Владо Николов и Кунео на полуфинал срещу БГ Тренто след 3:0 над Монтикиари

Волейболист №1 на България за 2008 година Владимир Николов и неговият Бре Банка Ланути (Кунео) се класираха за полуфинала в италианската Серия А1. Воденият от селекционера на България Силвано Пранди отбор, победи у дома Аква Парадизо Габека (Монтикиари) с 3:0 (25:21, 25:17, 25:23) в пети решителен мач от 1/4-финалната плейофна серия.

Мачът започна добре за домакините и след атака на чеха Петер Платеник и блокада на Валерио Курти Кунео поведе с 4:2, но волейболистите на Монтикиари веднага изравниха при 5:5 след грешка в атака на белгиеца Вуут Вийсманс. Последва равенство при 6:6, след което гостите дръпнаха с 8:6 след блокада на австралиеца Дейниъл Хауърд и грешка на Владо Николов. След няколко атаки в аут на холандеца Йероен Ройвердинк и Мауро Гавото възпитаниците на Силвано Пранди успяха да обърнат резултата до 10:9 в своя полза, но веднага допуснаха нов обрат и Монтикиари поведе с 12:10. Кунео изравни моментално при 12:12, след което играта продължи точка за точка до втората техническа пауза, която дойде при резултат 16:15 за домакините след грешка на Андреа Сала от състава на Мауро Беруто. Постепенно Кунео увеличи преднината си на 21:18 след няколко атаки на Вийсманс и негова блокада срещу Мауро Гавото. Момчетата на Силвано Пранди продължиха да играят много добре на блокада и посрещане и спечелиха първия гейм с 25:21 след поредна атака на белгиеца Вийсманс.

Втората част на мача тръгна много равностойно, но въпреки това първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за Кунео - 8:7. След това на линията за изпълнение на сервис застана Владо Николов, който затрудни максимално посрещането на Монтикиари и домакините увеличиха преднината на 14:11. Треньорът на гостите Мауро Беруто взема тайм-аут, но независимо от това възпитаниците на Силвано Пранди увеличиха още разликата - 15:10 след блокада на Петер Платеник срещу Мауро Гавото. Кунео продължи да налага играта си и разликата набъбна на 23:17 след няколко атаки в аут на Гавото. В крайна сметка домакините спечелиха и втория гейм с 25:17 след блокада на Вуут Вийсманс и ас на Владо Николов, с което поведоха с 2:0.

Както първия гейм така и третия гейм стартира много добре за волейболистите на Монтикиари, които до първото техническо прекъсване поведоха с 8:5. Последваха три атаки без блокада на Владо Николов и 8:8. След няколко отлични отигравания на Петер Платеник в атака и на Вуут Вийсманс на блокада Кунео дръпна в резултата при 15:13. Гостите съумяха да изравнят при 19:19 след грешка на влезлия като резерва бразилец Маниус Абади. Равенството се запази до 21:21, след което момчетата на Силвано Пранди отново поведоха в резултата с две точки - 23:21 след блокада срещу Йероен Ройвердинк и нова атака на Вийсманс. Въпреки опитите на Монтикиари да изравни резултата за пореден път Кунео затвори гейма при 25:23 след атака пайп на Петер Платеник, а с това спечели и мача с 3:0.

Най-резултатен за победителите бе чехът Петер Платеник с 14 точки, който бе обявен и за най-полезен играч (MVP) на мача. Владо Николов и белгиецът Вуут Вийсманс добавиха по 12 точки за победата на Кунео. За отбора на Монтикиари холандският национал Роберт Хорстинк реализира 12 точки.

По този начин съставът на Силвано Пранди спечели серията с 3-2 победи, след като изоставаше с 0-2 и се класира за полуфиналите. Съперник на Владо Николов и компания там ще бъде настоящия шампион и победител в Шампионската лига "Индезит" БГ Тренто с Радостин Стойчев и Матей Казийски. Първата среща е в неделя (19 април) от 19:00 часа българско време и ще бъде предавана пряко по италианската спортна телевизия Sky Sport 2.

БРЕ БАНКА ЛАНУТИ (КУНЕО) - АКВА ПАРАДИЗО ГАБЕКА (МОНТИКИАРИ) 3:0 (25:21, 25:17, 25:23)
КУНЕО: Вуут Вийсманс 12, Хавиер Гонзалес 2, Франческо Фортунато 5, ВЛАДИМИР НИКОЛОВ 12, Валерио Курти 6, Петер Платеник 14 – Даниеле Верньаги-либеро (Маниус Абади)
Старши-треньор: СИЛВАНО ПРАНДИ
МОНТИКИАРИ: Андреа Сала 7, Йероен Ройвердинк 9, Роберт Хорстинк 12, Мико Еско 2, Дейниъл Алън Хауърд 9, Мауро Гавото 5 – Лорис Мания-либеро (Матео Пезенти, Симоне Тиберти, Джакомо Белети)
Старши-треньор: Мауро Беруто.