Божинов наказа Фиорентина в голов трилър (видео)

Парма изненадващо се наложи с 3:2 като гост над Фиорентина в мач от 13-ия кръг на Серия "А". Българският нападател на "дуковете" Валери Божинов наказа бившия си тим, като отбеляза второто попадение за Парма в 52-ата минута. Другите две попадения за "дуковете" реализираха ветеранът Никола Аморузо (30) и Давиде Ландзафаме (67), който влезе в игра на мястото на родния национал. И двата гола за Фиорентина вкара италианският национал Алберто Джилардино. Бившият нападател на Милан и Парма откри резултата в 26-ата минута, след което се разписа и в 62-ата. В края на мача червен картон получи халфът на "виолетовите" Марко Донадел.

Благодарение на тази победа Парма се изкачи от седмо на трето място в класирането преди изиграването на неделните мачове от кръга. "Дуковете" са с 23 точки, а Фиорентина се смъкна от четвърта на шеста позиция и е с 21 точки. Лидер е шампионът Интер с 32 точки, а втори е Ювентус с 24.

Домакините започнаха надъхано, но първото чисто голово положение в мача бе именно пред вратата на Фиорентина. В 4-ата минута Валери Божинов се озова в идеална позиция за гол в наказателното поле на "виолетовите", но не успя да уцели вратата. В 25-ата минута бившият халф на Парма Марко Маркиони можеше да огорчи гостите, след като получи хубав извеждащ пас и се озова в удобна позиция отдясно, но не успя да преодолее вратаря Антонио Миранте. Секунди след това обаче Фиорентина откри резултата. След центриране отляво, Алберто Джилардино се извиси и с глава забоде топката в противниковата мрежа.

В 27-ата минута Божинов отново изскочи на отлична позиция, но бе в засада, а ударът му отново не намери очертанията на вратата. В 30-ата минута обаче Парма успя да изравни резултата. "Дуковете" осъществиха бърза атака, при която защитникът Кристиан Дзакардо проби отдясно и центрира, а Никола Аморузо от непосредствена близост се разписа на празна врата, отбелязвайки втория си гол в Серия "А" от началото на сезона.

Седем минути след почивката гостите успяха да направят пълен обрат и да поведат с 2:1 с гол на Божинов. Галопа центрира от фаул, Валери се измъкна от защитата на "виолетовите" и отблизо засече топката във вратата на Фиорентина. Това бе четвърти гол на Божинов от началото на сезона.

В 57-ата минута Джиладрино стреля в аут след пас на Варгас. Пет минути след това обаче Джила не прости на Миранте и отбеляза втория си гол в мача и шести за сезона - с глава след ъглов удар. Скоро след това обаче домакините отново бяха попарени. В 67-ата минута заменилият секунди след втория гол на Джилардино нападател Давиде Ландзафаме получи страхотен извеждащ пас от Джемали, излезе сам срещу Себастиан Фрей и преодоля френския вратар с техничен удар по земята - 3:2 за Парма.

"Виолетовите" пропуснаха златен шанс да спасят поне едната точка в 78-ата минута. Марко Маркиони за втори път в мача се озова в отлична позиция, но направи страхотен пропуск с глава след центриране отляво. В 86-ата минута пък опитният полузащитник на Фиорентина Марко Донадел получи втори жълт картон в мача заради грубо нарушение и остави отбора си с човек по-малко. Реферът даде 6-минутно продължение, но Фиорентина не успя да се добере до изравнителен гол и трябваше да се примири с поражението от Божинов и компания.

ФИОРЕНТИНА - ПАРМА 2:3
1:0 Джилардино (26)
1:1 Аморузо (30)
1:2 Божинов (52)
2:2 Джилардино (62)
2:3 Ландзафаме (67)