Това е Люис Хамилтън

Люис Хамилтън (Макларън-Мерцедес) е новият световен шампион във Формула 1. След един вълнуващ и изпълнен с много драма сезон, британецът най-накрая успя да спечели короната. Битката му с Фелипе Маса (Ферари) бе до последните метри в Бразилия, където миналата година претърпя пълен провал. Така най-младият шампион в историята на Гран при стана шампион една година по-късно на същото място, на което загуби през 2007 година. През цялата тази година Хамилтън показваше завидна скорост и успя да спечели точки в много състезания, кoeто се оказа и решаващо за трофея. Люис спечели общо 5 победи. Хамилтън премина през много перипети, като например странната му катастрофа с Кими Райконен в Канада или дисквалификацията му в Белгия. Повече подробности за развитието на сезон 2008 можете да видите ТУК!

Както повечето пилоти във Формула 1, и Люис Хамилтън започва кариерата си в състезания по картинг, като печели редица титли в тези надпревари - на 10 години печели британския шампионат по картинг, а в следващите няколко години добавя още четири титли към колекцията си. На 13-годишна възраст Хамилтън е включен в програмата за развитие на млади пилоти на Макларън и по този начин се превръща в най-младия състезател, който сключва договор с отбор от Формула 1.

През 2000 година Хамилтън печели европейското и световното първенство по картинг и е обявен за най-добрия състезател за сезона на възраст от 15 години, с което става най-младият пилот, отличен с наградата. През 2001 година той се състезава в зимните серии на Формула Рено, където завършва на пето място, през 2002 година участва във Формула Рено и в края на сезона се нарежда на трето място. Той остава във Формула Рено и през следващия сезон, когато печели титлата, осигурявайки си я цели два кръга преди края на надпреварата. През 2004 година, на 19-годишна възраст Хамилтън преминава във Формула 3 евросериите с екипа на Манор, а през следващата година печели надпреварата с тима на ASM.

През сезон 2006 Хамилтън се състезава в сериите GP2, където с пет победи си осигурява първото място в крайното класиране. На 24 ноември 2006 година Макларън-Мерцедес официално обявява, че Люис Хамилтън ще се състезава за "Сребърните стрели" през 2007 година.

Рядко се е случвало дебютант във Формула 1 да разтърси до такава степен света на високите скорости, както направи Хамилтън в първия си сезон като основен пилот на Макларън-Мерцедес. Британецът веднага прикова вниманието на фенове и специалисти с изключителното си представяне още в първите си състезания за сезона. Хамилтън дебютира в Австралия, в което постига изключително силното трето място зад Кими Райконен и съотборника си Фернандо Алонсо. Следва четири поредни втори места, като в две от състезанията - в Бахрейн и Испания, британецът оставя зад себе си двукратния световен шампион. През сезона, първият чернокож пилот в историята на Гран при се превръща и в първия дебютант, който в първите си девет състезания стъпва на подиума.

След надпреварата по улиците на Монако двамата съотборници имат равен брой точки - по 30, и заедно оглавяват класирането при пилотите. В хаоса на Канада Хамилтън стига и до първата си победа за сезона, която той веднага дублира на "Индианаполис" в САЩ. Следват две трети места във Франция и Великобритания и едно девето в надпреварата за Гран при на Европа. Междувременно първоначално афишираните добри отношения между Алонсо и Хамилтън са опровергани от размяна на реплики между двамата по медиите, преди да се стигне до откритото избухване на скандала в Унгария. Алонсо забавя (нарочно или не) британеца в бокса, което не му позволява да завърти последната си бърза обиколка. Впоследствие Алонсо е наказан и Хамилтън стига до победата. Следват пето място в Турция, второ в Италия и четвърто в Белгия. В Япония Хамилтън вече докосва титлата, след като Алонсо отпада от състезанието, но британецът прави същото в Китай и връща Алонсо и Райконен в играта.

Развръзката е оставена за финала на сезона в Бразилия, където нещата се развиват много нещастно за Хамилтън, който благодарение на някои грешки и технически проблем остава на седмо място и губи титлата само с точка по-малко от Кими Райконен.