БГ Тренто започна с победа, Казийски MVP

Шампионът на Италия по волейбол – “българският” Итас Диатек (Тренто), стартира с победа новия сезон. Възпитаниците на българския треньор Радостин Стойчев записаха чиста победа над Йога (Форли) с 3:0 (25:18, 33:31, 27:25) в първия мач от първия кръг на италианската Серия А1.

Първият гейм започна добре за Тренто и Матей Казийски и компания бързо поведоха с 3-4 точки. След второто техническо прекъсване, което дойде при 16:12 в полза на шампионите от Итас благодарение на сръбския разпределител Никола Гърбич и мощните сервиси на звездата Матей Казийски, резултатът стана 20:13 за Тренто. Гостите от Форли се опитаха да се върнат в гейма чрез бразилеца с полски паспорт Лучано Бозко, но това не беше достатъчно и шампионът на Италия спечели първия гейм с 25:18.

Втората част на мача започна равностойно и се водеше точка за точка, но след блокада на Масимилиано Ди Франко срещу българина Красимир Стефанов, отборът от Форли поведе с 10:9. Грешка на Казийски от втора линия направи резултата 15:13 за гостите, но две последователни успешни атаки на Стефанов доведоха до равенство 19:19. Геймът продължи да бъде много равностоен и оспорван като Тренто изпусна няколко възможности да го затвори в своя полза. При 31:31 бразилецът от Форли Туба заби топката в мрежата и даде ново предимство за шампионите. Този път “жълто-сините” от Тренто не изпуснаха възможността си, спечелиха гейма с 33:31 и поведоха с 2:0.

В началото на третия гейм настъпи отпускане в редиците на Тренто и гостите от Форли поведоха с 8:2 до първото техническо прекъсване. След това Матей Казийски застана на сервиса, Красимир Стефанов продължи да играе все така добре в атака, а подаванията на разпределителя Никола Гърбич бяха неразгадаеми за противниците и всичко това доведе до 13:13. Гостите от Форли отново дръпнаха с 3 точки – 17:14 като запазиха тази разлика почти до края на гейма, но невероятната игра на Матей Казийски го обърна. Тренто спечели трудно последния гейм с 27:25.

Най-резултатен за Тренто бе звездата на отбора Матей Казийски завърши с 20 точки и заслужено беше обявен за най-полезен играч на мача (MVP). Другият българин в състава на шампионите Красимир Стефанов завърши с 17 точки. За гостите от Йога (Форли) бразилецът с полски паспорт Лучано Бозко завърши с 16 точки.

В следващия кръг шампионите от Итас Диатек (Тренто) гостуват на Марми Ланца (Верона). Срещата е на 6 октомври (понеделник) от 21:30 часа българско време и ще бъде предавана пряко по италианската спортна телевизия Sky Sport 2.

ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) – ЙОГА (ФОРЛИ) 3:0 (25:18, 33:31, 27:25)

ТРЕНТО: МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 20, Емануеле Бирарели 7, Доре Дела Лунга 4, Никола Гърбич 5, КРАСИМИР СТЕФАНОВ 17, Марко Пископо Козимо 5 – Андреа Бари – либеро (Михал Винярски 3, Антонио Де Паола)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ (БЪЛГАРИЯ)

ФОРЛИ: Леонардо Родригес 3, Майкел Кристобал Кардона 11, Рафаел Редвитц 1, Масимилиано Ди Франко 8, Джузепе Патриарка 14, Лучано Бозко 16 – Юбер Ено – либеро (Туба 9, Давиде Белини)
Старши-треньор: Пиеро Молдучи.