Стоунър победи Роси пред родна публика на "Филип Айлънд"

22-годишният австралиец Кейси Стоунър с Дукати спечели родното състезание за Гран При на "Филип Айлънд", 17-ти кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм (MotoGP). Втори се нареди стартиралият от 12-та позиция на стартовата решетка Валентино Роси. Последното място на подиума бе заето от силно представящия се през втората част от сезона Ники Хейдън с Хонда.

Най-сериозната борба бе за четвъртата позиция, като в нея се включиха Хорхе Лоренсо (Ямаха), Джеймс Тоузланд (Ямаха) и Андреа Довициозо (Хонда), които завършиха на много малко разлика помежду си и в този ред след края на състезанието. В Топ 10 намериха място още Колин Едуардс (Ямаха), Ранди де Пуние (Хонда) и Лорис Капироси (Сузуки).

Във временното класиране Стоунър успя да съкрати разликата с Доктора до 87 точки (332-245), два кръга преди края на сезона, в който битката за челните места, вече е решена. Педроса продължава да бъде трети с 209 пункта, следван от Хорхе Лоренсо със 182 и Андреа Довициозо със 145. Ники Хейдън се покачи до шеста позиция със 131.

В началото на надпреварата отпадна испанецът Дани Педроса (Хонда). По-късно стана ясно, че е отпратен в болница. Кейси Стоунър стартира много добре и успя да поддържа разликата си до самия край на надпреварата. Основната съпротива идваше от страна на Ники Хейдън (Хонда), който притискаше местната звезда само в първата половина от дистанцията. В края разликата на австралиеца стигна до 8 секунди.

Борбата бе предимно във втората част на колоната и по-специално за последното място на подиума. Валентино Роси, Джеймс Тоузланд, Хорхе Лоренсо и Шиня Накано спореха за ценното място, като на финала завършиха в този ред. Тоузланд и Накано записаха най-добрите си лични резултати през тази година. Андреа Довициозо демонстрира също добра езда и зазвърши на седма позиция.

В самия край на надпреварата Доктора, който стартира от далечната 12-та позиция, успя да изпревари и Ники Хейдън в борбата за втората позиция. Роси бе заложил на правилната комбинация гуми - средно-мека гума на предната ос и твърда на задната, докато Хейдън бе със средно-меки и отпред, и отзад. Това не му позволи да отговори на атаките на италианеца и затова трябваше да се задоволи с третата позиция.