4 точки - 53:49. Гостите успяха да запазят преднината си до края на периода и 10 минути преди края резултатът бе 55:52 в полза на гостите. През тази трета част Перо Антич се позагуби, а пресиращата зона на Вентспилс не позволи на Уили Дийн да покаже класата си. Ненад Чанак се включи отлично от резервната скамейка и компенсира слабата игра на някои от съотборниците си в нападение.

През четвъртата част Лукойл успя да наложи волята си. Опитният Харис Муязимочив поведе "студентите" и само за 2 минути нашите вече водеха в резултата. В следващите 4 минути латвийците не успяха да вкарат кош от игра и четири минути преди края Лукойл водеше с 9 точки – 65:56. В следващата атака опитът на Муязимович си каза думата и той завърши много важна атака на Лукойл - 67:56. До края латвийците се успяха на намалят разликата. Това стана благодарение на 4 пропуснати наказателни удара - два от Уили Дийн и два от Муязимович. В крайна сметка американецът Бакстър с кош и фаул в края оформи крайния резултат. Освен Антич и Муязимович, много силно се включи Ненад Чанак, реализирал 13 точки за 14:17 минути на терена. Тодор Стойков добави 11 точки, но в защита, играта му не бе на ниво.

За гостите Джими Бакстър бе най-резултатен с 15 точки. Нигерийският център Акин Акингбала добави 12 точки.

Реваншът е след седмица в Латвия и Лукойл трябва да запази крехкия си аванс, ако иска да продължи в топ 16.

Лукойл Академик - Вентспилс 67:64 (16:17, 18:16, 18:22, 15:9)

Лукойл: Дийн 4, Костов 2, Стойков 11, Банев 4, Антич 17  (Стефанов 5, О'Банън 1, Чанак 13, Муезинович 10 )

Треньор: Лукаич

Вентспилс: Габранс 3, Бакстър 15, Хелманис 8, Акингбала 12, Вайрогс (Лав 10, Макнамара 2, Витолс 11, Скирманс 2, Веселовс 1)

Треньор: Окорн

Съдии: Анкаралъ (Турция), Войинович (Черна гора), Бакалис (Гърция)

СНИМКА: ГЕОРГИ КАЗАКОВ, SPORTAL.BG

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача ЛукОйл-Академик - Вентспилс 76:64 може да видите ТУК!!!