Владо Николов и Кунео разгромиха Златанов и Пиаченца

Волейболист №1 на България за 2008 година Владимир Николов и неговият клуб Бере Банка Ланути (Кунео) разгромиха вицешампионите от Копра Нордмеканика, където играе българинът с италиански паспорт Христо Златнов, в Пиаченца с 3:0 (25:23, 25:23, 26:24) в мач от 17-ия кръг на италианската Серия А1.

Първият гейм бе много равностоен. До второто техническо прекъсване Пиаченца водеше с една точка - 16:15. След това благодарение на атаките на Вуут Вийсманс и Валерио Курти Кунео обърна резултата до 18:16 в своя полза. Въпреки опитите на домакините да изравнят резултата възпитаниците на Силвано Пранди спечелиха първия гейм с минималното 25:23.

Втората част на срещата започна отлично за гостите от Кунео и те бързо поведоха с 8:4. Благодарение на невероятната игра в защита и атака на Христо Златанов вицешампионите на Италия обърнаха резултата и поведоха с 14:11. "Еър Злати" продължи с мощните си атаки и Пиаченца поддържаше преднината си до 18:14. Постепенно домакините започнаха да грешат, което позволи на Кунео да изравни при 19:19. Водени от капитана си Вуут Вийсманс и с помощта на мощните сервиси на Владимир Николов Кунео поведе с 24:22, след което спокойно затвори гейма при 25:23 и поведе с 2:0.

До второто техническо прекъсване Златанов и компания водеха с 16:13, но след това благодарение на атаките на Вуут Вийсманс и Петер Платеник Кунео изравни при 17:17. Равенството се запази до 24:24, след което с две мощни атаки на Платеник гостите спечелиха гейма с 26:24, а с това и мача с 3:0.

За най-полезен играч (MVP) в срещата бе избран кубинският разпределител на Кунео Хавиер Гонсалес, а най-резултатен бе белгийският капитан Вуут Вийсманс с 15 точки. Владо Николов игра цял мач, показа много добър волейбол и завърши с 12 точки (2 аса). Христо Златанов бе най-полезен за Пиаченца с 19 точки, но неговите усилия не бяха достатъчни за да стигне Копра до победата.

Това бе 13-та победа за Кунео от началото на сезона и с 38 точки, Владо Николов и компания излязоха на 2-ро място във временното класирането на италианската Серия А1, след като Мачерата загуби гостуването си на Перуджа с 2:3 гейма. Пиаченца продължава да заема 4-то място с 33 точки. В следващия кръг Кунео приема у дома Верона, а Пиаченца гостува на Модена. Срещите са съответно следващата събота (17 януари) от 19:30 часа българско време и в неделя (18 януари) от 19:00 часа българско време. Мачът между Кунео и Верона ще бъде предаван пряко по италианската спортна телевизия Sky Sport 2.

Преди това обаче Пиаченца ще гостува на холандския Пиет Зоомерс/Д. Апелдоорн в мач от Група "D" на Шампионската лига "Индезит", а Кунео ще е домакин на черногорския  Будванска Ривиера (Будва) в първи 1/4-финал за Купата на Европейската волейболна конфедерация (CEV). Двубоите са съответно в четвъртък (15 януари) от 21:00 часа българско време и в сряда (14 януари) от 21:30 часа българско време.

КОПРА НОРДМЕКАНИКА (ПИАЧЕНЦА) - БРЕ БАНКА ЛАНУТИ (КУНЕО) 0:3 (23:25, 23:25, 24:26)
ПИАЧЕНЦА: Михал Рак 2, Кристиян Пампел 16, Леонел Маршал 8, Данте Бонинфанте 2, ХРИСТО ЗЛАТАНОВ 19, Новица Биелица 6 - Джанлука Дуранте-либеро (Вито Инсалата, Жоао Паоло Браво 3)
Старши-треньор: Анджело Лоренцети
КУНЕО: Вуут Вийсманс 15, Хавиер Гонзалес 5, Франческо Фортунато 6, ВЛАДИМИР НИКОЛОВ 12, Валерио Курти 7, Петер Платеник 9 - Франческо Пиери-либеро (Франческо Бирибанти)
Старши-треньор: Силвано Пранди.