ЛукОйл-Нефтохимик би Марек с 3:2 след драма в Бургас

Носителят на Купата на България по волейбол за 2008 година ЛукОйл-Нефтохимик победи изключително драматично вицешампиона Марек Юнион Ивкони с 3:2 (19:25, 25:19, 22:25, 25:17, 15:12) в дербито на 10-ия кръг на Суперлигата, играно пред близо 1000 зрители в зала "Младост" в Бургас.

Първият гейм започна добре за вицешампионите от Марек и те дръпнаха с 4:2 след атака Минчо Минчев и ас на Дмитрий Бахов, но бургазлий веднага изравниха при 4:4. Последва ново равенство при 5:4, след което дупничани отново поведоха с две точки - 7:5 след грешки на ЛукОйл. Домакините изравниха за пореден път при 7:7 след атака на Младен Младенов и Андрей Николов. Равенството се запази до 11:11, след което Марек дръпна отново с 2 точки - 13:11 след мощна атака на Цветан Соколов. Тази разлика се запази до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:14 за гостите от Дупница. Волейболистите на Марек продължиха с добрата си игра и след блокада на Иван Власев и атака на Минчо Минчев увеличиха преднината си на 19:15, което принуди треньорът на ЛукОйл Северин Димитров да поиска прекъсване. Вицешампионите увелииха още преднината си при 22:16 след ас на Минчо Минчев и блокада на Георги Лазаров. Марек спечели спокойно първия гейм с 25:19.

Втората част на срещата стартира много добре за домакините от Бургас и те поведоха с 4:2 след атака на Младен Младенов и грешка на Минчо Минчев от Марек. След технично отиграване на Андрей Николов бургазлий увеличиха преднината си при 6:3, но след това дупничани заиграха по-добре и успя да изравни при 7:7 след блокада на Власев и контраатака на Соколов. Последва равенство при 8:8, след което Марек поведе с 10:8 след атака на Дмитрий Бахов и ас на Цецо Соколов, но ЛукОйл за пореден път изравни при 11:11. Съставът от Дупница отново излезе напред в резултата при 13:11, но бургазлии отново изравниха при 14:14 след атака в аут на Цветан Соколов и дори поведоха с 15:14 след отлично отиграване на Николай Николов. Треньорът на Марек Милчо Миланов поиска тайм-аут, но след това последва ас на Ники Николов и 16:14 за ЛукОйл. Последваха две контраатаки на Петър Кирчев и Младен Младенов и 18:14 за носителите на Купата на България за 2008 година. След две атаки на Цецо Соколов Марек намали изоставането си на 16:18, след което играта продължи точка за точка до 21:19 за ЛукОйл, след което домакините дръпнаха с 23:19. В крайна сметка бургазлии спечелиха гейма с 25:19 след две блокади на Ники Николов.

Третият гейм стартира много равностойно, но въпреки това първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за Л:укОйл след грешка на Марек. Последваха успешна атака и блок на Цветан Соколов и 8:8, а след това блокада на Минчо Минчев и атака на Соколов направиха резултата 10:8 в полза на дупничани. Волейболистите на ЛукОйл успяха да изравнят при 12:12 след грешка в атака на Минчо Минчев. Двата отбора продължиха да играят много равностойно, но второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за домакините от Бургас. Успешна атака на Младен Младенов увеличи преднината на бургазлии на 18:16, което накара Милчо Миланов да вземе тай-аут за Марек. Резултатът се запази 21:19, след което гостите от Дупница успяха да изравнят при 21:21 след атака на Цецо Соколов. Северин Димитров взе прекъсване за ЛукОйл, но въпреки това Марек дръпна в резултата при 23:21 след поредна атака на Соколов и ас на Дмитрий Бахов. Отборът от Дупница спокойно спечели гейма с 25:22, с което поведе с 2:1.

Както третия гейм така и четвъртия започна много добре за ЛукОйл и след атака на Васил Стоянов и грешка в атака на Бахов от Марек поведе с 7:4, което накара Милчо Миланов да вземе прекъсване. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за домакините след поредна грешка в атака на Дмитрий Бахов от Марек. След това вицешампионите намалиха изоставането си при 9:10 след поредна мощна атака на Соколов и блокада на Иван Власев, но волвйболистите на ЛукОйл веднага си върнаха предимството при 12:9. Възпитаниците на Милчо Миланов отново намалиха изоставане си на 12:13 след ас на Власев, но след две отлични отигравания на Ники Николов бургазлии за пореден път поведоха с 3 точки - 15:12. Момчетата на Северин Димитров продължиха с добрата си игра и след атака и две блокади на Младен Младенов увеличиха преднината си на 21:15. ЛукОйл спокойно спечели гейма с 25:17 след грешка от сервис на Цветан Соколов и вкара мача в тай-брейк.

Петият решаващ гейм тръгна точка за точка, но след атака и ас на Минчо Минчев Марек поведе с 5:3 и тайм-аут за ЛукОйл. Бургазлии успяха да изравнят при 7:7 след блокада на Андрей Николов срещу Минчо Минчев, но размяната на игралните полета дойде при 8:7 за Марек след мощна атака на Цецо Соколов. Последва техническо отиграване на Иван Власев и 9:7 за дупничани и второ прекъсване за Северин Димитров. Домакините отново успяха да изравнят при 10:10 след атака прец центъра на Ники Николов. При 11:11 бургаският отбор поведе с 13:11 след атака на Младен Младенов и блокада на Ники Николов. В крайна сметка ЛукОйл спечели тай-брейка с 15:12 след пусната топка на разпределителя Иван Станев, а с това и мача с 3:2.

Въпреки победата ЛукОйл-Нефтохимик вече е 3-ти във временното класиране на Суперлигата с 38 точки, а Марек е 5-ти с 25 точки. В следващите срещи бургазлии гостуват на лидера Левски-Сиконко, докато Марек приема у дома Арда (Кърджали). Мачовете са съответно в събота (14 февруари) от 17:30 часа и в петък (13 февруари) от 18:00 часа.

ЛУКОЙЛ-НЕФТОХИМИК - МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ 3:2 (19:25, 25:19, 22:25, 25:17, 15:12)
ЛУКОЙЛ-НЕХТОФИМИК: Иван Станев, Младен Младенов, Андрей Николов, Петър Кирчев, Николай Николов, Васил Стоянов – Калин Василев-либеро (Венелин Кадънков, Николай Антонов)
Старши-треньор: Северин Димитров
МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ: Цветан Соколов, Иван Власев, Минчо Минчев, Георги Лазаров, Дмитрий Бахов, Стефан Стоянов – Христо Христов-либеро (Тодор Вълчев, Владимир Лобутов)
Старши-треньор: Милчо Миланов.