Златанов позлати Пиаченца, Казийски и БГ Тренто изпуснаха титлата след фантастичен спектакъл и драма в 5 гейма

Българинът с италиански паспорт Христо Златанов позлати своя клуб Капра Нардмеканика (Пиаченца), като го направи шампион на Италия. Златанов изведе своите съотборници до пълен обрат в 5-ия драматичен финал на Италия, в който Копра губеше с 0:2, но победи с 3:2 (21:25, 20:25, 25:21, 25:22, 15:13) пред над 4500 зрители в зала "Пала Тренто" в Тренто.

Решителната 5-та финална среща започна добре за гостите от Пиаченца, които поведоха с 3:1. Постепенно домакините успяха да изравнят играта и резултата и на свой ред поведоха с 4 точки при първото техническо прекъсване – 8:4. Тон за успеха даде Матей Казийски, който заби два аса, а единична блокада на Риад срещу Христо Златанов доведе резултата до 8:4. Копра намали до 9:12, но Казийски записа две поредни блокади срещу Златанов и резултата стана 15:11. Трети блок на Пископо срещу Маршал изведе Итас с 16:11 при второто техническо прекъсване. Гостите от Пиаченца не се предадоха и успяха да свалят разликата само на 2 точки при 15:17 след два аса на Златанов. Маршал почти изравни резултата при 16:17. Две поредни атаки на Казийски почти изведоха Тренто до успех в първата част 23:20. Победата в гейма за Итас дойде след грешка от сервис на Кристиян Дунес. Матей Казийски игра блестящо и реализира цели 9 точки още в първия гейм.

Втората част започна вихрено за домакините. Момчетата на Радостин Стойчев поведоха с 8:2 след силна игра на Казийски и Висото. Златанов и компания успяха да върнат 3 поредни точки и това принуди Радо Стойчев да вземе прекъсване. Пиаченца съумя да намали до 6:8, но последва нова офанзива на Казийски и Висото и Тренто поведе с 16:12. Благодарение на Новица Бийелица Копра намали до 14:16, но това бе максималното, което гостите можаха да покажат в тази част. Единична блокада на Матей Казийски срещу Браво изведе Итас до 20:16. Без проблеми БГ Тренто затвори и тази част с 25:20.

Волейболистите от Тренто поведоха още в началото на третия гейм с 8:6 и 10:8. Малко неочаквано, но гостите от Пиаченца се съвзеха и успяха да изравнят при 10:10 след като рискуваха началния удар. Копра дори поведе с 12:10. Последва силна игра за Христо Златанов и съотборниците му, които излязоха напред с 3 точки при 16:13. Последва много силна игра на Златанов в атака и Копра дръпна с 20:15. Пиаченца успя да спечели третата част с 25:21 след грешка от начален удар на Доре Дела Лунга.

4-ата част се разви подобно на 3-ата. Тренто поведе с 6:3 и 7:5, но гостите изравниха при 10:10. После Златанов и компания дръпнаха с няколко точки и сравнително спокойна затвориха гейма с 25:22, с което изравниха резултата до 2:2 гейма.

Решителният тайбрек също започна добре за Матей Казийски и съотборниците му, които поведоха с 3:1 и 8:7. Момчетата на Радо Стойчев дръпнаха с 2 точки при 10:8, но Пиаченца изравни при 11:11 след аса на Михал Рак. БГ Тренто получи нов шанс да защити титлата си от 2008 година, като поведе с 13:11, след силен сервис на Казийски. Жоао-Паоло Браво изравни при 13:13, а най-добрият играч в мача Христо Златанов изведе Пиаченца до точка за титлата след ас – 14:13 за Капра. Следващата точка отново бе за Златанов и компания – 15:13, с което Пиаченца спечели мача с 3:2 гейма.

Христо Златанов изигра поредния си невероятно силен мач с екипа на Пиаченца и бе най-резултатен с 30 точки (1 блок, 6 аса, 59% ефективност в атака и 35% перфектно посрещане). Напълно заслужено "Еър Злати" бе обявен за най-полезен играч (MVP) на мача. Матей Казийски също направи отличен мач за БГ Тренто като реализира 27 точки (3 блока, 3 аса, 55% ефективност в атака и 12% перфектно посрещане), но неговите усилия се оказаха недостатъчни за титлата. Другият българин в състава на Тренто Красимир Стефанов отново не влезе в игра.

По този начин Пиаченца спечели финалната серия с 3-2 победи и титлата на Италия. Трофеят е първи във витрината на Пиаченца от създаването на клуба. Титлата е първа и за Христо Златанов.

ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) – КОПРА НОРДМЕКАНИКА (ПИАЧЕНЦА) 2:3 (25:21, 25:20, 21:25, 22:25, 13:15)