Драма в Бразилия! Хамилтън е шампион, метри и секунди не достигат на Маса, пламъци след финала

Люис Хамилтън (Макларън-Мерцедес) е новият световен шампион във Формула 1 след като финишира 5-ти в мокрото състезание за Гран при на Бразилия, 18-ти последен кръг от първенството. Победата на "Интерлагос" грабна Фелипе Маса с Ферари. Само няколко метра и секунди не достигнаха на бразилеца за титлата, след като Тимо Глок с Тойота се движеше 4-ти в посления тур, пред Себастиян Фетел (Торо Росо) и Хамилтън и така короната отиваше при Маса. Завой преди края Хамилтън бе шести и не му достигаха нужния брой точки. Две обиколки по-рано той беше изпреварен от Фетел, след като на пистата започна да вали дъжд и Себастиян не остави никакви шансове на Люис.

Секунди преди края Маса и семейството виждаха титлата, но Глок не успя да запази мястото си на последния завой в последния тур, заради силния дъжд в Сао Пауло. Глок бе със сухи гуми на хлъзгавата писта и едвам се движеше по пистата и в крайна сметка остана 8-ми. След драматичния финал пък болидът на Дженсън Бътън с Хонда се запали! Последните обиколи от сезон 2008 не бяха за хора със слаби нерви и ще останат в историята като едни от най-атрактивните. Истински бразилски трилър!

Втори в Бразилия финишира Фернандо Алонсо с Рено, а трети Кими Райконен с Ферари. Скудерията все пак спечели титлата при конструкторите. Четвъртото място остана за Фетел след страхотно каране в Сао Пауло и мъжка битка с Хамилтън в последните обиколки.

След един вълнуващ и изпълнен с много драма сезон, британецът най-накрая успя да спечели короната само с 1 точка преднина (Хамилтън - 98 точки, Маса - 97 точки) и се превърна в най-младия носител на трофея. Освен това Хамилтън е и първият чернокож шампион в Гран при. Битката му с Фелипе Маса (Ферари) бе до последните метри и секунди в Бразилия!

Екшънът в Бразилия започна още преди старта, когато над пистата заваля. От контрола на състезанието решиха да отложат старта с 10 минути, за да могат отборите да преценят с какви гуми да започнат. Критичен момент за всички, защото при грешен избор на гуми, състезанието можеше да бъде провалено за някои още в началото. Трасето се намокри, но в някои участъци бе сухо. Заради високите температури се очакваше пистата да изсъхне изцяло много бързо още в първите обиколки. Точно в 19,10 часа българско време пилотите започнаха загряващата обиколка, а Маса (стартиращ първи) и Хамилтън (стартиращ 4-ти) бяха с гуми интермедия.

След изгасването на светофарите Маса поведе уверено, следван от Трули, Райконен и Ковалайнен. Още на първия завой обаче Култард се сблъска с Накаджима и на пистата се появи кола за сигурност. По-назад Фетел и Алонсо успяха да изпреварят Хейки и се придвижиха напред. Така след 1 об. класиране бе: 1.Маса, 2.Трули, 3.Райконен, 4.Хамилтън, 5.Фетел, 6.Алонсо, 7.Ковалайнен, 8.Бурде и др. Култард отпадна и кариерата на британеца във Формула 1 завърши не по най-добрия начин.

Колата за сигурност остана на трасето 4 обиколки, а пистата вече бе почти суха. Само на старт-финалната права имаше много вода и там бе доста хлъзгаво. Състезанието се стабилизира. Маса водеше с няколко секунди на 4-ия в този момент Люис. Към този момент нямаше прогнози за още дъжд.

В следващите обиколки пилотите започнаха да влизат един след друг в бокса за сухи гуми. Алонсо и Фетел бяха първи от лидерите в пита, последвани от Маса и Ковалайнен. Хамилтън изчакаха няколко тура, но също смени гумите си.

След като цялата колона смени своите гуми, Маса отново бе лидер, но на второ място вече бе Фетел. Трети се движеше Алонсо, пред Кими, Фисикела, Трули, Хамилтън, Глок, Ковалайнен и др. Ярно сложи сухи гуми още в началото и така пилотът на Форс Индия спечели много позиции.

