Драма в кошмарния Тампере, Финландия ни обръща с 3:2

Аутсайдерът Финландия успя да обърне България от 0:2 и да стигне до победа с 3:2 (22:25, 17:25, 25:22, 25:21, 17:15) във втората среща от 4-я кръг на Група ”С” на Световната лига, която се игра в зала ”Тампере Айс Хол” в Тампере.

Това бе 3-та загуба за отбора на България в Световната лига. Успехът, бе първи за финландците, които до момента бяха записали 7 поредни поражения.

Двубоят започна много добре за българските волейболисти, които поведоха със 7:4. Седмата точка дойде след двойна блокада на Данаил Милушев и Красимир Гайдарски. Финландците успяха да изравнят при 7:7 с ас на капитана си Мико Еско. Играта точка за точка продължи до 18:18, когато благодарение на Краси Гайдарски поведохме с 20:18. Пусната топка от Мико Еско и блокада на Константин Шумов изравниха резултата при 20:20. Последваха 3 поредни точки за България след отлични прояви в атака на Милушев и Костадин Стойков. Тодор Алексиев записа победната точка за България в първата част – 25:22.

Българските волейболисти започнаха още по-добре във втората част като поведоха с 8:4 до първото техническо прекъсване, след силна игра в атака на Дани Милушев и Тодор Алексиев. Единична блокада на Христо Цветанов доведе резултата до 9:4. Авансът на България нарастна до 7 точки при 14:7. Добри изяви в атака на Краси Гайдарски и Тодор Алексиев доведоха резултата до 16:11. Нова двойна блокада на Дани Милушев и Краси Гайдарски доведе резултата до 22:14. Без много усилия българските волейболисти, които и в този мач бяха водени от Владислав Тодоров, затвориха гейма с 25:17.

Домакините стартираха устремно в третия гейм и дръпнаха с 8:5. Отборът на България успя да изравни при 13:13. Последваха 3 поредни точки за домакините, след лошо посрещане на българските волейболисти. Силният начален удар на Оли-Пека Оянсиву, който по прическа наподобява едно към едно на българската фолк-звезда Азис, направо препарира посрещането ни и резултата набъбна до 19:13. Наказателната акция на Оли-Пека Ойнасиву продължи, а българските посрещачи така и не успяха да се справят с бомбения сервис на финландският Азис – 20:14. Владислав Тодоров потърси промяна и пусна в игра Боян Йорданов. Супер Бобо отговори на финландците с мощен сервис и силни атаки и благодарение на него и Тодор Алексиев България намали до 20:23. Нова атака на Йорданов и единична блокада на Андрей Жеков върнаха България в гейма и мача 22:23. Финландците обаче записаха още две точки, спечелиха гейма с 25:22 и намалиха резултата до 1:2 гейма.

В четвъртия гейм двата отбора играеха точка за точка до 11:11. Дани Милушев и Тодор Алексиев записаха 2 точки и България поведе с 13:11. Последваха 4 поредни точки за Финландия – 15:13. Малко по-късно на началния удар за домакините отново застана Оли-Пека Оянсиву. Благодарение на силния му сервис скандинавците стигнаха до аванс от 20:15. Резонно домакините затвориха и този гейм с 25:20 и резултата в мача бе изравнен 2:2 гейма.

Водени от скандалния си италиански треньор Мауро Беруто, финландците успяха да поведат в решителния тайбрек с 10:7. Последваха 3 поредни точки за България – една на Методи Ананиев и две на Дани Милушев. Първи до мачбол стигнаха финландците при 14:13, но не се възползваха от него. Блокада на Тодор Алексиев даде шанс на България да затвори мача при 15:14, но това не се получи. Стигна се до равенството 15:15, след атака на Анти Ситела. Тогава на началния удар отново застана финландският Азис - Оли-Пека Оянасиву. С първото си изпълнение той затрудни много българското посрещане и финландска контраатака на Мати Ойванен изведе домакините до втори мачбол – 16:15. Домакините успяха да се възползват по най-добрия начин от него, тъй като при следващия начален удар Оли-Пека Оянасиву не даде никакъв шанс на нашите волейболисти и постигна ас, с което Финландия спечели гейма със 17:15 и мача с 3:2 гейма.

Следващата седмица България посреща Финландия на 12 и 13 юли във Варна в 5-я кръг от Световната лига.

ФИНЛАНДИЯ – БЪЛГАРИЯ 3:2 (22:25, 17:25, 25:22, 25:21, 17:15)
ФИНЛАНДИЯ: Мико Еско 4, Мико Ойванен 6, Анти Ситала 11, Мати Ойванен 4, Константин Шумов 9, Оли Кунари 18 – Паси Хиваринен-либеро (Урпо Сивула 1, Мати Хиетанен 2, Оли-Пека Оянсиву 15 (4 аса!), Йони Маркула, Хенри Туоми)
Старши-треньор: Мауро Беруто (Италия)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 6, Данаил Милушев 17, Тодор Алексиев 19, Костадин Стойков 13, Христо Цветанов 6, Красимир Гайдарски 6 – Теодор Салпаров-либеро (Методи Ананиев 3, Мартин Пенев, Теодор Богданов, Боян Йорданов 10)
Треньор:
Владислав Тодоров.

ФОТОГАЛЕРИЯ от кошмарната загуба на България от Финландия с 2:3 в Тампере може да видите ТУК!!!