Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Мляков и Ченстохова тръгнаха с 0:3 в Шампионската лига

Бившият български волейболен национал Смилен Мляков и неговият Домекс Титан АЗС Ченстохова започнаха със загуба участието си в Шампионската лига "Индезит". Мляков и съотборниците му паднаха при гостуването на турския шампион Фенербахче с 0:3 (22:25, 19:25, 21:25) в мач от Група "А" на лигата, където са също българският шампион ЦСКА и гръцкият Ираклис (Солун) с Пламен Константинов.

Първият гейм започна много равностойно, но все пак първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за Ченстохова след две атаки в аут от страна на турците. Фенербахче успя да изравни при 12:12 и дори да поведе с 14:13 благодарение на добрата игра на американския национал Брук Билинг. Играта продължи да бъде равностойна до 18:18, когато с атака на българина Смилен Мляков и ас на Давид Гуня вицешампионът на Полша поведе с 20:18. Треньорът на Фенербахче Гьорг Деметер поиска прекъсване и това даде резултат. Турският отбор обърна резултата и поведе с 21:20 след отлично отиграване на сърбина Владимир Гърбич и ас на Арслан Екши. "Фенерите" увеличиха преднината си на 24:21 след атака на босненеца Томислав Чошкович и блокада на Гърбич. Шампионът на Турция спечели гейма с 25:22.

Отборът на Фенербахче стартира отлично във втората част и бързо поведе с 4:1 след две грешки на Ченстохова. Поляците заиграха по-добре и изравниха при 5:5 след блокада на Войчех Градовски. Първото техническо прекъсване все пак дойде с точка преднина за турците - 8:7. Играта продължи да бъде много равностойна и резултатът се движише точка за точка до 13:13. Технично отиграване по блокадата на американецът Брук Билингс и две грешки на поляците дадоха предимство от три точки на Фенербахче - 16:13. Турските волейболисти продължиха да налагат своята игра, увеличиха преднината си и спечелиха гейма с 25:19.

Третият гейм започна точка за точка, но след две успешни атаки Фенербахче поведе с 8:6 до първото техническо прекъсване. Поляците веднага изравниха при 8:8, а след това дори поведоха с 11:9 след успешна атака на Давид Гуня и грешка на Брук Билингс. Това накара треньора на турците Гьорг Деметер да поиска прекъсване, след което възпитаниците му успяха да изравнят при 12:12 след атака на Томислав Чошкович. Резултатът отново почна да се движи точка за точка и второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за турския шампион след мощна атака на Владимир Гърбич. "Фенерите" успяха да дръпнат в резултата при 18:16 след атака и блокада на Хакан Фертели. Волейболистите на Фенербахче заиграха по-спокойно, спечелиха гейма с 25:21 и съответно мача с 3:0.

Във втория кръг от груповата фаза на Шампионската лига отборът на Фенербахче гостува на ЦСКА в София, а Ченстохова приема у дома си гръцкия шампион Ираклис (Солун). Мачът между българския и турския шампион е следващия вторник (11 ноември) от 17:30 часа в зала "Христо Ботев". Срещата между полския вицешампион и Ираклис ще се играе в сряда (12 ноември) от 21:30 часа българско време.

ФЕНЕРБАХЧЕ (ИСТАНБУЛ) - ДОМЕКС ТИТАН АЗС (ЧЕНСТОХОВА) 3:0 (25:22, 25:19, 25:21)