България с първа победа в Евролигата

Волейболистките от националния отбор на България постигнаха първа победа при участието си в Европейската лига. Момичетата на Драган Нешич спечелиха втората си среща срещу Испания с 3:1 (25:21, 25:17, 19:25, 30:28) пред 1000 зрители в зала ”Орловец” в Габрово.

Срещата тръгна много добре за българските волейболистки, които бързо поведоха с 5:2, след атака на Ева Янева, ас на Радосвета Тенева-Миличевич и блокада на Страшмира Филипова, което от своя страна накара треньорът на Испания Хидо Вермюлен да вземе тайм-аут. Играта продължи точка за точка и първото техническо прексване дойде при 8:5 за възпитаничките на Драган Нешич след сервис в аут на испанката Елена Гарсия. Последва блокада на Илияна Петкова и ас на Ева Янева - 10:5 за българките и второ прекъсване за "Ла Фурия еспаньола". Разликата набъбна на 13:6 след две атаки в аут на Мария Хосе Гаридо и Амаранта Фернандес. Втората техническа пауза дойде при 16:10 за домакините след нова грешка от сервис на Ясмина Ернандес. Испанките успяха да намалят резултата на 14:17 след атака на влязлата като резерва Лорена Вебер и ас на Сара Перес, но българските момичета си върнаха преднината при 22:16 след блокада на Ради Тенева, технично отиграване на капитанката Любка Дебърлиева и бъркана топка на испанската разпределителка Патрисия Аранда. Волейболистките на "Ла Фурия еспаньола" постепенно успяха да стопят отново разликата на 20:23 след блокада на Сара Гонзалес, което принуди Драган Нешич да поиска тайм-аут. В крайна сметка България спечели първия гейм с 25:21 след поредна атака на Ева Янева и грешка на Испания.

За разлика от първата част в началото на втората испанките дръпнаха с 4:2 след две блокади на Елена Гарсия, но домакините успяха да изравнят при 5:5 след атака в аут на Ясмина Ернандес и дори да поведат до първото техническо прекъсване с 8:5 след ас на Страши Филипова и две атаки на Ева Янева. След поредна успешна атака на Ева Янева и две на Роди Цитигой България направи резултата 12:6 в своя полза, което накара Хидо Вермюлен да вземе прекъсване за "Ла Фурия еспаньола". Въпреки това разликата нарастна още на 14:6 след блокади на Ева Янева и Илияна Петкова, а втората техническа пауза дойде при резултат 16:9 за домакините след блок-аут на Ради Тенева. Двата отбора продължиха да играят равностойно и момичетата на Драган Нешич без проблеми затвориха гейма при 25:17 след атака на Страши Филипова.

Третият гейм започна отлично за българските волейболистки, които набързо поведоха с 4:0 след три атаки в аут на испанката Амаранда Фернандес и успешна такава на Роди Цитигой. "Ла Фурия еспаньола" стопи две точки от изоставането си, но България си възстанови преднината и дори леко я увеличи на 8:3 след блокада на Страши Филипова и нова успешна атака на Ева Янева. Възпитаничките на Хидо Вермюлен съумяха да изравнят при 9:9 и да поведат с 10:9 след блокади на Сара Гонзалес и Диана Санчес и ас на Мирта Корея, но българките веднага обърнаха резултата на 12:10 в своя полза след атака в аут на Елена Гарсия и блок-аут на Ева Янева. Отборът на Испания за пореден път изравни при 12:12 след неразбирателство в българския състав. Равенството се запази до 14:14, след което гостите дръпнаха с 16:14 до втората техническа пауза след блокада и атака на Сара Гонзалес. След поредна атака на Елена Гарсия испанките увеличиха разликата на 18:15, което накара Драган Нешич да поиска прекъсване. Въпреки това испанките направиха резултата 20:15 в своя полза след грешка в атака на Страши Филипова, след което спокойно спечелиха гейма при 25:19 след блок-аут на Елена Гарсия.

