Левски пречупи ЦСКА пред препълнена зала и стъпи на волейболния връх в България - на живо от зала "Левски София" с отзивите и награждаването

Казийски и БГ Тренто с трудно 3:2 над Кунео без Владо Николов в драматичен и нервен първи мач

Звездата на българския национален отбор по волейбол Матей Казийски и шампиона на Италия и Европа Итас Диатек (Тренто) спечелиха първия мач от полуфиналният плейоф в Серия А1. Отборът воден от българския наставник Радостин Стойчев надделя над Бре Банка Ланути (Кунео), без контузения Владимир Николов, с 3:2 (25:19, 25:18, 30:32, 21:25, 15:10) в много драматичен и нервен първи мач от серията.

Както се очакваше наставникът на Кунео и национален селекционер на България Силвано Пранди заложи на мястото на контузения Владо Николов на Франческо Бирибанти. Въпреки счупения си палец на дясната ръка волейболист №1 на България за 2008 година и бивш играч на Тренто Владимир Николов, подкрепяше своите съотборници от Кунео от първия ред в зала "Пала Тренто". От друга страна българският треньор на домакините Радостин Стойчев не направи никакви промени в стартовата шестица в сравнение с последния мач на отбора си.

Срещата започна добре за волейболистите на Кунео и те поведоха с 2:0 след блокада на Валерио Курти, но Тренто веднага обърна резултата на 3:2 в своя полза след атаки на бразилеца Леандро Висото и поляка Михал Винярски и ас на Матей Казийски. Възпитаниците на Радостин Стойчев успяха да увеличат преднината си до първото техническо прекъсване на 8:4 след атака и блокада на Винярски и грешка в нападение на Франческо Бирибанти. Последва нова грешка на Бирибанти и 9:4 за шампионите. Момчетата на Силвано Пранди стопиха разликата на 9:10 след грешка на Висото и блокада на Бирибанти срещу Казийски, което накара Радо Стойчев да вземе тайм-аут. Кунео съумя да изравни при 11:11 и дори да поведе с 12:11 след две блокади на Франческо Фортунато и една на белгиеца Вуут Вийсманс. Тренто почти веднага обърна резултата и поведе с 15:13 след атака на Казийски, блокада на Висото и грешка на Кунео. Втората техническа пауза дойде при резултат 16:14 за домакините след поредна успешна атака на Леандро Висото. Казийски и компания леко увеличиха преднината си на 18:15 след ас на Висото, което принуди селекционера на България Силвано Пранди да поиска прекъсване. След нови две успешни атаки на Висото Тренто направи резултатът 21:16 в своя полза и втори тайм-аут за Пранди и Кунео. Шампионите на Италия и Тренто спокойно спечелиха първия гейм с 25:19 след мощна атака и невероятен ас на Матей Казийски.

Както в първата част Кунео дръпна с 2:0 след грешка на Леандро Висото и атака на Франческо Фортунато, но Тренто веднага обърна резултата на 4:2 след две атаки на Матей Казийски и една на Висото, което накара Силвано Пранди да вземе тайм-аут. Веднага след това Кунео успя да изравни при 4:4 след блокада на Франческо Бирибанти и атака в аут на Казийски. Равенството се запази до 7:7, но първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за домакините след технично отиграване на Висото. Тренто постепенно увеличи преднината си на 16:10 след блокада и атака на най-полезния играч в Шампионската лига Матей Казийски, ас на сръбския разпределител Никола Гърбич и грешка в посрещането на Кунео. Възпитаниците на Силвано Пранди стопиха леко изоставането си на 12:17 след две грешки на Тренто, което накара Радо Стойчв да вземе тайм-аут. Шампионите си върнаха преднината при 19:13 след атака на Висото и блокада на Михал Винярски и прекъсване, но този път за Пранди и Кунео. При 19:14 за момчетата на Радо Стойчев центърът Марко Пископо получи жълт картон за успорване на съдийско решение, но веднага след това домакините отново си върнаха преднината и дори я увеличиха на 22:15 след атака и два аса на бразилеца Леандро Висото. При 22:17 наставникът на Тренто Радо Стойчев извади звездата си Матей Казийски, за да си почини малко и на негово място пусна Доре Дела Лунга. Въпреки това домакините спечелиха без проблеми втория гейм с 25:18 след грешка от сервис на чеха Петер Платеник от Кунео.

След равностойното начало в третия гейм Тренто дръпна с 4:2 след успешна атака на Леандро Висото и грешка на гостите, но Кунео веднага изравни при 4:4 след спорно отсъждане на главния съдия. Играта продължи точка за точка и първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за възпитаниците на Радо Стойчев след блок-аут на Висото. След прекъсването Кунео обърна резултата на 10:8 в своя полза след атака в аут на Матей Казийски и атака и блокада на Петер Платеник, което принуди Радо Стойчев да вземе тайм-аут. Шампионите моментално изравниха при 10:10 след грешка от сервис на кубинския разпределител на Кунео Хавиер Гонсалес и атака на поляка Михал Винярски. Последва равенство при 11:11, след което домакините дрънаха с 13:11 след грешка на белгиеца Вуут Вийсманс и блокада на Висото, което от своя страна накара Силвано Пранди да поиска прекъсване. До втората техническа пауза волейболистите на Тренто леко увеличиха преднината си на 16:13 след грешка от сервис на Франческо Бирибанти от Кунео. След това гостите веднага съумяха да изравнят при 16:16 след атака на Бирибанти и два аса на Вуут Вийсманс. Равенството се запази до 19:19, след което Тренто взе леко предимство при 20:19 след грешка на Франческо Фортунато от Кунео, което накара Силвано Пранди да вземе тайм-аут. Двата отбора за пореден път заиграха точка за точка до 22:22, след което гостите поведоха с 23:22 след блокада на Вийсманс и прекъсване за Радо Стойчев и Тренто. В крайна сметка момчетата на Силвано Пранди спечелиха драматично гейма с 32:30 при осмата възможност за това след атака през центъра на Валерио Курти и блокада на Петер Платеник срещу Леандро Висото.

