Волейболистите на Мондиал 2010 след 3:0 над Чехия

Волейболистите от националния отбор на България се класираха за участие за световната първенство през 2010 година в Италия, след като разгромиха Чехия с 3:0 (25:15, 25:22, 25:14) във втората си среща на квалификационния турнир във Варна.

Срещата започна много добре за възпитаниците на Силвано Пранди. Силният начален удар на Матей Казийски даде предимство на България. Технично изпълнение на сервис на Краси Гайдарски изведе България до 4 точки аванс при 8:4. При резултат 10:5 Петер Платеник се самоконтузи и бе заменен от Иржи Попелка. Тук заработи българската блокада и след три поредни блока България излезе напред с 16:7. Авансът на България нарасна до 23:14 след мощна атака на Казийски. Нова атак ана Матей по правата изведе националите ни до гейм-бол при 24-15. Силен сервис на Казийски доведе до грешка при посрещането на Чехия и 25:15 за България в първата част.

Втората част започна добре за волейболистите на Чехия, които поведоха с 2:0 и 3:1. България изравни при 4:4 след силен сервис на Владо Николов и аут в атака на Иржи Попелка. Ас на Христо Цветанов даде преднина от 1 точка при първото техническо прекъсване – 8:7. Владо Николов атакува по правата срещу единична блокада и даде аванс от 3 точки – 11:9. Чехите, обаче обърнаха развоя на гейма, след като Мартин Лебъл направи единична блокада срещу Владо Николов и гостите поведоха с 16:15. До 20:20 резултата се движеше точка за точка. Последваха 3 предни точки на Тодор Алексиев от две атаки и блокада – 23:20. Чехия намали до 22:23 след грешка в атака на Алексиев. Последва аут в атака на Лебъл за Чехия, а влезлият като резерва Валентин Братоев записа ас за 25:22, при който едва не нокаутира либерото на Чехия Мартин Кристоф.

Третата част отново започна добре за гостите, които забиха два аса и поведоха с 2:0 и 4:2. Волейболистите на България поведоха с 8:7 при първото техническо прекъсване. Силната игра на разпределителя Андрей Жеков и Матей Казийски и Владо Николов в атака даде аванс от 5 точки при 16:11. Разликата нарасна до 20:12, а наставникът на Чехия Зденек Ханик хвърли бялата кърпа, като пусна в игра своите резерви. Победата в мача дойде след мощна атака на капитана Владо Николов – 25:14.

Така на България се класира за световната първенство през 2010 година в Италия, след като на практика си осигури минимум 2-ро място на турнира във Варна. Утре от 20,00 часа във Варна България излиза срещу Холандия в последната си среща.

По-късно днес играят по-късно днес играят Холандия и Португалия. За световното първенство в Италия догодина се класират първите два отбора от групата.

БЪЛГАРИЯ – ЧЕХИЯ 3:0 (25:15, 25:22, 25:14)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 2, Владимир Николов 10, Матей Казийски 13, Тодор Алексиев 12, Христо Цветанов 7, Красимир Гайдарски 4 – Владислав Иванов-либеро (Валентин Братоев 1)
ЧЕХИЯ: Лукас Тихачек, Давид Конечни 13, Мартин Лебъл 5, Петер Платеник 1, Якуб Весели 6, Ондрей Худичек 6 – Мартин Кристоф-либеро (Иржи Попелка 8, Зденек Ханик-младши, Алеш Холубец, Ян Стокър)

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - ЧЕХИЯ 3:0 може да видите ТУК!!!

СНИМКИ: FIVB.ORG