На първия завой бе доста хлъзгаво и няколко пилоти загубиха контрол и минаха през тревата. Хамилтън бе шести, но след няколко тура изпревари Трули на първия завой и вече бе пети. Люис въртеше ловко волана, защото точно на "Сена-S" имаше много вода. Почти през всяко свое преминаване през този участък, британецът показваше майсторско овладяване на машината.

Много скоро след като изчака няколко тура, Хамилтън изпревари и Фисикела. Фетел и Алонсо притискаха лидера Маса, но така и не го атакуваха до първите спирания. Фетел първи влезе в бокса за първото си запланувано спиране около 25 об.

В 35 об. Маса водеше с около 5 секунди на Алонсо, 15 секунди пред Кими и 20 секунди на Хамилтън. Пети бе Глок, а шестия Фетел на 31 секунди след Маса. В 38 об. Маса спря в бокса и колоната поведе Алонсо. Тур по-късно пита посетиха Фернандо и Хамилтън. Така Кими стана първи, но му предстоеше зареждане с гориво.

След заплануваните спирания, Маса водеше пред Фетел, Алонсо, Райконен и Хамилтън. Люис бе плътно зад Кими. В следващите няколко тура не се случи нищо интересно. В бокса на Макларън бяха много нервни и стискаха палци за Хамилтън, който към момента бе шампион.

19 об. преди финала Фетел спря за втори път в бокса и се върна на пистата пети. Само Себастиян имаше тактика с 2 спирания, а останалите лидери слагаха бензин само по 1 път. Лидерът Маса имаше 8 секунди аванс пред втория Алонсо и около 15 секунди пред третия Райконен. Четвъртият Хамилтън бе на около 21 секунди от лидера и Люис се доближаваше все повече до титлата. Петият Фетел бе плътно зад Хамилтън и най-вероятно щеше да го атакува за по-предна позиция.

Около 12 обиколки преди финала всички отбори започнаха да съобщават на своите пилоти, че се очаква да завали. Нова драма в Бразилия! Всичко можеше да се случи до финала на сезон 2008. Предстояха напрегнати моменти в Сао Пауло. Към този момент Хамилтън се виждаше шампион с 4-та позиция на която се намираше. Третият Кими притискаше втория Алонсо, а петият Фетел е бил на около 1 секунда зад Хамилтън. Себастиян щеше да атакува Люис.

Дъждът се усили и всички пилоти влязоха в пита за гуми интермедия. Алонсо, Райконен, Хамилтън и Фетел спряха заедно в един тур, а Маса направи това една обиколка по-късно. Тимо Глок с Тойота реши да остане на пистата със сухите гуми. Оставаха 3 обиколки до финала, а Хамилтън беше на заветната пета позиция. Дъждът обаче стана още по-силен и след няколко опита Фетел мина пред Люис. Маса водеше далеч напред, пред Алонсо, Райконен и Трули. Фетел се пребори за петата позиция и така изведнъж невероятно за всички на пистата и пред екрана, Хамилтън се озова на шесто мясо, които правеше Маса автоматично шампион.

Всички в Макларън не можеше да повярват на очите си, а Хамилтън не можеше да притисне Фетел. Младият германец майсторски караше на мократа писта, на метри пред Люис. Трибуните и бразилците в бокса на Ферари полудяха. До финала оставаха два тура. Хамилтън се опитваше да изпревари Фетел, но не можеше. 4-ият Глок едвам караше на мократа писта и в последния тур загуби цели 17 секунди.

Всичко се реши в последния завой на последната обиколка, когато двойката Фетел и Хамилтън настигнаха четвъртия Трули и го изпревариха. Семейството на Маса се радваше за своя син, но те не знаеха какво се е случило. След секунди един от механиците на Ферари им каза тъжната новина и лицата на всички замръзнаха. В бокса на Макларън пък изпаднаха в истерия. Маса се разплака след финала, а Хамилтън бе нападнат от многото журналисти и едвам се измъкна от тълпата фотографи. Какъв финал на сезона във Формула 1 ;))) Истински бразилски трилър!

Последните актуални снимки от уикенда в Бразилия (тренировки, квалификация, състезание) можете да видите в нашата Фотогалерия ТУК!