Фетел смачка всички в Англия, двойна победа за Ред Бул на "Силвърстоун"

Пилотът на Ред Бул Себастиян Фетел спечели безапелационно надпреварата на пистата "Силвърстоун" за Гран при на Великобритания, 8-ми кръг от световния шампионат във Формула 1. Втори остана съотборникът му Марк Уебър. Това е трета победа в кариерата на Фетел и втори такъв успех за Ред Бул след Китай по-рано тази година. Младият германец контролираше състезанието от първия до последния тур, след като стартира и първи. В колата на Ред Бул RB5 имаше много подобрения този уикенд и австрийците загатнаха, че могат да се борят с тима на БраунGP за титлата и първенството е все още отворено. Лидерът в шампионата Бътън остана само 6-ти в Англия.

Трети днес финишира Рубенс Барикело, пред 4.Фелипе Маса с Ферари, 5.Нико Розберг (Уилямс-Тойота), 6.Дженсън Бътън (БраунGP), 7.Ярно Трули (Тойота), 8.Кими Райконен (Ферари), 9.Тимо Глок (Тойота) и др. Фернандо Алонсо (Рено) завърши 14-ти, а световният шампион Люис Хамилтън с Маклрън едва 16-ти.

Бътън вече води в класирането с 64 точки, пред 41 точки за Барикело, 39 за Фетел. Трети с 35,5 точки е Уебър, пред 21,5 за Трули, Маса - 16, Розберг 15,5 и др. При конструкторите БраунGP води с 105 точки, пред Ред Бул с 74,5, Тойота с 34,5 точки, Ферари 26 точки, Уилямс с 15,5 т, Макларън 13 т. и др.

ПОСЛЕДНИТЕ АКТУАЛНИ СНИМКИ ОТ АНГЛИЯ ТУК!

ГАЛЕРИЯ И ТУК!

На старта спечелилият пол-позишън Фетел потегли успешно и поведе колоната пред Барикело и Уебър. Трули не тръгна добре и изостана по-назад. Маса и Кими трябваше да напуснат за кратко пистата на първия завой, защото бяха притиснати от своите съперници, но се върнаха бързо в идеалната линия. 4-ти след първия завой бе Накаджима, пред 5.Райконен, 6.Розберг, 7.Трули, 8.Маса, 9.Бътън, 10.Глок, 11.Фисикела, 12.Хайдфелд, 13.Алонсо и др. Световният шампион Хамилтън направи отличен старт от последна редица и в края на 1 об. бе 15-ти.

Бътън набързо изпревари Маса и стана 8-ми. По-назад се заформиха два интересни двубоя - Хамилтън срещу Кубица и Алонсо срещу Хайдфелд. На един от завоите полякът направи отлична маневра и мина Люис. По-напред в битка за 12-то място Алонсо притискаше Хайдфелд, който не със счупено предно крило. Тези два двубоя се решиха по-късно след първите спирания в боска. Тогава Алонсо успя да изпревари Ник с по-добра стратегия.

Напред Фетел започна да мачка всички с лекота и към 10-та обиколка вече имаше преднина от 10 секунди пред втория Рубенс. Плътно зад бразилеца, трети бе Уебър.

След първите спирания в бокса за бензин и нови гуми станаха някои размествания в челото. Уебър спря с обиколка по-рано от Рубенс и това му позволи да излезе на пистата втори. Фетел нямаше проблеми и продължи да води с огромна преднина.

След първите смени класирането бе: 1.Фетел, 2.Уебър, 3.Рубенс, 4.Розберг, 5.Маса, 6.Трули, 7.Райконен, 8.Бътън, 9. Накаджима и др. Маса караше страхотно и си проби път напред, а Райконен загуби 2 позиции.

В средата на надпреварата зрителите видяха и най-красивите моменти. Само за 2 обиколки Хамилтън, Пикет и Алонсо си размениха позиции няколко пъти в битка в средата на колоната. Първоначално Люис изпревари и двамата, но после пак бе минат от пилотите на Рено и стария си познайник Алонсо.

Хейки и Бурде пък се сблъскаха на един от завоите и предното крило на французина излетя във въздуха. Двамата отпаднаха две обиколки по-късно, въпреки че поправиха своите автомобили в пита. На мястото на инцидента останаха много отломки и след няколко тура това изигра лоша шега на Хамилтън, който се завъртя и мина през тревата. Местният любимец изостана още назад в класирането.

Преди вторите спирания Фетел бе безапелационен лидер с 20 секунди пред Уебър и още 40 секунди пред Барикело! Между Рубенс, Розберг и Маса разликата обаче бе само няколко секунди за 3-то място бе най-интересно. Фелипе направи чудесно състезание, след като стартира 11-ти.

След вторите посещения в бокса, механиците на Ферари бяха безгрешни и Маса успя да мине Розберг. Бътън също спечели позиции и стана 6-ти. Пъри бе Фетел, пред Уебър, Рубенс, Маса, Розберг, Бътън, Трули, Райконен, Глок и др. Алонсо бе 14-ти, а Хамилтън 16-ти.

В последните обиколки, интрига имаше само за 5-то място. Бътън започна да притиска Нико и в последните 4 обиколки го настигна. Като цяло Дженсън имаше лош ден и на няколко пъти се оплака по радиото от недозавиване. В нито един момент Бътън не бе заплаха за топ 3.

След супер победата на Фетел, шампионатът остава отворен и ще е интересно да се види дали тази скорост на Ред Бул ще остане до края на сезона. Следващият 9-ти кръг е в Германия на 12 юли.

ЗАБ: Часовете са в българско време.

Повече информация за Формула1 и за възможността да спечелите страхотни награди от NIVEA FOR MEN четете във www.formula1.bg