Турнир на талантите U14: Зона Бургас - Зона Варна 3:0

Безмилостен Федерер с историческа пета поредна титла от US Open

Световният номер 2 Роджър Федерер спечели петата си поредна титла от Откритото първенство на САЩ по тенис, след като победи на финала по безмилостен начин Анди Мъри (Великобритания) с 6:2, 7:5, 6:2 за 1 час и 51 минути игра. След двете загубени битки за титлите на "Ролан Гарос" и "Уимбълдън" през този сезон 27-годишният швейцарец бе изправен пред неприятната възможност за първи път от 2002 година да остане без трофей от Големия шлем. Доказаният шампион обаче не допусна грешка и 34-ата му поредна победа в Ню Йорк го доближи само на една титла от изравняване на рекорда на Пийт Сампрас от 14 мейджър триумфа.

От своя страна тенисист номер 1 на Великобритания не успя да влезе в историята като първия британец от 72 години насам, който печели турнир от Голямата четворка. Той пропусна да нареди името си до това на Фред Пери, който печели US Open през далечната 1936 година.

Очакванията за поредната класика на финала между Федерер и Надал бе замененена от не дотам зрелищния сблъсък между бившия номер 1 в света и Анди Мъри. Безспорният фаворит преди началото на мача бе Федерер, а с постижението си той влезе в историята като единственият тенисист с пет последователни титли на два турнира от Големия шлем - "Уимбълдън" и US Open.

Поставеният под номер 2 в схемата Федерер пое инициативата в мача още в самото начало. Той пропусна възможност за пробив в четвъртия гейм на първия сет, но не сгреши в шестия и поведе с 4:2. Следващият шанс за пробив бе при 5:2 и швейцарският майстор затвори частта без проблеми. Шотландецът пък изглеждаше безидеен на централния корт "Артър Аш" и не можеше да намери подходящия начин за противодействие на атаките на именития си съперник.

Във втория сет се забеляза леко пробуждане от страна на 21-годишния Мъри, който отново пръв допусна пробив в сервис гейма си за 0:2. Отговорът му обаче бе мигновен и той съхрани надеждите си за успех в мача. При 2:2 шестият в схемата тенисист поведе с 40:0 при сервис на Федерер, но трикратният шампион от Откритото първенство на Австралия се измъкна умело от ситуацията. Именно в този момент Мъри, който е шампион в Ню Йорк при юношите през 2004 година, на няколко пъти показа с гримаса на лицето си, че усеща болки в дясното си коляно. Въпреки това обаче той не поиска намесата на терапевт, а продължи да играе. До края на сета силите бяха почти изравнени, а преломният момент бе 12-ият гейм. Мъри не успя да спечели и точка при собствения си сервис и така със 7:5 Федерер си осигури преднина от два сета.

Загубената втора част повлия негативно на психиката на по-младия от двамата финалисти, за когото това бе първа директна битка за трофей от Големия шлем. Той не издържа на напрежението и отново допусна пробив в самото начало на третия сет. С чудесна игра на мрежата и невероятен форхенд Роджър Федерер поведе с 5:0 гейма и два пробива на нула. Едва ли някой, дори и Анди Мъри, е вярвал, че може да постигне какъвто и да било обрат при тази ситуация. Носителят на титлите от Доха, Марсилия и Синсинати през този сезон все пак върна един от пробивите, но силите му стигната само дотук. При втората си възможност да сложи край на мача, Федерер не сгреши и с нов пробив и 6:2 гейма той прибави в богата си колекция петия последователен трофей от Ню Йорк.

Това бе четвърти мач между Мъри и Федерер, като двама вече имат равен брой победи. Олимпийският шампион на двойки от Пекин остави в статистиката три аса, 33 непредизвикани грешки и 36 уинъра, докато при Анди тези показатели бяха съответно 3, 28 и 16. Новият-стар шампион ще получи 1 500 000 долара от наградния фонд, а Мъри ще бъде поощрен със 750 000 долара за чудесното си представяне през последните две седмици. Освен паричната награда, Федерер се сдоби и с чисто нов "Лексус", осигурен от спонсорите на последния за годината турнир от Големия шлем.