Невероятни фенове не помогнаха на ЦСКА в Шампионската лига

Шампионът на България ЦСКА загуби с 1:3 (22:25, 23:25, 25:23, 21:25) от Фенербахче във втората си среща от група Група "А" на Шампионската лига "Индезит" пред над 1500 великолепни фенове в зала "Христо Ботев" в столицата. Така възпитаниците на старши-треньора Александър Попов вече имат две поражения, след като отстъпиха и с 0:3 на Ираклис преди шест дни.
Срещата започна с невероятна хореграфия за "червените" фенове, като гвоздеят бе огромен плакат със снимка на отбора на ЦСКА - европейски шампион за 1969 г. Останалите атрибути са емблематичната звезда и изобразяване на българското знаме с цветна хартия.

Първият гейм започна равностойно, но след атака по правата на босненецът Томислав Чошкович и блокада на Арслан Екши Фенербахче поведе с 8:6 до първото техническо прекъсване. След грешка в атака на Филип Мейо турците увеличиха преднината си на 9:6, но "червените" успяха да изравнят при 10:10 след блокада и атака на Мейо. Грешка през центъра от страна Фенербахче направи резултата 11:10 за ЦСКА, което накара треньорът на "фенерите" Гьорг Деметер да поиска тайм-аут. Последваха две грешки на домакините и две блокади на турския отбор и резултата се обърна до 14:11 за Фенербахче. Треньорът на ЦСКА Сашо Попов поиска прекъсване и това имаше полза. Армейците успяха да изравнят резултата до 15:15 след блокада на Светозар Иванов и грешка на разпределителя на Фенербахче Арслан Екши. Второто техническо прекъсване дойде с точка преднина за шампиона на Турция - 16:15. Играта продължи да се води точка за точка до 17:17, след което Фенербахче успя отново да дръпне в резултата при 19:17. Волейболистите на ЦСКА изравниха при 20:20 и тайм-аут за Фенербахче. Последва ново равенство при 21:21, след което "фенерите" отново поведоха с две точки - 23:21 след атаки на Чошкович и Екши. Сашо Попов взе второ прекъсване, но това не помогна и ЦСКА загуби първия гейм с 22:25.

Втората част на срещата отново стартира много равностойно, но след блокада на кениецът Филип Мейо и контраатака на Иван Колев ЦСКА успя да поведе с 8:6 до първото техническо прекъсване. Фенербахче изравни при 9:9 след грешка от сервис на Стойко Ненчев и атака на Брук Билингс. "Червените" отново излязоха напред в резултата при 11:9, но след поредна атака на американския национал Брук Билингс турците изравниха при 11:11. След нова атака на Билингс и ас на Томислав Чошкович Фенербахче поведе с 14:12, което накара Сашо Попов да вземе прекъсване за ЦСКА.  Последва ново равенство при 14:14 след блокада на Светозар Иванов и грешка в атака на Билингс. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:15 за армейците след поредна грешка в атака на Брук Билингс. Резултатът почна да се движи точка за точка до 20:19, след което волейболистите на Фенербахче обърнаха резултата до 21:20 в тяхна полза след ас на Чошкович. Последва равенство при 21:21, но след две мощни атаки на сръбския ветеран Владимир Гърбич турците поведоха отново с 23:21. Гостуващият отбор спокойно затвори втория гейм при 25:23 след поредна атака на Владимир Гърбич и 2:0 за Фенербахче.

Както и втория гейм, така и третият започна много равностойно, но след мощна атака по правата на Иван Колев и сбъркана топка на разпределителя на Фенербахче Арслан Екши, ЦСКА поведе с 8:6 до първото техническо прекъсване. Турският шампион веднага успя да изравни при 8:8 след атаки на Билингс и Чошкович. Двата отбора показваха толкова равностойна игра, че второто техническо прекъсване дойде само с точка преднина за Фенербахче - 16:15. Равенството се запази до 19:19, когато след атака в аут на Брук Билингс и ас на Стойко Ненчев ЦСКА поведе с 21:19, което накара Гьорг Деметер да вземе прекъсване за "фенерите". Последва атака на Светозар Иванов през центъра и 22:19 за "червените". Фенербахче се опита да изравни резултата, но не успя и армейците затвориха гейма при 25:23.

Шампионът на Турция бързо поведе в началото на четвъртия гейм с 4:2 и запази преднината си до първото техническо прекъсване - 8:6 за Фенербахче. След това ЦСКА съумя да изравни резултата при 9:9 след атаки на Зарко Иванов и Бойко Бонев. Равенството се запази до 14:14, но след атака на Томислав Чошкович и грешка на "червените" турците поведоха с 16:14. Преднината на "фенерите" се увеличи на 18:15 след блокада на капитанът Хакан Фертели, което принуди Сашо Попов да поиска прекъсване. Турският отбор, воден от капитана си Хакан Фертели, заигра по-спокойно и увеличи преднината на 23:17. Волейболистите на ЦСКА върнаха три точки и резултата стана 23:20, което накара треньорът на гостите Гьорг Деметер да поиска прекъсване. То беше от полза и Фенербахче затвори гейма при 25:21 и спечели мача с 3:1 гейма.

Следващият мач на "червените" в Шампионската лига е на 9 декември, когато са отново домакини. ЦСКА ще приеме в зала "Христо Ботев" вицешампиона на Полша Домекс Титан АЗС (Ченстохова), където играе бившият национал Смилен Мляков.