Велика победа за България! Обърнахме гигантите на Куба от 0:2 до 3:2

Националния ни волейболен отбор успя да постигне изключително ценна и важна победа в тазгодишната Световна лига. Възпитаниците на Силвано Пранди успяха да обърнат и да победят много трудно и драматично у дома Куба с 3:2 (13:25, 23:25, 25:23, 26:24, 15:10) в първия им мач помежду им от 5-ия кръг на Група "С" на турнира, игран пред над 6500 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

За да гледат мача в зала "Конгресна" на ДКС във Варна бяха дошли президенът на България Георги Първанов придружаван от президента на Чехия Вацлав Клаус, бъдещият премиер Бойко Борисов и бившият председател на ДАМС Весела Лечева. Специален гост на срещата беше президентът на Международната федерация по волейбол (FIVB) - китаецът Джижонг Вей, който бе в компанията на съпругата си и президента на БФВолейбол инж. Данчо Лазаров. В залата също така беше забелязан президентът на европейския клубен шампион БГ Тренто Диего Мосна и българският му треньор Радостин Стойчев.

Италианският селекционер на България Силвано Пранди направи две промени в стартовата шестица в сравнение с последния мач срещу Япония миналата седмица. На мястото на Методи Ананиев в стартовата шестица се появи Мартин Пенев. Всички очаквания бяха, че в игра ще се появи завърналият се в отбора капитан Пламен Константинов, но Професора предпочете Пенев пред него. Другата промяна в стартовия състав е на мястото на Красимир Гайдарски в игра се появи по-опитния Христо Цветанов. От друга страна кубинският му колега Орландо Блекууд заложи на същите шест, които победиха Русия с 3:0 миналия уикенд.

Срещата започна равностойно, но след ас и мощна атака на 15-годишното дете-чудо на Вилфредо Леон и блокада на Йоандри Леал Куба поведе с 6:3, което накара Силвано Пранди да вземе тайм-аут. Въпреки това кубинците увеличиха леко преднината си на 8:4 след успешна атака на Микаел Санчес - Руснака. Постепенно волейболистите от Острова на свободата увеличиха преднината си до 11:5 след нова мощна атака на Йоандри Леал и ас на Руснака, а след това на 13:6 след нов ас на Леал, което накара Силвано Пранди да използва второто си прекъсване. Това даде резултат и българските момчета стопиха разликата на 9:13 след технично отиграване на Светозар Иванов и блокада на Андрей Жеков срещу Вилфредо Леон и тайм-аут за кубинския селекционер Орландо Блекууд. Двата отбора продължиха да играят точка за точка и второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:12 за Куба след грешка от сервис на Матей Казийски. Последва блокада на Микаел Санчес срещу Мартин Пенев и два аса на Вилфредо Леон и 19:12 за гостите от Куба. След атака в аут на Пенев - 20:12, а след това Силвано Пранди пусна в игра завърналия се в отбора Тодор Алексиев. Независимо от това разликата набъбна на 23:12 след нови две успешни атаки на Микаел Санчес, след което в игра се появи 21-годишният Георги Братоев на мястото на Андрей Жеков. Кубав спокойно спечели геймма с 25:13 след блок-аут на Йоандри Леал.

И втората част започна добре за гостите от Куба, които бързо поведоха с 4:2 след атака и блокада на Микаел Санчес, но българските "лъвове" успяха да изравнят при 6:6 след атака на Владимир Николов и ас на Зарко Иванов. Техническа пауза дойде при 8:6 за кубинците след пореден ас на Йоандри Леал. Българите отново успяха да изравнят при 10:10 и дори да поведат с 11:10 след атака на Владо Николов и блокада на Зарко Иванов. Волейболистите на Орландо Блекууд обърнаха резултата до 13:12 в своя полза след мощна атака на Робеланди Симон и блокада на Микаел Санчес, нп България си върна преднината при 15:13 след технични отигравания на Методи Ананиев и Владо Николов. Втората техническа пауза дойде при резултат 16:14 след грешка от сервис на Санчес, но след това Куба успя да изравни при 17:17 след блокада на Роберланди Симон срещу Ананиев, което принуди Силвано Пранди да вземе тайм-аут. Въпреки това равенството се запази до 22:22, след което кубинските волейболисти дръпнаха с 24:22 след ас на Йоандри Леал и грешка на Андрей Жеков. В крайна сметка Куба спечели гейма с минималното 25:23 след тройна блокада срещу Владо Николов.

