Роси пренаписа историята и се докосна до осма световна титла

Валентино Роси с Ямаха спечели Гран При на Сан Марино, записа 68-ма рекордна победа в кралския клас по мотоциклетизъм и се докосна до историческа осма световна титла. Италианецът се възползва от трета грешка на Кейси Стоунър в рамките на последните три състезания и така увеличи аванса си във временното класиране до 75 точки, 5 кръга преди края на сезона. На втора позиция завърши съотборникът на Вале Хорхе Лоренсо, който се завърна на подиума след серия от падания и слаби състезания. Последното място на подиума бе заето от частния пилот на Дукати Тони Елиас.

Стоунър доминираше за пореден път във всяка една част от състезателния уикенд на "Мизано", но изпусна контрола на своята машина в първата част от състезанието и отпадна. Настоящият световен шампион до голяма степен повтори случилото се от преди няколко седмици в Гран При на Чехия. В рамките на по-малко от месец, Кейси загуби повече от 50 точки във временното класиране, считайки катастрофалното представяне и в Гран При на САЩ.

Подиумът в Мизано оформи Тони Елиас с Дукати. Това е втори пореден успех за испанеца, който си осигури място на решетката в MotoGP и за следващия сезон. Пилотът на Аличе Тийм се справи по отличен начин с конкуренцията от страна на Дани Педроса (Хонда) и Крис Вермюлен (Сузуки), които си подели четвърта и пета позиция. В Топ 10 място намериха още Джеймс Тоузлънд (Ямаха), Лорис Капироси (Сузуки), Андреа Довициозо (Хонда) и Марко Меландри (Дукати).

Във временното класиране Роси увеличи разликата си до 75 точки, 5 кръга преди края на сезона. Дани Педроса се изкачи до втора позиция, считайки двете отпадания на Стоунър в последните надпревари. Хорхе Лоренсо задържа четвъртата си позиция преди следващото състезание за Голямата награда на САЩ на овала в Индианаполис, което ще се проведе на 14 септември.