Константинов и Ираклис спечелиха "българското" дерби в Гърция, отлични Супер Бобо и Жеков

Капитанът на националния ни волейболен отбор Пламен Константинов и неговият Ираклис (Солун) спечелиха "българското" дерби в Гърция. Шампионите надиграха в много интересен и труден мач отбора на ЕА Патрон (Патра), където играят националите Боян Йорданов и Андрей Жеков, с 3:1 (35:33, 25:22, 21:25, 25:22) в мач от 4-ия кръг на гръцкото първенство.

В първия гейм двата отбора направиха впечатляващо зрелище на игрището, но все пак Ираклис успя да надделее с 35:33. Двата състава показаха невероятна игра и напълно си заслужаваше да се види това. Никой от двата отбора не успяваше да вземе чувствителна преднина и въпреки това водения от Костас Арсениадис отбор спечели гейма.
Втората част започна много добре за домакините от Солун и те вземаха психологическо предимство, след като постепенно поведоха с 11:5. Разликата се запази до 14:9 и по всичко изглеждаше, че шампионите от Ираклис щяха да поведат с 2:0 гейма. Но не така мислише Андрей Жеков. Благодарение на отличния му сервис Патра успя да изравни при 15:15. Мачът продължи да се води точка за точка до 20:20, след което с помощта на добрата игра на беларусинът Алег Акрем Ираклис спечели гейма с 25:22 и поведе с 2:0.

В началото на третия гейм Патра поведе с 2:0, но допусна бързо изравняване при 4:4, след кото дори изостана с 6:8 до първото техническо прекъсване. Предимството на Ираклис се запази до 11:9, след което малко го уселичиха до 16:12. То се запази до 20:16 когато с два аса и блок-аут на Боян Йорданов Патра намали разликата на 1 точка - 20:19 за Ираклис. Това явно пречупи Константинов и компания и те загубиха гейма с 21:25.

Последният гейм на срещата тръгна точка за точка до първото техническо шрекъсване, което дойде при 8:7 за гостите от Патра. Двата отбора продължиха да показват великолепна игра, но все пак шампионите на Гърция успяха да обърнат резултата до 18:16 в своя полза. Тези две точки преднина бяха достатъчни, за да може Ираклис да спечели гейма с 25:22 и съответно мача с 3:1.

Шведът Маркус Нилсон изигра поредния си блестящ мач е екипа на Ираклис и бе най-резултатен за победителите с 17 точки (3 блока и 2 аса). Пламен Константинов и съотборникът му Никос Смарагдис, които бяха контузени направиха големи усилия и също бяха в основата на успеха за солунчани. Българинът се отчете с 13 точки (3 блока), а Смарагдис добави 9 точки за победата на Ираклис. Супер Бобо и Андрей изиграха поредния си изключително силен мач с екипа на Патра, но техните усилия не бяха достатъчни, за да донесат победата на отбора. Боян Йорданов бе най-резултатен за отбора на Патра с 22 точки (2 аса), а Андрей Жеков реализира 7 точки.

По този начин Константинов и компания излязоха начело в гръцкия шампионат с 12 точки, а Патра останаха втори с 9 точки. В следващия кръг Ираклис (Солун) гостува на АО Кифисиас, а ЕА Патрон (Патра) приeма у дома си ПАОК. Мачовете са съответно в събота (8 ноември) от 19:00 часа българско време и в неделя (9 ноември) от 19:30 часа българско време.

ИРАКЛИС (СОЛУН) - ЕА ПАТРОН (ПАТРА) 3:1 (35:33, 25:22, 21:25, 25:22)
ИРАКЛИС: Алег Акрем 16, Женя Горстянюк, Зимон Тишер 2, Маркус Нилсон 17, Никос Смарагдис 9, ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ 13 - Йоргос Кулиерис-либеро (Фреди Брукс, Йоанис Харитионидис 1, Герасимос Канелос 5)
ПАТРА: Марек Новотни 16, Михаил Ковач 9, АНДРЕЙ ЖЕКОВ 7, Гиоргос Папазоглу 11, Марсело Саки 6, БОЯН ЙОРДАНОВ 22 - Христос Димитракопулос - либеро (Мариос Йурдас, Костас Гирцикис 1, Макис Ламбропулос, Христос Йоакимидис 3).