Казийски и БГ Тренто с неприятна загуба в Италия

Звездата на българския национален отбор по волейбол Матей Казийски и шампионът на Италия Итас Диатек (Тренто) претърпяха много неприятна загуба в Серия А1. Воденият от българина Радостин Стойчев отбор, загуби гостуването си на Аква Парадизо Габека (Монтикиари) с 1:3 (27:25, 23:25, 23:25, 23:25) в мач от 23-ия кръг.

Срещата започна добре за домакините от Монтикиари и след атаки на Мауро Гавото и холанския национал Роберт Хорстинк поведоха с 6:4, но Тренто веднага изравни при 6:6 след атака на бразилеца Леандро Висото. Първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за шампионите след нова атака на Висото. Последваха атака на Хорстинк и два аса на Гавото и 10:8 за Монтикиари. Полският национал на Тренто Михал Винярски сбърка в атака и резултата стана 11:8, което накара Радостин Стойчев да вземе тайм-аут. Гостите от Тренто намалиха на 10:11 след атака на Матей Казийски, а след това изравниха при 12:12 след технично отиграване на Емануеле Бирарели. Ас на Казийски направи резултата 13:12 за Тренто и тайм-аут за треньора на Монтикиари Мауро Беруто. След поредна атака на Висото и грешка на Гавото от Монтикиари и 15:12 за шампионите като разликата се запази до второто техническо прекъсване - 16:13 за Тренто. Домакините успяха да изравнят при 17:17 след атака и блокада на Роберт Хорстинк и атака в аут на Леандро Висото. Последва ново равенство при 18:18, след което Монтикиари поведе с 19:18 и второ прекъсване за Стойчев.
Тренто веднага обърна резултата в своя полза при 20:19 след грешка на Гавото в атака, но волейболистите на Монтикиари си върнаха предимството при 22:21, но възпитаниците на Радостин Стойчев за пореден път обърнаха резултата в своя полза при 23:22 след грешка на домакините и ас на Матей Казийски и втори тайм-аут за Мауро Беруто. След поредна мощна атака на Мауро Гавото и ас на Марчело Форни отбора на Монтикиари обърна отново резултата при 24:23. Двата отбора си размениха по една точка, след което последваха атака на Михал Винярски и два аса на Висото и 27:25 за Тренто.

Възпитаниците на Мауро Беруто поведоха с 4:2 след атака и ас на холандеца Роберт Хорстинк, но Тренто веднага изравни при 4:4 след блокада на Висото. Монтикиари отново дръпна в резултата до първото техническо прекъсване с 8:4 след ас на Марчело Форни и две блокади срещу Марко Пископо и Висото. Играта продължи точка за точка до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:12 за домакините. Разликата се запази до 18:14, което накара българския наставник на Тренто Радостин Стойчев да вземе тайм-аут. Шампионите от Тренто съкратиха изоставането си на 16:18, но Монтикиари веднага си върна предимството си от четири точки при 20:16 след сервис в аут на Матей Казийски и грешка в атака на центъра Емануеле Бирарели и второ прекъсване за Радо Стойчев. Казийски и компания намалиха изоставането си на 21:23, а след това на 23:24 след атака на Матей и грешка на Монтикиари, но в крайна сметка домакините спечелиха гейма с 25:23 след атака през центъра на австралийския национал Даниъл Алън Хауърд и 1:1.

Третият гейм започна добре за Тренто и след атаки на Леандро Висото и Михал Винярски поведоха с 3:1, а след атака в аут на Мауро Гавото от Монтикиари разликата стана 5:2 в полза на шампионите. Момчетата на Радо Стойчев запазиха преднината до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:5. Постепенно волейболистите на Монтикиари успяха да стопят изоставането си на 10:11 след блокада на Хауърд, което накара Стойчев да поиска тайм-аут. Домакините все пак успяха да изравнят при 13:13 след грешка от сервис на поляка Михал Винярски и атака на Роберт Хорстинк. Второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за Монтикиари след ас на Хорстинк. Последва блокада на Марчело Форни срещу Матей Казийски и 17:15. След поредна атака на Мауро Гавото домакините увеличиха преднината си на 20:17, а след това на 24:20. Шампионите от Тренто успяха веднага да намалят изоставането си на 23:24 след атака в аут на Роберт Хорстинк и блокада на Висото, но въпреки това Монтикиари спечели гейма с 25:23 след сервис в аут на Никола Гърбич и 2:1.

