Сърбия надигра България с 3:1 в Европейската лига

Женският национален отбор по волейбол допусна трета загуба в Европейската лига. Възпитаничките на Драган Нешич бяха надиграни като гости на Сърбия с 1:3 (21:25, 21:25, 25:23, 25:27) в първи мач от 5-ия кръг на Група "А" на лигата, игран пред близо 1500 зрители в залата в сръбското градче Обреновац.

Селекционерът на България Драган Нешич направи две промени в стартовата шестица в сравнение с последния мач миналата седмица срещу Гърция в Габрово. На мястото на Габриела Коева и Елица Василева в игра се върнаха Илияна Петкова и волейболистка №1 на България за 2008 година Ева Янева, които бяха получили едноседмична почивка.
След блокади на Йована Весович и Стефана Великович Сърбия поведе с 3:1 в началото на първия гейм, но след атака на Елена Колева от втора линия и ас Цветелина Заркова българските момичета успяха да изравнят при 5:5. Първата техническа пауза дойде при две точки за сръбкините - 8:6 след атака на Весович. Последваха ас на Наташа Кръсманович, блокада и контраатака на сръбската разпределителка Мая Огниенович и 11:6 за домакинките. Възпитаничките на Драган Нешич веднага стопиха разликата и дори изравниха при 12:12 след блокада и ас на Илияна Петкова, блок-аут на влязлата като резерва Радостина Рангелова-Цитигой и атака в аут на Великович, което накара наставникът на "плавите" Зоран Терзич да вземе тайм-аут. Последва ново равенство при 13:13, след което сръбските волейболистки дръпнаха отново в резултата до втората техническа пауза, която дойде при резултат 16:13 след атаки в аут на Ева Янева и Роди Цитигой и грешка на капитанката Любка Дебърлиева. Българските "лъвици" отново изравниха при 16:16 след атака в аут на Ясна Майсторович и контраатака на Цвети Заркова, но Сърбия си върна преднината при 19:16 след сервис в аут на Роди Цитигой, грешка на Ева Янева и атака през центъра на сръбската капитанка Йелена Никулич. Двата отбора продължиха да играят равностойно и разликата се запази до 24:21, след което Сърбия спокойно спечели гейма при 25:21 след атака и блокада на Стефана Великович.

Втората част тръгна точка за точка, но след атака в аут на Елена Колева Сърбия поведе с 4:2, а след това с 6:3 след блокада на Наташа Кръсманович срещу Роди Цитигой. Българските волейболистки стопиха разликата на 6:7 след атака на влязлата като резерва Габриела Коева и контра на Илияна Петкова, но първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за домакините след блок-аут на сръбкинята Йелена Николич. България съумя да изравни моментално при 8:8 след атака на Ева Янева и ас на Любка Дебърлиева, но "плавите" веднага си върнаха преднината и дори леко я увеличиха на 11:8 след ас на Мая Огниенович и атака през центъра Стефана Великович, което накара Драган Нешич да вземе тайм-аут. Независимо от това последва нов ас на Огниенович и 12:8. Момичетата на Драган Нешич намалиха изоставането си на 11:13 след две атаки на Роди Цитигой и прекъсване за сръбския треньор Зоран Терзич. След блок-аут на Наташа Кръсманович дойде втората техническа пауза при резултат 16:13 в полза на сръбкините. Българските момичета за пореден път успяха да изравнят при 18:18 след атака на Ева Янева и атака и блокада на Илияна Петкова, което принуди Зоран Терзич да вземе второ прекъсване. Това явно имаше ефект и Сърбия дръпна с 21:18 след две успешни атаки на Йелена Николич и една на Стефана Николич и тайм-аут за България и Драган Нешич. Въпреки това последва ас на Наташа Кръсманович и 22:18, след което домакинките без проблем затвориха гейма при 25:21 след сервис в аут на Илияна Петкова, с което Сърбия поведе с 2:0.

