Владо Николов и Кунео спечелиха "българското" дерби в Италия

Волейболният национал Владимир Николов и неговият Бре Банка Ланути (Кунео) спечелиха "българското" дерби в италианската Серия А1. Отборът, воден от селекционера на националния ни отбор Силвано Пранди, победи у дома шампиона Итас Диатек (Тренто) с 3:2 (25:22, 22:25, 22:25, 25:18, 16:14) в среща от 9-ия кръг.

Най-резултатен за победителите бе капитанът Вут Вийсманс с 23 точки. Владо Николов игра на приливи и отливи, но въпреки това бе втория най-резултатен играч за Кунео с 16 точки. Звездата на българския национален отбор и Тренто Матей Казийски бе най-полезен за шампионите с 18 точки, но това се оказа недостатъчно за победа. Другият българин в състава на Радостин Стойчев - Красимир Стефанов, влезе на два пъти като резерва и се отчете с 1 точка.

След тази победа отборът на Кунео се изкачи с едно място във временното класиране и вече е 7-ми с 14 точки. БГ Тренто отстъпи лидерската си позиция на носителя на Купата и Суперкупата на Италия Лубе Банка Марке (Мачерата) и вече е втори с 22 точки. В следващия кръг Николов и компания гостуват на РПА-ЛуиджиБаки.it (Перуджа), докато Тренто приема у дома бившия отбор на Методи Ананиев Аква Парадизо Габека (Монтикиари). Мачовете са съответно в понеделник (1 декември) от 21:30 часа българско време и в неделя (30 декември) от 19:00 часа българско време.

Мачът започна много добре за волейболистите на Кунео и те бързо поведоха с 8:5. Постепенно шампионите на Италия изравниха играта и дори обърнаха резултата в своя полза при 22:21. Но след атака на Владо Николов, два аса на Вут Вийсманс и блокада на Грегор Йерончич срещу бившия му съотборник Матей Казийски, Кунео спечели гейма с 25:22.

В началото на втората част възпитаниците на Силвано Пранди почнаха да рискуват повече, а Тренто изглеждаше, че няма потивация да се бори. Това принуди Радостин Стойчев да извади сръбския разпределите Никола Гърбич и на негово място да пусне поляка Лукаш Зигадло. Въпреки това Кунео поведе с 8:6 и 14:11. Последва равенство при 15:15, след което Тренто поведе с 16:15 след блокада на Марко Пископо. Силвано Пранди смени разпределителя си Хавиер Гонзалес с Марко Нути, но това не помогна и домакините загубиха втория гейм с 22:25.

Третият гейм бе напълно равностоен като двата отбора показаха много добро посрещане. Шампионите от Тренто успяха да дръпнат в резултата чак при 21:19 след грешка на Франческо Бирибанти от Кунео и атака на поляка Михал Винярски. Кунео успя да намали разликата на 23:22, но след атаки на бразилецът Леандро Висото и Матей Казийски Тренто спечели гейма с 25:22 и поведе с 2:1.

Момчетата на Силвано Пранди излязоха на игрището с голяма решителност и желание за игра и бързо поведоха в резултата с 8:6 и постепенно увеличиха преднината на 16:10 в четвъртата част. Въпреки усилията на Казийски и компания Кунео спечели гейма с убедителното 25:18 и вкара мача в тайбрейк.

Последната част на срещата започна точка за точка, а Кунео имаха по-голяма ефективност в атака. Желанието за победа на Владо Николов и капитана Вут Вийсманс се отрази на всички от Кунео. Домакините съумяха да изравнят резултата при 14:14, след като изоставаха с 10:12. Грешки в атака на Казийски и Висото решиха мача в полза на Кунео. Отборът, воден от Силвано Пранди спечели тайбрейка с 16:14 и съответно мача с 3:2.

БРЕ БАНКА ЛАНУТИ (КУНЕО) - ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) 3:2 (25:22, 22:25, 22:25, 25:18, 16:14)
КУНЕО: Вуут Вийсманс 23, Хавиер Гонзалес 5, Франческо Фортунато 13, Грегор Йерончич 12, ВЛАДИМИР НИКОЛОВ 16, Маниус Абади - Даниеле Верняги - либеро (Франческо Бирибанти 2, Петер Платеник 15, Марко Нути, Андреа Ариаудо)
Старши-треньор: Силвано Пранди
ТРЕНТО: МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 18, Емануеле Бирарели 13, Леандро Висото Невес 17, Никола Гърбич 5, Михал Винярски 12, Марко Пископо Козимо 7 - Андреа Бари - либеро (Доре Дела Лунга, КРАСИМИР СТЕФАНОВ 1, Лукаш Зигадло 2)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача Кунео - Тренто 3:2 може да видите ТУК!!!