За разлика от първите два гейма третия тръгна много добри за българските момчета, които набързо дръпнаха с 5:2 след две успешни атаки на Владо Николов и Матей Казийски и атака в аут на кубинското дете-чудо Вилфредо Леон. Първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за България след атака през центъра на Красимир Гайдарски. Постепенно волейболистите от Острова на свободата успяха да изравнят при 9:9 след две атаки на Микаел Санчес и ас на Йоандри Леал, а след това дори да поведат с 10:9 след блокада на Османи Камехо, което приннуди от своя страна Силвано Пранди да вземе тайм-аут. Българските "лъвове" обърнаха резултата при 11:10 след мощна атака-пайп на Матей Казийски, но кубинците си върнаха преднината при 12:11 след поредна успешна атака на Санчес и ас на Османи Камехо. Момчетата на Орландо Блекууд увеличиха преднината си на 15:12 след две грешки на "трикольорите". Българите стопиха разликата на 14:15 след блок-аут на Казийски и блокада на Андрей Жеков, но техническата пауза дойде при 16:14 за Куба след нова атака на Микаел Санчес. Домакините за пореден път успяха да изравнят при 19:19 след атака в аут на Санчес и технично отиграване на Владо Николов, което принуди кубинския наставник Орландо Блекууд да поиска прекъсване. Това не даде ефект и България поведе с 21:19 след блокада на Христо Цветанов срещу Санчес и грешка в атака на Йоандри Леал. Играта продължи точка за точка и "лъвовете" без проблеми спечелиха гейма с 25:23 след мощна атака на Матей Казийски.

Четвъртият гейм тръгна напълно равностойно, но въпреки това първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за България - 8:7 след невероятна блокада на Христо Цветанов. Постепенно българските момчета увеличиха леко преднината си на 13:11 след атака на Краси Гайдарски и ас на Андрей Жеков, но Куба моментално изравни при 13:13 след атака на влезлия като резерва Роландо Сепеда и блок-аут на капитана Роберланди Симон. Втората техническа пауза дойде при 16:15 за "трикольорите" след невероятни блокада и атака на Владо Николов. Гостите от Острова на свободата веднага обърнаха резултата в своя полза при 17:16 след две атаки на Оделвис Доминико, което накара Силвано Пранди да поиска тайм-аут. Двата отбора продължиха да играят точка за точка до 20:19, след което българските момчета обърнаха резултата и поведоха с 22:21 след грешка от сервис на Роберланди Симон и блокада на влезлия като резерва Тодор Алексиев, след което Орландо Блекууд поиска прекъсване за кубинците. Домакините и гостите се "захапаха", но все пак българските момчета успяха да затворят трудно гейма при 26:24 след отлична атака през центъра на Христо Цветанов и грешка от страна на кубинците и мачът влезе в тай-брейк.

Петият решителен гейм също тръгна много равностойно, но след атака на Роберланди Симон и блокади на Микаел Санчес и Йоандри Леал срещу Матей Казийски Куба поведе с 6:3 и тайм-аут за Силвано Пранди. Разликата се запази до размяната на полетата, която дойде при резултат 8:5 за гостите от Острова на свободата след блокада на Оделвис Доминико срещу Владо Николов. Българските "лъвове" съумяха да изравнят при 8:8 след нова мощна атака на Владо Николов и две грешки на кубинците, което накара наставникът им Орландо Блекууд да вземе прекъсване. Това не даде резултат и България дръпна с 10:8 след невероятни атака и блокада на Тодор Алексиев, а след това с 12:9 след технично отиграване на Матей Казийски. Това видимо пречупи кубинските волейболисти и българските момчета спечелиха тай-брейка с 15:10 след две фантастични блокади на Христо Цветанов и Краси Гайдарски, а с това и мача с 3:2.

Звездата на България Матей Казийски бе най-резултатен с 22 точки (59% ефективност в атака и 23% перфектно посрещане). Волейболист №1 на страната ни за 2008 година Владимир Николов добави 21 точки (1 блок и 59% ефективност в атака) за победата. За отбора на Куба Микаел Санчес реализира 19 точки (4 блока, 1 ас и 41% ефективност в атака), а 15-годишното дете-чудо Вилфредо Леон завърши с 15 точки (1 блок, 4 аса, 40% ефективност в атака и 3% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно.

Въпреки победата България остана на 3-то място във временното класиране на Група "С" на Световната лига с 12 точки, а Куба продължава да е лидер с 20 точки. Вторият мач между двата отбора е утре (12 юли) от 17:30 часа отново в зала "Конгресна" на ДКС във Варна и ще бъде предавана пряко по БНТ 1.

БЪЛГАРИЯ - КУБА 3:2 (13:25, 23:25, 25:23, 26:24, 15:10)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 5, Владимир Николов 21, Матей Казийски 22, Христо Цветанов 9, Мартин Пенев 3, Светозар Иванов 2 - Теодор Салпаров-либеро (Методи Ананиев 6, Тодор Алексиев 3, Красимир Гайдарски 6, Георги Братоев, Цветан Соколов)
Старши-треньор: Силвано Пранди (Италия)
КУБА: Райдел Йерезуело 5, Йоандри Леал 14, Вилфредо Леон 15, Роберланди Симон 9, Микаел Санчес 19, Османи Камехо 6 - Густаво Алварес-либеро (Оделвис Доминико 11, Кейбер Гутиерес, Йоандри Диас, Роландо Сепеда 1, Мигел Далмау)
Старши-треньор: Орландо Блекууд.

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - КУБА 3:2 може да видите ТУК!!!