За разлика от първите два гейма третия започна добре за българките, които бързо поведоха с 3:0 след атаки на Габи Коева и Ева Янева и грешка на Йелена Николич, но сръбските волейболистки веднага изравниха при 3:3 след технично отиграване на Йована Весович и ас на Николич. Равенството се запази до 5:5, след което Сърбия дръпна с 8:5 след две грешки на Роди Цитигой. Момичетата на Драган Нешич постепенно успяха да изравнят при 9:9 след блокади на Елена Колева, Роди Цитигой и Габи Коева, след което дори поведоха с 11:9 след грешка на Сърбия и нова блокада на Колева. Домакинките отново изравниха при 11:11 след грешка на Габи Коева и технично отиграване на Наташа Кръсманович, но България поведе за пореден път при 13:11 след блокада на Роди Цитигой. Сръбските момичет обърна резултата и поведе с 14:13 след успешни атаки на влязлата като резерва Наташа Шеварика и Йована Весович, но България моментално си върна преднината при 16:14 след блок-аут на Роди Цитигой и грешки в нападение на Весович и Николич. Възпитаничките на Зоран Терзич изравниха при 16:16 и дори дръпнаха с 17:16 след две блокади на Мая Огниенович и Весович и атака в аут на Ева Янева, което накара Драган Нешич да вземе тайм-аут. Двата отбора заиграха напълно равностойно, разликата се запази до 21:20, след което България обърна и поведе с 24:21 след две блокади и атака на Роди Цитигой и атака в аут на капитанката Йелена Николич. В крайна сметка българските момичета спечелиха гейма с 25:21 след пусната топка на Ева Янева и намалиха на 1:2.

Четвъртата част тръгна добре за България и след сервис в аут на сръбската разпределителка Мая Огниенович и блокада на Габи Коева, но сръбкините изравниха при 3:3 след блокада на Наташа Кръсманович и атака в аут на Елена Колева. Равенството се запази до 7:7, след което първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за българските момичета - 8:7 след атака и ас на Илияна Петкова. Постепенно "волейболистките на плавите" успяха да обърнат резултата до 13:11 след единична блокада на Ясна Майсторович срещу Габи Коева, което накара Драган Нешич да поиска тайм-аут. До втората техническа пауза Сърбия увеличи преднината си до 16:12 след нова блокада на Йована Весович и ас на Стефана Великович. Възпитаничките на Драган Нешич стопиха разликата на 16:18 след атака в аут на Ясна Майсторович и успешна такава на Роди Цитигой, а след това на 18:19 след нова атака в аут на сръбкините. След това българските момичета съумяха да изравнят при 22:22 след контраатака и ас на Габи Коева. Играта тръгна точка за точка, но Сърбия спечели драматично при 27:25 след блок-аут на Йелена Николич и атака в аут на Елена Николич, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатна за българките бе влязлата още през първия гейм Радостина Рангелова-Цитигой с 14 точки (3 блока, 1 ас, 32% ефективност в атака и 46% перфектно посрещане), но нейните усилия се оказаха недостатъчни за победата. Елена Колева добави 13 точки (38% ефективност в атака) при загубата. Най-полезна за победителките бе Йована Весович с 21 точки (1 блок и 53% ефективност в атака), а Стефана Великович завърши с 15 точки.

Въпреки загубата България остана на 2-ро място във временното класиране на Група "A" с 15 точки след 6 победи и 3 загуби, след като аутсайдера Гърция изненадващо победи Испания с 3:2 гейма в първия мач помежду си. Сърбия продължава да е лидер с 16 точки след 7 победи и 2 загуби. Вторият мач между двата отбора е утре (20 юни) отново от 21:30 часа българско време в Обреновац.

СЪРБИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:1 (25:21, 25:21, 21:25, 27:25)
СЪРБИЯ: Мая Огниенович 8, Йована Весович 21, Йелена Николич 11, Ясна Майсторович 3, Стефана Великович 15, Наташа Кръсманович 10 - Силвия Попович-либеро (Саня Буршач 1, Ана Антонийевич, Наташа Шеварика 1, Анджелка Пантович)
Старши-треньор: Зоран Терзич
БЪЛГАРИЯ: Любка Дебърлиева 2, Елена Колева 13, Ева Янева 11, Радосвета Тенева-Миличевич 2, Илияна Петкова 12, Цветелина Заркова 2 - Мария Филипова-либеро (Радостина Рангелова-Цитигой 14, Мария Каракашева, Габриела Коева 9)
Старши-треньор: Драган Нешич.