Четвъртата част на мача започна много добре за гостите от Кунео, които дръпнаха в резултата с 3:1 след блокада на Валерио Курти и атака на Франческо Бирибанти, но Тренто веднага изравни при 3:3 след атака на Леандро Висото и атака-пайп на Матей Казийски. Възпитаниците на Силвано Пранди поведоха с 8:3 до първото техническо прекъсване след два аса на Бирибанти и атаки на Петер Платеник и Вуут Вийсманс.Тренто намали на 5:8 след атаки на Матей Казийски и Висото, но при последвала блокада поляка Михал Винярски стъпи накриво и изкълчи глезена си, което принуди Радо Стойчев да пусне в игра Доре Дела Лунга.

Това явно мотивира съотборниците му и домакините стопиха разликата на 8:9, което накара Пранди да вземе прекъсване. Въпреки това домакините успяха да изравнят при 11:11 и дори да поведат с 12:11 след две технични отигравания на Матей Казийски и блокада на Доре Дела Лунга. Съотборниците на Владо Николов изравниха при 14:14, а при втората техническа пауза дори водеха с 16:15 след атака на Франческо Бирибанти. Последва ас на Бирибанти - 17:15 и тайм-аут за Радо Стойчев. Тренто веднага съумя да изравни при 17:17 след атака на Доре Дела Лунга и блокада на Висото, но Кунео отново дръпна в резултата с 19:17 след поредна успешна атака на Бирибанти и мощен ас на Вийсманс, което накара Радо Стойчев да вземе второто си прекъсване. Гостите увеличиха преднината си на 22:18 след блокада на разпределителя Марко Нути и грешка в атака на Доре Дела Лунга. Възпитаниците на Силвано Пранди без проблеми затвориха гейма при 25:21 след сервис в мрежата на Никола Гърбич, с което вкараха двубоят в тай-брейк.

Петият решителен гейм тръгна по-добре за Казийски и компания, които поведоха с 3:1 след блокада на бразилеца Леандро Висото и атака в аут на Франческо Бирибанти. Шампионите на Италия и първенци на европа увеличиха леко преднината си на 6:3 след нова грешка на Бирибанти, което принуди Силвано Пранди да поиска тайм-аут. Размяната на игралните полета дойде при 8:4 за Тренто след сервис в аут на Вуут Вийсманс. Кунео намали на 6:8 след две съдийски грешки, което накара Радо Стойчев да вземе прекъсване, а генералният мениджър на шампионите Джузепе Кормио направо побесня. Независимо от това домакините си върнаха част от преднината при 12:9 след нова мощна атака на Леандро Висото. Шампионите надделяха много трудно с 15:10 след атака и две блокади на Доре Дела Лунга, а с това и в мача с 3:2.

Най-резултатен за победителите бе бразилският диагонал Леандро Висото Невеш с невероятните 31 точки (2 блока, 4 аса и 61% ефективност в атака) и напълно заслужено бе обявен за най-полезен играч (MVP) на мача. Матей Казийски изигра поредния си много силен мач за шампионите и добави 24 точки (1 блок, 2 аса, 53% ефективност в атака и 17% перфектно посрещане) за победата. Другият българин в състава на Тренто Красимир Стефанов отново остана на резервната скамейка. За отбора на Кунео опитния Франческо Бирибанти реализира 24 точки.

Така Казийски и компания поведоха с 1-0 победи в полуфиналната серия. Втората среща между двата отбора е в сряда (22 април) от 21:30 часа българско време и ще бъде давана пряко по италианската спортна телевизия Sky Sport 2. Играе се до 3 победи от 5 мача.

ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) - БРЕ БАНКА ЛАНУТИ (КУНЕО) 3:2 (25:19, 25:18, 30:32, 21:25, 15:10)
ТРЕНТО: МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 24, Емануеле Бирарели 7, Леандро Висото Невеш 31, Никола Гърбич 2, Михал Винярски 13, Марко Пископо Козимо 1 - Андреа Бари-либеро (Лукаш Зигадло, Доре Дела Лунга 6, Никола Леонарди)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
КУНЕО: Вуут Вийсманс 16, Хавиер Гонзалес 3, Франческо Фортунато 10, Валерио Курти 7, Франческо Бирибанти 24, Петер Платеник 10 - Даниеле Верньаги-либеро (Маниус Абади 1, Марко Нути 1)
Старши-треньор: СИЛВАНО ПРАНДИ.

ФОТОГАЛЕРИЯ от първия полуфинал в Италия Тренто - Кунео 3:2 може да видите ТУК!!!

СНИМКИ: trentinovolley.it