Втора поредна победа за Алонсо, Маса и Люис се блъскат драматично в Япония

Пилотът на Рено Фернандо Алонсо записа втора поредна победа за сезона, след успех рано тази сутрин на пистата "Фуджи" в състезанието за Гран при на Япония, 16-ти кръг от световния шампионат във Формула 1. След поредните си две победи в Сингапур и Япония, Алонсо почти сигурно ще остане в Рено и през 2009 година. Втори днес остана Роберт Кубица с БМВ, а трети е световният шампион Кими Райконен с Ферари.

Лидерът в шампионата Люис Хамилтън (Макларън-Мерцедес) и съперникът му за титлата Фелипе Маса (Ферари) се сблъскаха още във втората обиколка и след наказания от съдиите финишираха съответно 12-ти и 8-ми.

След надпреварата обаче, съдиите наказаха Себастиян Бурде (Торо Росо) с 25 секунди за инцидента му с Фелие Маса в края на състезанието и така бразилецът бе класиран 7-ми. Двамата се докоснаха на 1-ия завой, след като Бурде излизаше от бокса, а Маса бе на пистата. Фелипе се завъртя, но успя да продължи.

2 кръга преди края (Китай и Бразилия), Маса вече изостава с пет точки от Люис. Тук е важно да уточним, че наказанието на Хамилтън е заради агресивната маневра срещу Райконен на първия завой. Фелипе пък беше наказан, заради контакта си с Люис. Двамата претенденти за титлата получиха идентични наказания, но за различни инциденти на "Фуджи".

ВИЖТЕ ВИДЕО ОТ СПОРНИТЕ МОМЕНТИ ТУК!

ВИДЕО ОТ ИНЦИДЕНТА МЕЖДУ МАСА И БУРДЕ ТУК!

Четвърти днес в Япония се класира Нелсиньо Пикет, а пети Ярно Трули с Тойота. Шести преди наказанието завърши Себастиян Бурде, седми Себастиян Фетел и двaмата с Торо Росо. Марк Уебър с Ред Бул завърши девети, но след преместването му на 8-ма позиция взе 1 точка.

Екшънът в Япония започна още от старта. Спечелилият пол-позишън Люис Хамилтън тръгна много лошо и в първите метри започна да изостава от Кими Райконен. Плътно зад тях гума до гума бяха Кубица, Алонсо и Ковалайнен. На първия десен завой Хамилтън влезе изключително агресивно от вътрешната част и притисна "Айсмен". Гумите на Люис блокираха и той изпусна спирането във завоя. Това принуди Хамилтън, Райконен, Ковалайнен и половината от стартовата решетка да напуснат пистата и да минат през зоната за сигурност. Тази маневра на Люис позволи на Кубица да се мушне пред тях и заедно с Алонсо двамата поведоха колоната. Маса също напусна пистата и се намираше в средата на класирането. На първия завой отпадна и Култард, който се разби в оградите, а Накаджима остана без предно крило.

Хамилтън, Ковалайнен, Райконен, Маса и останалите се върнаха бързо обратно на пистата в силния трафик, но подреждането вече бе много различно от това преди старта. В началото на втората обиколка класирането бе: 1.Кубица, 2.Алонсо, 3.Ковалайнен, 4.Трули, 5.Маса, 6.Хамилтън. Двамата конкуренти за титлата бяха един до друг. Какво начало на Гран при на Япония ;)

Във 2 об. всички погледи бяха съсредоточени върху Маса и Хамилтън. Маса бе нестабилен и британецът опита атака и изпревари Фелипе на спирането за 10-ти завой в борбата за 5-та позиция. Отново много агресивна атака на Хамилтън, която принуди Маса да излезе извън пистата през бордюрите. Бразилецът се блъсна в Люис и колата на Макларън се завъртя. Маса продължи, но Хамилтън трябваше да изчака преминаването на цялата колона и се включи в състезанието последен. Хамилтън спря в бокса и механиците прегледаха колата му.

След инцидента между Маса и Люис, пилотът на Ферари бе 7-ми, а този на Макларън 18-ти. Кубица водеше, пред Алонсо, Ковалайнен, Трули, Райконен, Бурде, Маса, Глок, Пикет, Фетел и др.

Състезанието се стабилизира и Кубица поведе стабилно пред Алонсо. Няколко тура по-късно Ковалайнен отпадна поради технически проблем. Райконен изпревари Трули и така до първите спирания борбата за победата се очерта измежду пилотите в топ 3 - Кубица, Алонсо и Райконен.

Междувременно съдиите на състезанието решиха да накажат Маса и Хамилтън с преминаване през бокса, заради техните агресивни маневри. В рамките на няколко обиколки Маса и Хамилтън изтърпяха своите наказания и това ги прати в дъното на колоната. Фелипе дори спря в бокса за нови гуми и бензин, след като подобен стоп направи и Хамилтън още във 2-та обиколка.

След първите спирания Алонсо успя да мине пред Кубица. Тактическото надиграване на Рено и БМВ завърши с победа на двукратния шампион. По-назад трети бе Райконен. Алонсо поведе и до финала държеше състезанието под пълен контрол. Маса пък се завъртя след контакт с Бурде, който излизаше от бокса. Фелипе бе от външната страна и затвори французина на първия завой. Този инцидент беше разследван от съдиите след състезанието и те прецениха, че Бурде е блокирал Маса. Така след наказание от 25 секунди за французина, Маса бе класиран седми на финала.

До вторите спирания Алонсо имаше преднина от 13 секунди пред очевидно по-бавния Кубица и 18 секунди аванс пред Райконен. Алонсо бе безапелационен и напълно доминираше в Япония. Кубица и Райконен също имаха стратегия с 2 спирания, но въпреки че спряха по-късно, не успяха да застрашат победата на Алонсо.

В последните обиколки Райконен настигна Кубица в битката за второ място. Впечатляващата борба между двамата продължи гума до гума няколко тура. Финландецът опита остра атака след първия завой, но полякът удържа фронта.

По-назад след трите си спирания Маса успя да се класира 8-ми след като в последните обиколки успя да мине пред Хайдфелд и Уебър. Заради наказанието на Бурде след финала, Маса стана 7-ми. Марк имаше стратегия с един стоп, но бразилецът беше очевидно по-бърз. Хамилтън пък завърши едва 12-ти след общо три спирания. Състезанието за Люис беше провалено още в първия завой след необмислената си маневра. Следващият старт е само след една седмица в Китай. В класирането пилотът на Макларън има 84 точки, а Маса 79 точки. При конструкторите Ферари вече води с 142 точки пред Макларън с 135 точки.

Последните актуални снимки от уикенда в Япония (тренировки, квалификация, състезание) можете да видите в нашата Фотогалерия ТУК!