България №1 в Габрово! Волейболистките отнесоха и Чехия с 3:1

Волейболистките от националния отбор на България завършиха категорично на първо място в Група "F" на квалификациите за световното първенство през 2010 година. Възпитаничките на Драган Нешич се наложиха над Чехия с 3:1 (26:24, 26:28, 25:22, 25:20) в последния мач от турнира в Габрово, игран пред близо 1200 зрители в зала "Орловец" в Габрово

Българките успяха да дръпнат с 4:2 в началото на първия гейм след грешка от сервис на Хелена Хавелкова и атака на Радостина Рангелова-Цитигой, но Чехия веднага изравни при 4:4 след блокада на Ивана Плхотова. България поведе отново при 6:4 след успешна атака на Елена Колева и грешка на Плхотова, но чешките отново изравниха при 7:7. Първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за българските момичета - 8:7 след атака на Ева Янева. Възпитаничките на Драган Нешич увеличиха преднината си на 13:10 след грешки на Хавелкова и Анета Хавличкова, което накара треньорката на Чехия Таня Кремпаска да вземе тайм-аут. Играта продължи точка за точка и втората техническа пауза дойде при резултат 16:13 за България след блок-аут на Ева Янева. Постепенно чехкините успяха да стопят разликата до 17:18 след грешка в атака на Елена Колева и атака на Хавелкова, което принуди Драган Нешич да вземе тайм-аут. Българските "лъвици" си върнаха преднината и дори леко я увеличиха при 22:18 след ас на Ева Янева и контраатака на Роди Цитигой. Разликата се запази до 24:21, но след това чехките волейболистки успяха да изравнят при 24:24 след ас на Луси Мюлщайнова и блокада на Ивана Плхотова. В крайна сметка България спечели трудно гейма с 26:24 след атака на Страшимира Филипова и невероятна блокада на капитанката Любка Дебърлиева.

Втората част тръгна равностойно, но след блокада на Илияна Петкова и атака в аут на Анета Хавличкова България поведе с 6:4, но Чехия веднага изравни и дори поведе с 7:6 след ас на Ивана Плхотова и контраатака на Хавличкова. Техническото прекъсване дойде при резултат 8:7 за българките след нова блокада на Петкова и ас на Янева. Чехките волейболистки съумяха за пореден път да изравнят при 10:10 и да поведат с 11:10 след нова атака на Хавличкова и грешка в нападение на Роди Цитигой. Двата продължиха да играят точка за точка до 14:13, след което Чехия дръпна с 16:13 до втората техническа пауза след атаки на Анета Хавличкова. Постепенно чехкините направиха резултата 22:16 в своя полза след няколко атаки на Хавличкова, което накара Драган Нешич да вземе прекъсване. Последваха две успешни атаки и блокада на Роди Цитигой и два блока на Страши Филипова и 22:22. Равенството се запази до 26:26, след което Чехия  спечели драматично с 28:26 след две усешни блокади на Анна Калистова.

В началото на третия гейм българските "трикольорки" тръгнаха с 6:3 след поредна успешна атака на Ева Янева и блокада на Роди Цитигой, а първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:5 за България след атака-пайп на Елена Колева. Двата състава заиграха отново напълно равностойно и втората техническа пауза дойде при 16:14 за домакините след нова успешна атака на Ева Янева. Последва поредна атака на Елена Колева и грешка на чехкините и 18:14, което принуди треньорката на Чехия Таня Кремпаска да вземе тайм-аут. Момичетата на Кремаска върнаха две точки, но българските волейболистки си върнаха преднината при 21:17 и дори я увеличиха на 23:17 след ас на Илияна Петкова и нова успешна атака на Елена Колева. Възпитаничките на Драган Нешич без проблеми спечелиха гейма при 25:22 след блокада на капитанката Любка Дебърлиева.

Последната част тръгна отлично за волейболистките на България и след две грешки в нападение на чехкините, две атаки на Елена Колева и ас на Илияна Петкова поведоха с 6:0, а техническото прекъсване дойде при резултат 8:1 след блокада на Роди Цитигой. Разликата нарастна на 12:3 след атака на Страши Филипова и грешка на Анета Хавличкова. Българските волейболистки заиграха по-спокойно и втората техническа пауза дойде при резултат 16:10 в тяхна полза след нова атака на Страши Филипова. Последва ас на Хелена Хавелкова и атака на Вендула Адлерова и Чехия намали на 13:16, но Янева и компания си върнаха преднината и дори я увеличиха на 20:14 след нейна атака и грешка на Хавелкова. България безпроблемно спечели гейма при 25:20 след блок-аут на Роди Цитигой.

Най-резултатни за българките бяха волейболистка №1 на страната за 2008 година Ева Янева и Радостина Рангелова-Цитигой с по 16 точки, а Елена Колева добави 13 точки за победата. За отбора на Чехия Анета Хавличкова реализира 21 точки, но те се оказаха недостатъчни.

По този начин България зае първо място в крайното класиране на Група "F" с 8 точки от 4 победи и само два загубени гейма, с което се класира за третия кръг на световните квалификации в Конелияно (Италия) от 17 до 19 юли, заедно чехките, които завършиха на 2-ро място с 7 точки. Четвъртият отбор в Конелияно ще бъде Беларус, след като спечели тази вечер квалификационния турнир в Азърбайджан.

ЧЕХИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:3 (24:26, 28:26, 22:25, 20:25)
ЧЕХИЯ: Вендула Адлерова 12, Анета Хавличкова 21, Анна Калистова 7, Луси Мюлщайнова 4, Хелена Хавелкова 14, Ивана Плхотова 8 - Маркета Томанова-либеро (Михаела Йелинкова 3, Юлия Яшова, Вероника Влашова)
Старши-треньор: Таня Кремпаска
БЪЛГАРИЯ: Ева Янева 16, Любка Дебърлиева 4, Радостина Рангелова-Цитигой 16, Елена Колева 13, Страшимира Филипова 9, Илияна Петкова 8 - Мария Филипова-либеро (Евелина Цветанова, Десислава Горанова 1)
Старши-треньор: Драган Нешич

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ТРИУМФА НА БЪЛГАРКИТЕ ВИЖТЕ ТУК!