България отнесе Португалия с 3:0

Мъжкият национален отбор на България по волейбол победи Португалия с 3:0 (25:22, 25:16, 26:24) в първата среща от световните квалификации във Варна.

От ложата на зала "Конгресна" на ДКС срещата изгледаха президентът на България Георги Първанов и президентът на Европейската конфедерация по волейбол (CEV) Андре Майер.

Срещата започна с лек превес на гостите от Португалия, които поведоха с 3:1 на старта на двубоя. Постепенно Владо Николов и съотборниците му изравниха играта и резултата при 7:7. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:7 в полза на Португалия.
При 11:12 на сервис за България застана Владо Николов. След три поредни негови начални удара момчетата на Силвано Пранди успяха да поведат с 14:12. Атака на Матей Казийски даде преднина от 2 точки на България при второто техническо прекъсване. Националите запазиха аванса до 19:17, но допуснаха намаляване до 20:19 след като получиха директна точка от начален удар.

Атака на Казийски от втора линия доведе резултата до 21:19. Капитанът Владо Николов изведе първата част до гейм-бол при 24:22 с атака по правата. При следващата атака гостите сгрешиха и така България спечели първата част 25:22 и поведе с 1:0 гейма.

Втората част започна ударно за България. Новият капитан Владо Николов отново впечатли със силния си начален удар. Набързо България поведе с 8:3, а силната игра на Матей Казийски и Тодор Алексиев в атака изведе националите до преднина от 8 точки - 16:8 при второто техническо прекъсване.
Спокойно България стигна до успех и във втората част с 25:16, като селекционерът Силвано Пранди си позволи да пусне в игра и резервите Валентин Братоев и Цветан Соколов. Победната точка в този гейм реализира Владо Николов.

Силвано Пранди остави на игрището третия дебютант Валентин Братоев в началото на 3-ата част. Играта бе доста равностойна до 7:7. България все пак взе аванс от 1 точка при първото техническо прекъсване – 8:7. Португалия успя да поведе с 9:8 и тогава Пранди върна в игра Тодор Алексиев на мястото на Валентин Братоев. Гостите обаче съумяха да задържат аванса си от 2 точки до 13:11. България изравни при 14:14 и поведе с 15:14 след мощна атака на Тодор Алексиев. Страхотна атака на Матей Казийски даде преднина от 2 точки за България при второто техническо прекъсване – 16:14. Атака на Христо Цветанов през центъра доведе резултата до 20:18. Тук лека контузия получи Андре Лопеш. Мощна атака на Владо Николов и преборване на мрежата за спорна топка на дебютанта Виктор Йосифов увеличи преднината на България на 3 точки – 22:19. Атака на Казийски изведе България само да 2 точки от победа в мача – 23:21. Гостите от Португалия обаче съумяха да изравнят при 23:23. Матей Казийски изведе националите до мач-бол при 24:23, но португалска атака по българската блокада изравни резултата – 24:24. В следващото разиграване Тодор Алексиев завърши успешно атаката, след като много трудно бе спасена топка от нашият тим в защитата – 25:24 и втори мач-бол. България стигна до чиста победа с 3:0, след като влезлият като резерва Красимир Гайдарски изпълни добър начален удар, а португалците сгрешиха в атака – 26:24.

БЪЛГАРИЯ – ПОРТУГАЛИЯ 3:0 (25:22, 25:16, 26:24)