В началото на четвъртия гейм Радостин Стойчев пусна другия българин в състава на Тренто Красимир Стефанов, но въпреки това Монтикиари поведе с 4:0 след атака и ас на Мауро Гавото и атака Роберт Хорстинк. Първото техническо прекъсване дойде при 8:3 за домакините, но веднага след това шампионите стопиха изоставането си на 6:8 след атака на влезлия като резерва Доре Дела Лунга и тайм-аут за Мауро Беруто. Монтикиари веднага си върна предимството си от пет точки при 11:6 след ас на холандеца Йероен Раувердинк и грешка в атака на Краси Стефанов. Волейболистите на Тренто за пореден път стопиха изоставането си на 13:14 след атака на бразилеца Риад, блокада на Стефанов и атака в аут на Хорстинк, но второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за Монтикиари. Шампионите съумяха да изравнят при 16:16 след блокада на Краси Стефанов и контраатака на Дела Лунга. Равенството се запази до 18:18, след което домакините отново дръпнаха с 20:18 след грешка от сервис на Никола Гърбич и атака на Роберт Хорстинк. Възпитаниците на Радостин Стойчев за пореден път изравниха при 21:21 след ас на Риад. Последва ново равенство при 22:22, след което Монтикиари поведе отново с две точки - 24:22 след блокада на Хауърд и атака на Йероен Раувердинк. В крайна сметка домакините спечелиха гейма с 25:23 след поредна атака на Йероен Раувердинк, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатен за шампионите бе бразилецът Леандро Висото Невеш с 18 точки, въпреки че бе сменен след третия гейм. Матей Казийски започна титуляр, но не бе на познатото си ниво и бе изваден от игра след края на третата част. Казийски завърши със скромните за него 6 точки (1 блок, 2 аса, 23% успешни атаки и 23% в посрещане). Другият българин в състава на Тренто Красимир Стефанов влезе като резерва в началото на четвъртия гейм на мястото на Висото и се отчете с 4 точки (2 блока). За победителите от Монтикиари италианският национал Мауро Гавото реализира 22 точки, но за най-полезен играч (MVP) на мача бе определен финланският разпределител на отбора Мико Еско.

Въпреки загубата тимът на Радостин Стойчев запази лидерската си позиция във временното класиране на италианската Серия А1 с 52 точки, но вече само на две от 2-ия Бре Банка Ланути (Кунео) на Силвано Пранди и Владимир Николов и 3-ия Лубе Банка Марке (Мачерата). В следващия кръг Казийски и компания приемат у дома РПА-ЛуиджиБаки.it (Пиаченца), който тази вечер загуби драматично като гост от Кунео с 2:3 гейма. Срещата е следващата неделя (8 март) от 19:00 часа българско време.

Преди това обаче БГ Тренто ще гостува на полския Домекс Титан АЗС (Ченстохова), където играе българския волейболист Смилен Мляков, в първи 1/4-финал от Шампионската лига "Индезит". Мачът е в сряда (4 март) от 19:30 часа българско време и ще бъде предаван пряко по телевизия Ринг ТВ.

АКВА ПАРАДИЗО ГАБЕКА (МОНТИКИАРИ) - ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) 3:1 (25:27, 25:23, 25:23, 25:23)
МОНТИКИАРИ: Андреа Сала 2, Йероен Раувердинк 10, Роберт Хорстинк 20, Мико Еско 4, Даниъл Алън Хауърд 6, Мауро Гавото 22 - Лорис Мания-либеро (Матео Песенти, Симоне Тиберти, Марчело Форни 11)
Старши-треньор: Мауро Гавото
ТРЕНТО: МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 6, Емануеле Бирарели 8, Леандро Висото Невеш 18, Никола Гърбич 3, Михал Винярски 15, Марко Пископо Козимо - Андреа Бари-либеро (Доре Дела Лунга 5, Риад 5, КРАСИМИР СТЕФАНОВ 4)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.