След две атаки на Ради Тенева и пайп на Ева Янева България поведе с 3:0 на старта на четвъртата част, но Испания моментално изравни при 3:3 и дори поведе с 6:3 след три успешни отигравания на Елена Гарсия, ас на Патрисия Аранда и грешка на Тенева, което принуди Драган Нешич да вземе тайм-аут. Българските момичета намалиха при 5:6 след блокада на влязлата като резерва Цветилина Заркова, а след дори изравниха при 7:7 след грешка на Елена Гарсия. Първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за "Ла Фурия еспаньола" - 8:7 след нова атака на Гарсия. Независимо от това "трикольорките" успяха да дръпнат при 12:10 след две технични отигравания на Роди Цитигой, което накара испанския треньор Хидо Вермюлен да поиска прекъсване. Волейболистките на Испания веднага изравниха при 12:12 след атака рез центъра на Сара Гонзалес и грешка на Роди Цитигой. Българките за пореден път поведоха в резултата при 14:12 след блокада на Цитигой и атака на Таня Събкова, но Испания отново изравниха при 14:14. Втората техническа пауза дойде при минимално предимство, но този път за възпитаничките на Драган Нешич - 16:15 след сервис в аут на испанката Патрисия Аранда. Волейболистките на "Ла Фурия еспаньола" съумяха да изравнят при 19:19 след пусната топка на разпределителката Сара Перес. Играта продължи точка за точка до 22:22, след което испанските волейболистки поведоха с 23:22 след блокада на Мирна Корея, което от своя страна принуди Драган Нешич да вземе прекъсване. Последваха множество изравнявания на резултата след невероятни отигравания и на двата отбора. В крайна сметка българките успяха да затворят гейма при 30:28 след атака на Роди Цитигой и грешка на испанките, а с това да спечелят и мача с 3:1 гейма.

Най-резултатна за българките бе волейболистка №1 на страната за 2008 година Ева Янева с 21 точки (2 блока и 1 ас). Роди Цитигой добави 16 точки (1 блок) за победата на България. За отбора на Испания Елена Гарсия отново бе най-полезна с 21 точки (3 блока), но те се оказаха недостатъчни.

По този начин България заема трето място в Група "А" на Европейската лига с 1 победа и 1 загуба колкото има и отборът на Испания, но "Ла Фурия еспаньола" е с по-добро геймово съотношение и за това е втори. Лидер е съставът на Сърбия, който записа две победи у дома над Гърция съответно с 3:0 и 3:1. Следващата седмица възпитаничките на Драган Нешич приемат у дома точно "плавите" в мачовете от втория уикенд на Евролигата. Мачовете са в събота и неделя (30 и 31 май) от 17:30 часа отново в габровската зала "Орловец".

БЪЛГАРИЯ - ИСПАНИЯ 3:1 (25:21, 25:17, 19:25, 30:28)
БЪЛГАРИЯ: Ева Янева 21, Любка Дебърлиева 4, Радосвета Тенева-Миличевич 9, Радостина Рангелова-Цитигой 16, Страшимира Филипова 10, Илияна Петкова 6 - Мария Филипова-либеро (Елена Колева, Таня Събкова 2, Цветелина Заркова 2)
Старши-треньор: Драган Нешич
ИСПАНИЯ: Елена Гарсия 21, Мария Хосе Гаридо 5, Амаранта Фернандес 1, Патрисия Аранда 3, Диана Санчес 8, Сара Гонзалес 7 - Нира Перес-либеро (Ясмина Ернандес 15, Сара Перес 1, Лорена Вебер 8, Елена Естебан, Мирта Корея)
Старши-треньор: Хидо Вермюлен.

Резултати от вторите срещи от първия уикенд в Група "А" на Европейската лига по волейбол за жени:

БЪЛГАРИЯ - Испания 3:1 (25:21, 25:17, 19:25, 30:28)

Сърбия - Гърция 3:1 (20:25, 25:23, 25:20, 25:20)