Отново е време за дерби! Ще видим ли нов триумф на "червените" или този път победата ще е за Левски - на живо със стартовите състави

Безапелационен Хамилтън докосва титлата след победа в Китай, Кими пропуска нарочно Маса

Лидерът в шампионата Люис Хамилтън (Макларън-Мерцедес) спечели по категоричен начин състезанието на пистата "Шанхай" за Гран при на Китай - 17-ти, предпоследен кръг от световния шампионат във Формула 1. Втори след помощта на съотборника си Райконен, финишира Фелипе Маса с Ферари. Така разликата между двамата съперници за титлата се увеличи на 7 точки и преди последният кръг в Бразилия на 2 ноември, Хамилтън докосва короната и почти сигурно ще стане световен шампион. Шансовете на Маса са минимални, но във Формула 1 всичко може да се случи и битката ще се води в Сао Пауло до последния тур. Хамилтън напълно контролираше днес надпреварата в Китай и с шампионско каране затвърди тоталната доминация на Макларън през целия уикенд.

Няколко тура преди финала, Маса настигна Кими и след препоръка от бокса, пропусна бразилеца пред себе си. Нов пореден театър във Формула 1, след като по-рано през сезона Ковалайнен пропусна Люис в Германия. Подобни заповеди от бокса, са забранени от ФИА и ще е любопитно да се види дали ще има някака реакция от страна на федерацията или протест от Макларън.

Трети днес на сухата писта в Шанхай завърши Кими Райконен, а четвърти остана победителят от предишните два старта в Сингапур и Япония - Фернандо Алонсо с Рено. Десетката на финала допълниха още: 5.Ник Хайдфелд (БМВ-Заубер), 6.Роберт Кубица (БМВ-Заубер), 7.Тимо Глок (Тойота), 8.Нелсън Пикет (Рено), 9.Себастиян Фетел (Торо Росо), 10.Дейвид Култард (Ред Бул) и др. Хейки Ковалайнен (Макларън-Мерцедес) отпадна малко преди края поради технически проблем, а по-рано дори спука гума, които го прати в дъното на колоната.

На старта нямаше промени и първите трима запазиха позициите си. Хамилтън поведе уверено, следван от Райконен и Маса. След тях Хейки успя да изпревари Алонсо за 4-то място и спечели една позиция. Само тур по-късно обаче Фернандо си върна позицията след майсторска маневра. Така след 2 об. класирането бе: 1.Хамилтън, 2.Райконен, 3.Маса, 4.Алонсо, 5.Ковалайнен, 6.Хайдфелд, 7.Фетел, 8.Кубица и др. Ярно Трули (Тойота) пък отпадна, след като на първия завой се сблъска със Себастиян Бурде (Торо Росо) и италианецът получи технически проблем.

Още в първите обиколки лидерът Хамилтън, който започна надпреварата с по-твърдите гуми, започна да трупа лека преднина пред пилотите на Ферари. Те пък стартираха с меките по-меките смеси на Бриджстоун. Британецът бе с около 0,5 секунди по-бърз от Кими и Маса. Към 10-ия тур Люис вече водеше с 4 секунди на Кими и 7 секунди на Маса. Алонсо изоставаше с 11 секунди от Хамилтън. Преди първите спирания Хамилтън водеше без проблеми и поддържаше комфортна преднина пред Райконен и Маса. Люис допусна лека грешка на един от завоите, но успя да овладее бързо машината.

В 14-ия тур Маса и Алонсо посетиха заедно пита за първи път за нови гуми и гориво. Обиколка по-късно Хамилтън и Кими също спряха едновременно. Водещите пилоти имаха стратегия с 2 спирания. Така колоната поведе Ковалайнен. След първите смени Хамилтън започна да трупа отново преднина пред съперника си за титлата Маса. Фелипе изоставаше средно с 0,5 секунди на тур. Към 21-ия тур, Кубица все още не бе спирал в пита и имаше различна стратегия от Макларън и Ферари. Хамилтън водеше, пред Кими, Кубица и Маса. Роберт спря в пита три обиколки след това и така класирането придоби първоначалния си вид.

В 26-ия тур втория Райконен започна да дава по-добри времена от Хамилтън и започна да го настига. Разликата между тях падна до 6 секунди. По-назад третия Маса изоставаше с 11 секунди от Люис. "Айсмен" натисна газта и започна да притиска Хамилтън. По-назад Алонсо бе 4-ти, а Хейки 5-ти. Райконен изпревари с един тур Фисикела, но ръкомахаше гневно към италианеца, който го забави.

Към 33-ия тур лидерът Хамилтън отново увеличи разликата си с Райконен, а третия Маса вече бе с 15 секунди зад Люис. Ковалайнен пък спука предна дясна гума и битката му с Алонсо за 4-то място приключи. След вторите запланувани спирания на Хамилтън, Райконен и Маса класирането отново се запази. Люис напълно контролираше ситуацията на пистата и водеше стабилно. Райконен бе втори на цели 12 секунди, а Маса малко зад него трети. Бразилецът започна да настига Кими и се очакваше финландецът да му позволи да го изпревари. Маса имаше нужда от повече точки и помощта на Райконен бе очаквана. От Ферари дадоха заповед на Райконен и "Айсмен" намали газта. Маса го настигна и задмина без проблеми. След финала двамата пилоти на Ферари признаха за нагласената маневра и сега се очаква реакцията на ФИА. Райконен допълни, че е направил това заради отборната тактика.

Тоталната доминация на Хамилтън от днес му дава сериозно предимство преди последния старт на "Интерлагос" след 2 седмици. Люис вече има 94 точки срещу 87 точки за Маса. Кубица също вече няма математически шансове с неговите 75 точки. За да спечели короната на Хамилтън му трябват поне 4 точки повече от Маса в Бразилия, защото и двамата пилоти вече имат по 5 победи този сезон. Вариантите за титлата са много, но определено пилотът на Макларън е фаворит за трофея.

Поредното видео издание на нашата рубрика "F1 под лупа" можете да гледате ТУК!

Последните актуални снимки от уикенда в Китай (тренировки, квалификация, състезание) можете да видите в нашата Фотогалерия ТУК!